İslam Allah'a Küsmek !

Mavi

Sp Kullanıcı
30 May 2020
2,343
12,685
"Allah'a küsmek" diye bir tabir duydunuz mu?

Genellikle bir sıkıntısı olup da bunun giderilmesi için Allah'a dua eden veya bir isteği olup da buna kavuşmak için Allah'a dua eden ama isteğine ulaşamayan bir kısım insanlarda bu tavır görülüyor

Böylelerinde, "Allah'ım, niçin bana yardım etmedin? İsteklerimi niçin yerine getirmedin? Hani sen dualara icabet ederdin? Hani yardım isteyeni yardımsız bırakmazdın?" şeklinde kimi zaman açıkça dile getirilen, kimi zaman dışa karşı sessiz ama iç dünyasında avazı çıktığınca bağıran bir duygu oluşur. Bu duygu ile başa çıkamayan kimileri işi ya Allah'ı ihmal eden ya da inkâr eden bir boyuta vardırır. Bu kişi için artık Nietzsche'nin de dediği gibi "tanrı ölmüştür."

İnsanı, Allah konusunda bu raddeye sürükleyen durum, hakikatte bir aldatıcı bir düşünceden başkası değildir.

Tıpkı Kur'an'ın en dokunaklı âyetlerinden birinde Rabbimizin buyurduğu gibi:

"Ey insan! Cömertlik sahibi Rabbine karşı seni aldanışa sevk eden şey nedir?" (82/6)

Bu öyle bir âyet ki iman edene de inkâr edene de sesleniyor. İnkâr eden, inkârı sebebiyle aldanış içine düşerken iman eden de Rabbinin nimetlerine nankörlük, imtihanlarına isyan ile ibadetlerini terk ederek, Allah'ı ihmal ederek aldanış içine düşüyor.

Âyet bir anlamda sanki şöyle sesleniyor:

İstediğin bir şey olmadı diye yoksa Rabbinin cömertliğini unutuyor musun? Seni yoktan yaratmasını, sahip olduğun her şeyi vermesini unutuyor musun? Göğsünde atan kalbi, damarında akan kanı O'nun verdiğini unutuyor musun?

Bugüne kadar seni hangi belâ ve musibetlerden korumuş olduğuna dair bir fikrin var mı?

Nice insanın sahip olmadığı nimetlere sahipsin. Hep, başkalarında olup da sende olmayanların listesini tutuyorsun. Sende olup da başkalarında olmayan nimetleri hesap ettin mi?

Hem sen, istediğin şeylerin senin için hayır mı şer mi olacağını biliyor musun? Bazen senden esirgenen bir isteğin, aslında senin hayrına olabileceğini düşünmüyor musun? İstediğin şeyleri elde etmiş olsaydın bunun senin için kötülük doğurabileceği ihtimalini düşünüyor musun?

Senin şu durumun neye benzer bilir misin?

Ana-babasına "ben şeker istiyorum, çikolata istiyorum" diye direten, "okula gitmek istemiyorum, hasta olunca doktora gitmek istemiyorum, ilaç içmek istemiyorum" diyen yaramaz çocuğun durumuna benzer.
Çocuk istiyor ki her estediği şey yapılsın, istemediği şeylerle muhatap olmasın.

"Madem ana-babam beni seviyor, bana merhamet ediyor, o halde niçin istediklerimi yapmıyorlar? Niçin bana acı ilaçlar içiriyorlar, iğne yaptırarak canımı acıtıyorlar?" diye düşünüyor.

Senin durumun da bundan farklı değil. Gözünün görme konusunda, kulağının duyma konusunda bir sınırı olduğunu kabul ediyorsun da aklının bilme konusunda bir sınırı olduğunu niçin kabul etmiyorsun? Yoksa geleceği bildiğini mi düşünüyorsun?

Var sayalım ki istediğin şey senin için hayırlı idi ve Rabbin vermedi. Bu dünyada bir imtihanda olduğunu bilmiyor musun? Sana nimet verildiğinde şükrünle, verilmediğinde ya da geri alındığında sabrınla sınandığını bilmiyor musun?

Allah'ın elçilerine bakmıyor musun? Onlar Allah'ın en sevdiği ve üstün tuttuğu kulları olduğu halde her türlü zorlukla sınanmadılar mı?

Onların muaf tutulmadığı bir imtihandan kendini niçin muaf kılmayı diliyorsun?

Evet ey insan! Âhirete kıyasla dünya, deryaya kıyasla damla bile değildir. Öyleyse bütün arzularına damlada kavuşmayı dileyip deryayı bir kenara bıraktıran nedir?

Sahi ey insan, sonsuz cömertlik sahibi olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

(Soner Duman)
 

^^Pelpelik^^

Keep Smile ;)
Sp Kullanıcı
13 Haz 2023
825
4,154
Allah beni unutmuş gibi, dualarımın karşılığını almıyorum gibi cümleleri çok duydum :(
aynadan kendimize baksak gerçek manada sorunu kendimizde göreceğiz, işimize gelmiyor...
dünya telaşına kapılıp Rahmanı unutuşumuş ya :(
 

Son mesajlar