Anket Aşı olur musunuz ?

Aşı olur musunuz ?

• Hayır olmam

Kullanılan: 11 52.4%
  • Çin’den gelen aşıyı olurum

Kullanılan: 1 4.8%
  • Rusya’dan gelen aşıyı olurum

Kullanılan: 0 0.0%
  • BioNtech aşısını olurum

Kullanılan: 4 19.0%
  • Doktorum ne önerirse o

Kullanılan: 2 9.5%
  • Türk’ün Türk’ten başka Dostu yoktur :)

Kullanılan: 7 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    21

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,192
86,237
Hasta olan birisine sormak lazım evet bencede.
Eşim bundan 11 yıl önce rahatsızlandı.Şikayetler eklem ağrıları idi.Ayak bileğinde şişme oldu.Hareketsiz kaldıkça ağrısı artıyordu.Sabahları kalkmak işkence idi.Ayakta yürüyemez hale geldi o derece ağrılar oluyordu ayaklarda bel,kısmında ve omuzlarda.Hastane hastane gezdik her doktor ayrı bir şey dedi.Fizik tedavi yapanda oldu,ayağını alçıya alanda oldu.Bursada işin ehli Prof.la karşılaşana kadar aylarca böyle devam etti.Ama yaşadığımız sıkıntı had safhada idi.Bursa da o doktor teşhisi koydu ve tedavi yöntemini anlattı.
Teşhis Ankiloan Spondilit denilen romatizmal bir hastalık.Bu hastalığı yaşayan ünlüleri söyleyince hastalık hakkında bilgi sahibi olursunuz.Deprem dede Ahmet Mete Işıkara ve tiyatrocu Suna Pekuysal.İkiside kambur idiler normalde zamanında kambur değildiler bu hastalık onları bu hale getirmişti..Eklemlerde oluşan iltihap ağrılara sebep olurken yavaş yavaş eklem yerleri oynarlık işlevini kaybediyor ve zamanla vücut tek parça haline geliyor.Ankarada tedavi olmaya başladığımız zaman bugün burada aşı ile ilgili söylenen "kesinlikle olmam yaptırmam" lafını bende söylüyordum.Aşı hem ağır hemde çok pahalı.Bugün eczaneden parayla almak isteseniz 4.000 tl.Ama karşı çıkmamın sebebi para değildi zira devlet karışıyor ilacı.İleri derece hastalarda kullanılan,ağır yan etkileri olan ki çok uzun süreli kullanımda karaciğer,böbrek,bağırsak filan bırakmayan türden bir iğne.Ben bunlardan dolayı karşı çıkıyordum iğneye.

Ama gördüm ki başka bir tedavi yöntemi yok mecburen kabul edip aşıyı kullanmaya başladık.Sonrasında şükür hanım düzeldi toparladı.Yaklaşık 4 yıl sürdü 2. yılda aşıyı bıraktık sonrasında ilaçları da yavaş yavaş bıraktık.

Bunları anlatmamın sebebi hastalığı yaşayana sormak lazım sözüne istinaden hastalık yaşamasamda yaşamış kadar yaşayan birisi olarak peşin hüküm vermek bugün için kolay gözüksede o günkü şartlar tersini yaptırtıyor insana.

Aşı yurtdışından gelen bir aşı idi Ülkemizin geliştirdiği bir aşı değildi.Demem o ki Rus yapmış Alman yapmış Çin yapmış bakmamak lazım.Eğer gerçekten insanlığın faydasına sunulmuş bir ilaç iğne ise kullanırım.
Söyledikleriniz çok doğru. Denize düşen yılana sarılır misali. Başımıza gelince artılarını ve eksilerini düşünüp ona göre karar alıyoruz.
Şimdiki şartlarda bende olmam diye düşünüyorum ama kalkıp önüme bu aşıyı yaptırmazsanız Türkiye'ye giremezsiniz gibi bir engel çıktığı takdirde hiç düşünmeden yaptırmak zorunda kalırım.
Bu arada merhaba @-Hira-

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,192
86,237
Humira iğnesi.
Hacettepede tedavi gördük 3 yıl boyunca.2013 ten beri uğramıyorum oraya Bolu da devam ediyoruz tedavi ve kontrole.
İğneden yaklaşık 7 yıl kurtulmuştuk ama 1 ay önce hastalığın aktif hale gelmesi sebebiyle yeniden başladık.
Çok geçmiş olsun. Üzüldüm gerçekten. Rabbim hayırlı şifalar versin. Bu süreçte de kolaylıklar nasip etsin...

Son mesajlar