Allah Seni Seviyor mu?

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,510
FB_IMG_1610537875632.jpg

Allah Seni Seviyor mu?

Bir gün kendime sordum: Allah beni seviyor mu?

Aklıma geldi ki, Allah Teâlâ’nın kullarını sevmesi, Kitâb-ı Kerîm’inde zikrettiği birtakım sebepler ve vasıflara bağlı. Soruma bir cevap bulma ümidiyle kendimi bu sebep ve vasıflara arzetmek için bunları zihnimde çevirmeye başladım.

Baktım ki O muttakileri seviyor. Ancak kendimi onlardan saymaya cesaret edemiyorum!

Baktım ki O sabredenleri seviyor. Fakat sabrımın az oluşunu hatırladım!

O’nun mücahidleri sevdiğini gördüm. Ama tembelliğimi ve gücümün azlığını farkettim!

O’nun muhsinleri sevdiğini gördüm. Bundan ne kadar da uzağım!

Sorgulamama ara verdim ve Allah’ın beni seveceği bir şey bulamamaktan korktum.

Ve amellerimi gözden geçirdim. Baktım ki çoğu gevşeklikle, kusurlarla ve günahlarla karışık! İşte o zaman aklıma Allah Teâlâ’nın şu sözü geldi:

Şüphesiz ki Allah çokça tevbe edenleri sever.

Adeta aniden bu ayetin ben ve benim gibiler için olduğunu anladım ve çabuk çabuk: Estağfirullâh ve etûbu ileyh, Estağfirullâh ve etûbu ileyh, Estağfirullâh ve etûbu ileyh demeye başladım. Belki O’nun sevdiği kimselere dahil olurum.

Seval Tatlı

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,917
Hepsini yapıpta Müslüman olmamak mümkün mü @DenizKızı
-Tövbe edenleri sever
Yani yaptığı hatadan pişman olmuş, bir daha yapmamak üzere bağışlanma dilemiş.
-Tevekkül edenleri sever
Yani üzerine düşen bütün vazifeyi yapıp takdiri Yaratıcıya bırakmış...
-Sakınanları sever
Yani onun rızası dairesinde hareket edip haram kıldığı, yasak kıldığı şeylerden kendisini men etmiş...
Yukarda yazılı olan örnekler bizim fıtratımızda var olan şeyler ve fıtratı bozulmamış her insan Allah'ı sever ve O'nun sevgisini kazanmak için çaba sarf eder. Onun sevgisini kazanmak ise rızası dairesinde hareket edip yap dediği şeyleri yapmak ve yapma dediği şeyleri yapmamakla mümkündür. ❤

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
"Müslüman olmayan..?" Ne diyelim ki... Allahü Teala'nın katındaki durumu hiçbir şekilde bilecek değiliz... Lakin Allahü Teala, yapılan iyiliğin "ecir" olarak karşılığının alınabilmesi için "iman"ı şart koşuyor... Allahü Teala kendisini reddeden, inkar eden, kabul etmeyen birini sevmez... Ki onun için Allahü Teala zaten cehennemi hazırlamıştır... Cehennemin ne olduğu da bellidir... Sevilen biri için böyle bir yer hazırlanır mı?

Bu noktada, "İman nedir?", "Nasıl biri iman etmiş olur..?", "Her hangi bir "şey"e iman (güç/erk) eden iman etmiş de olur mudur?" sualleri gündeme geliyor... Ve daha nice sorular...

Hadi bunlara biri iman etti, Müslüman oldu dedik... Dağ başında değiliz... Yalnız yapayanlız değiliz... Her şeyden habersiz değiliz... Gönderilen Kur'an-ı Kerim var... Gönderilen bir Peygamber ve diğer Peygamberler var... Yani bir "şey"e iman "an"lık yetiyor gibi de, arkasından nice iman edilecek konular daha var... Onlara da "iman" şarttır...

Bu soruyu, "sadece Kur'an diyenlere" sorarsanız, bu noktada onların elleri de, lisanları da, yorumları da, açıklamaları da, söylemleri de gökyüzüne kadar cömerttir... ---))))

Bendeniz kendi fikrimi söyleyecek olursam, ayetler ışığında, Allahü Teala kendisini reddeden ve kendisine iman etmeyenlerin iyiliklerini değerlendirmez ve onları asla sevmez...

(Bu iyiliklerine havi, azapları farklı olabilir mi..? O farklı bir konu olduğun için yorum yapmıyorum...)

Son düzenleme:

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Bir de şunu söyliyeyim, daha da şaşıracaksınız. Denizkızı'nın yukarıda geçmiş olduğu "sıfat"ların tamamı Kur'an-ı Kerim'de açık açık geçer...

Allahü Teala o sıfatların tamamını "kimler"le yan yana anmıştır..? ---))))) Tek bir istisna ayet olsun ki (6236 ayet içerisinde) o sıfatlardan tek birini "inanmayan, iman etmeyen" biriyle anmış olsun... ----))))))

Dolayısıyla, kafirlerden çok, Müslüman kendine dönüp sormalı: "Allahü Teala beni her daim bu sıfatlarla yan yana anmış... Hayatım bu sıfatlara da çok uygun değil" demeli "Acaba ben Müslüman mıyım?" şeklinde kendini sorgulamalı ve hayatını an be an bu sıfatlarla tezyin etmelidir... ---))))

Saygılar...

NOT: Biraz ağır oldu belki ama... Bütün bunları "kendi nefsim için" yazmış kabul ediniz...

Son düzenleme:

Son mesajlar