3.haftanın konuğu Vav

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Sorular epey derin ve meşakkatli imiş ben derin mevzulara girmeyecem sadece tek sorum olacak nacizane

Bir müslümanın Sadece Rabbinin cc rızasını kazanması olmak şiarıyla birgünü nasıl yaşamalıdır ?
En güzel örnek Allah Resulunun bir günü nu ele alarak incelemek lazım.

Ahirete olduğu kadar Dünya işlerinede gereken neyse onu veririm..
Müslümanın hayatı çevresine göre sekillenirse Dunyalik arzusu artar ,Bir müslümanın Evliliği bekarlığa işi ortamı çevresi ibadetine engel de teşkil edebilir, rahatlıkla verebilir ,Lakin olması gereken günlük islami hayatın en güzel örneği Allah Resulunun hayatidir..

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Konukluğun hayırlı olsun...

1..Mekke medine ve kudüs isimlerini duyduğunuzda aklınıza ilk gelen nedir

2..İslamın hakim olması için izlenecek metod nedir sizce

3..Ömrunuzun yarisini zengin diger yarisinida fakirlikle gecireceginizi bilseniz ve secim hakkiniz olsa Omrunuzun hangi yarisinda (Genclik ve yaslilik) zenginligi ve hangi yarisinda fakir gecirmeyi isterdiniz? Ve neden?

4..Dostluk ve arkadaslik iliskileri nasil olmalidir ?

5..Gunumuzdeki erkek kiyafetlerini (tesetturunu) islama gore nasil degerlendirirsiniz ?

6..Son olarakda en çok sevdiğin fikrayı bize anladırmısın

Kolay gelsin
Allah razı olsun kardeşim teşekkür ederim.

Mekke ;
Bir kişi ile başlayan mücadelenin milyarları bulduğu belde..

Medine ;

Kardeşliğin en güzel yaşandığı yer ,kardeşleri için evinden tarlasında geçenleri beldesi (ensar muhacir kardeşliği)

Kudüs;
Ilk kible ,Lakin Atam Selahattin eyyubu nun ıslam uğruna haçlı birliğini kavmi ile perişan etdigi belde..

Islamın Hakim olması içi gereken metod elbet deki Allah resullahin Hareket metodur, Bu metod da Kuranin emir ve yasakların dan oluşur.

Ikisinide yaşadım çocukluğum dan gençliğime kadar ,bir hayat yaşadım şairin dediği gibi yolun yarısını geçtim suan farklı bir hayat yaşıyorum...
Iki dönemde fakirlik insanın günlük rizki çıkıyorsa bu yeterli ıslam ile hasr neşir olması daha yogun duygu larda olur ki onu isterim.

Dostluk ve arkadaşlık herkesin dert yandığı, herkesin ben haklıyım dediği, kimsenin haksız olduğunu kabul etmedigi, günümüzde menfaate, dayalı olmaya başladığı can yakan acı olay...

Menfaate dayalı olmayan sadace Allah rızası doğrultusunda olduğu dostluklar ebedi samimi arkadaşlıkları temel taşını oluşturur..

Erkek olarak bayanları bu konuda şikayet ederiz lakin erkeklerde bundan geri değil hat da daha ileride olabiliyor..

Yaşadığım bölge bu konuda daha gelenekçi olduğu içi n batı gibi erkek ler onların giyindigi giyinmezler istisnalar vardır universite öğrencileri gibi lakin gençliğin sonu hiç iyiye gitmiyor..

Allah sonunu hayır eylesin..

Fıkra çok uzun inşallah video sunu bulur size özel burda paylaşırim..

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Üstad Forumda toplu çalışmaya ne dersin...
örneğin her gün bir sayfa analiz okuyup üzerine konuşmak gibi yada her gün bir analiz paylaşıp hafta boyu üzerinde konuşmaya..
çalışmada Siyeri eleştirel bir bakış açısıyla okumayla başlana bilir ne dersin ? :)
Hacim güzel fikir neden olmasın, Kendimizi her konuda geliştirmiş istişare yolu ile hasbihal edip kardeşliğimizi pekistirir. Hayır yolunda ne olursa beni bu yolda gorecen inşallah..

Hayırlı bir iş olur inşallah.Allah hayrin versin senin kardeşim.

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Hayırlı olsun vav kardeş kolay gelsin
Konuyu baştan okumadım okuyayımki soru tekrarı yapmayalım :)

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
günümüz islam toplumları hakkında ki düşüncelerin nelerdir?
neyi eksik,neyi yanlış,neyi hakkıyla yapıyoruz.genel bir değerlendirme yaparmısın?

sence islami bir yönetim hangi temeller üzerine inşa edilmelidir?

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
günümüz islam toplumları hakkında ki düşüncelerin nelerdir?
neyi eksik,neyi yanlış,neyi hakkıyla yapıyoruz.genel bir değerlendirme yaparmısın?

sence islami bir yönetim hangi temeller üzerine inşa edilmelidir?
Toplumlar Kurandan uzaklaştıkça şeytanın tuzağına, dünyanın güzelliğine çok çabuk kapılıp ebedi hayatlarını faniligine aldanıp gidiyor ,Bugün ummetin hali ,parçalanmış koyun sürüsü gibi kurtların süruyu istediği yöne çekip boğazlamasi gibi içler açısı,

Toplumu oluşturan en küçük yapı Aile kavramı geçim ve çocukların dunyalik istikbali olunca Din ikinci plana ertelenmiş, islami az bir grubun dışında ülkemizde yaşayan gerçek manada kalmamış,Ne kadar kimliklerde ıslam yazılı olsa bile kimlikten öteye gitmiyor...

Toplum Allahin Emir ve yasaklarının yerine hurefe ve hikayelerle sirksel bir Din anlatması içinde ehlinden olmayan hocaların peşinde, tevhid ı anlatanlarin terör diye radikal diye oekelestigi toplumumuz ne yazıkki Kuranı terk etmiş durumda..

Aslında hiçbirşeyi düzgün yapamıyoruz neye elimizi atdiysak elimizde kalıyor, kendi içimizdeki yanlış ve hakkı bulamadığımız için sadece namaz ve orucla bu işin olduğunu zannediyoruz, yada verilen kaç kuruş zekatla..
Kısacası tam anlamıyla yonelmedigimiz süre içersinde şeytan bize yaptığımız az bir ibadeti yeterli vesvesi verecek buda bizi hüsran kilanlardan eyleyecek..Allah muhafaza.

Toplumun ilk Temelin basamağı olan Aile de bunu olusturabilirsek toplum u da düzeltmiş oluruz...

Son mesajlar