Bunu Konuşalım Avrupa'da Depresyon Vakalarının En Çok Artış Gösterdiği Ülkeler

Ofelya

Canı Nereden Yanıyorsa Oradan Değişiyor İnsan...
Sp Kullanıcı
22 Ağu 2021
1,293
4,409
Ekran görüntüleri_20211012-085044~2.png

Tıp dergisi The Lancet'te yer alan araştırmaya göre, 2020 yılında küresel çapta depresyon rahatsızlığı yüzde 28, anksiyete bozuklukları yüzde 26 oranında artış gösterdi.

204 ülkede yaş ve cinsiyet gruplarının pandemiden ne kadar olumsuz etkilendiğini inceleyen araştırma, hangi ülkelerde insanların hangi sorunlarla daha fazla karşılaştığına da değindi.

Türkiye, Arjantin, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde depresif bozukluklar yüzde 38,7 oranında arttı. Anksiyete bozukluklarında ise artış yüzde 28'in üzerinde oldu.

9 Ekim'de yayımlanan bu çalışma, aynı zamanda pandemi döneminde majör depresif bozukluklar ve anksiyete sorunları konusunda yapılan ilk çalışma oldu.


Türkiye'nin dışında İran, Arjantin, Meksika, Peru, Şili, Güney Afrika, Mısır ve Pakistan da vakaların en çok görüldüğü ülkeler oldu.

Araştırmanın dikkat çeken bir diğer sonucu ise pandemide kadınların daha fazla psikolojik sorunlarla karşılaştığı yönünde oldu. Gençler de benzer bir şekilde pandemide psikolojik sorunlarla en çok karşılaşan gruplar arasında yer aldı.

Euronews