Bilmemek ayıp degil

Fuzuli

Sp Kullanıcı
22 Ara 2020
541
1,475
4.murad biliyorsunuz tütün ve içkiyi yasaklamış.yakalanan oldugu yerde asılıyordu. 4.murad tebdil kıyafet denetlemede bir kahveye girer. kahveci buyur beyim diye iltifat eder ve isterseniz alt tarafta tütün ve içki var deyip o odaya indirir.herkes içiyor tabi.masaya oturan 4.murad a ne içersin beyim deyince masaya vuran 4. murad ben murat han deyince kızaran kahveci yakalandıgını anlayarak arkasında içenlere bakarak buyrun cenaze namazına demiştir.

Fuzuli

Sp Kullanıcı
22 Ara 2020
541
1,475
asıl fitili yıldırım beyazıdla timur arasındaki hakarete varan yazışmalar savaşı başlattı.

• Beğen
Tepkiler: Karaton

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Yıldırım BAYEZIT Ankara Savaşı'nda yenilmeseydi sanırım dünyayı ölmeden evvel fethederdi. Çok dirayetli, atılgan, cesaretli bir patişahtı BAYEZIT...

Benim bildiğim en önemli neden, Anadolu... Zaten, Kuruluş Osman da olsun, Ertuğrul da olsun durum zaten iyice sırıtıyor... Anadolu'nun hakimi ben olacağım, düşüncesidir...

Bazen de kendine çok güvenmek, cesaret, atılganlık vs... Menfi bir durum da olabiliyor... Çünkü, BAYEZIT kesinlikle bu savaşı kazanacağına inanmıştı.. Gene de üstünlük sağladı lakin,

Moğalların sayısal üstünlüğü... Ve bir de BAYEZIT'ı kendi ordusunun yalnız bırakıp saf değiştirmesi yenilgiyi de beraberinde getirdi...

BAYEZIT çok büyük bir komutandı... Yenilgi yaşamasaydı sanırım İstanbul'u falan da Fatih'e bırakmazdı...

Mekanı cennet olsun... Amin...

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Şu yukarıdaki yorumum, İmam Hatip Lisesi'nden öğrenci iken, Tarih Hocası'nın komut verir gibi bu hadiseyi anlatmasıydı... Ondan duyduklarımı yazdım ve epey zaman geçmesine rağmen aklıma geldi... Emekli oldu, bayadır görmüyorum ama yaşıyor aynı ilçedeniz...

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
asıl fitili yıldırım beyazıdla timur arasındaki hakarete varan yazışmalar savaşı başlattı.
Sen buna böyle mi diyorsun ve kimisi tarafindan nerde ise Sultan Beyazid Yildirim tam olarak geriye suclu gösterdigi kaliyor.

Bunlar bir bahaneden öteye gecmez ve sanki asil sebebte binaen bu gibi gösterilir veya baska ifade ile yansitilmak istenir kimi yazi yazanlar tarafindan.

Birde deniliyor 1 kac kisiyi istemis 3 bes kimseyi istemis gibi buda olsada olur olmasa da iste asil sebeb yazicagimin yaninda bunlar zayif kalir.

ilk önce sunu diyeyim Timur dogu seferine gidecekti ve gitmeden önce ardinda güclü bir devlet birakmak istemedi ve Osmanli Devleti de onun icinde bir tehlike arz ediyordu ve ilk önce bunu hal etmek istedi iste bu sebeb daha gecerli bir sebeb olur.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Muallem.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K