Bize Miras Kalan Hazine Değil!

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513

Okumak, güzel şeyler öğrenmek, hayatın diğer yüzünü görmek gibi, her gün yeni bir dünyayla yüzleşmek gibi, sahili olmayan denizde yol almak gibi, yapbozun parçalarını toplayıp kendi resmini oluşturmak gibi.
Okula başlamadan önce camiler sadece müminlerin toplanma yeri, ibadet ettikleri, bazen istişare ettikleri bir mekandı. Şimdi ise camilerin farklı bir yönünü öğrendim.
Hocamız “Mesela Süleymaniye Camisini Mimar Sinan yapmış. Taşları mimari bir sanatla süslemiş üst üste koymuş bir bina inşa etmiş. Caminin içindeki hatları Hattat Ahmet Karahisari yapmış. Camide söylenen musiki eserlerini Itri bestelemiş. Hepsi bir araya gelince kemal olmuş. Yani tam olmuş.
Kültürümüzde bir ‘Cami Musikisi’ tanımı vardır. Daha önce duymuş muydunuz. Ezan, kamet, mihrabiyeler vardır cami musikisinde. Birde ‘Tekke Musikisi’ vardır. Muharramiye, miraciye, mevlit, naat, münacaatlar vardır tekke musikisinde.
Bunlar bize miras kalan hazine değil, gelecek nesillerin emanetidir.” Dediğinde aslında ne kadar eksik olduğumu farkettim.
Müzik haram mı helal mi sorularından uzak bu müziğe kulak verelim. Ve dini musiki bestekarlarının genelde hafızlar ve imamlar olduğunu hatırlayalım.

NoktA

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Kalemine sağlık NoktA :)

Birde değerini bilsek bu tarihin..

Sevgi Platformu / Qasem

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Ah o kıymetli ulu mekan...
Her gittiğim de içinde uzun zaman tefekküre ilham kaynağım aziz yer...
Her taşında Osmanlının ihtişamlı tarihini doya doya kokladığım ruhumu dinlendiren aziz Islambol..
Yaşama sevincim kaynağım...
Yüreğine sağlık değerli muhterem...

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Birde caminin arka sokağında mütevazi O mimarların piri dünyaya adını altın harfler le yazdırmış olan mütevazi küçük gösterişsiz yıllar sonra ortaya çıkartılan ibretlik kabri beni ağlama krizine sokar...
Rabbim gani gani rahmet eylesin..

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Kalemine sağlık NoktA :)

Birde değerini bilsek bu tarihin..

Sevgi Platformu / Qasem
Teşekkür ederim hocam :)

Ah o kıymetli ulu mekan...
Her gittiğim de içinde uzun zaman tefekküre ilham kaynağım aziz yer...
Her taşında Osmanlının ihtişamlı tarihini doya doya kokladığım ruhumu dinlendiren aziz Islambol..
Yaşama sevincim kaynağım...
Yüreğine sağlık değerli muhterem...

Birde caminin arka sokağında mütevazi O mimarların piri dünyaya adını altın harfler le yazdırmış olan mütevazi küçük gösterişsiz yıllar sonra ortaya çıkartılan ibretlik kabri beni ağlama krizine sokar...
Rabbim gani gani rahmet eylesin..

Bende Ah o kıymetli ulu mekan diyebilmeyi çok isterdim muhterem :) ben hiç görmedim gidince hemen arka sokaktaki kabrinide ziyaret edeceğim inş. Teşekkür ederim :)

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Teşekkür ederim hocam :)

Bende Ah o kıymetli ulu mekan diyebilmeyi çok isterdim muhterem :) ben hiç görmedim gidince hemen arka sokaktaki kabrinide ziyaret edeceğim inş. Teşekkür ederim :)
Sen gel Payitahta ben şanlı tarihin her yerini karış karış gezdireyim değerli muhterem rica ederim :)

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,071
Güzelmiş ya Noktanın da yazılarını okumak,, :)
Yüreğine sağlık sahi sahi
Kaybolmuştun ama dönüşün güzel oldu
Bu güzelliği sevdi ben,,, :)
Gidip görmek hissetmek yaşadıklarını tefekkür etmek lazım,,,
Devamını bekliyoruz,,,,

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Sen gel Payitahta ben şanlı tarihin her yerini karış karış gezdireyim değerli muhterem rica ederim :)
İnş muhterem Allah razı olsun :)

Güzelmiş ya Noktanın da yazılarını okumak,, :)
Yüreğine sağlık sahi sahi
Kaybolmuştun ama dönüşün güzel oldu
Bu güzelliği sevdi ben,,, :)
Gidip görmek hissetmek yaşadıklarını tefekkür etmek lazım,,,
Devamını bekliyoruz,,,,
Teşekkür ederim sükutu-ezber :) Bu günlerimi [MENTION=20]eRkAm[/MENTION] da göreydi iyiydi :D

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K