Burası İnsanlık Tarihinin Sıfır Noktası

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
4,929
Tepkime puanı
5,614
Yaklaşık 11 bin yıllık geçmişe sahip olan, Mezopotamya'nın en eski yerleşim merkezlerinden biri Urfa. Her köşesinden binlerce yıl öncesine ait bir efsanenin yükseldiği, pırıl pırıl mavi göğünün altında uzanan ciğer kokan sokaklarıyla, bir görenin onlarca kez görmek isteyeceği bir şehir aslında.

💧Şehrin ilk durağı, hakikatin “su” olarak yeryüzünde görünmesinin hikâyesi Balıklıgöl. “İnsanlık macerası” tam da düşerken burada kendini yeniden bulmuştur desek sanırım yanılmayız. Hikâyesi hepimizin malumu.

Şehrin ilk durağı, hakikatin “su” olarak yeryüzünde görünmesinin hikâyesi Balıklıgöl. “İnsanlık macerası” tam da düşerken burada kendini yeniden bulmuştur desek sanırım yanılmayız. Hikâyesi hepimizin malumu.

Putperest Nemrut’un Hz İbrahim’i mancınıkla ateşe atmaya çalıştığı yer burası. Ateşin suya, odunun balığa dönüştüğü… “Peygamberler Şehri” Şanlıurfa’yı anlamaya, onun dünya serüveninde tuttuğu yeri görmeye buradan başlamanı öneririz.⠀

Putperest Nemrut’un Hz İbrahim’i mancınıkla ateşe atmaya çalıştığı yer burası. Ateşin suya, odunun balığa dönüştüğü hikayeyi..

📍Balıklıgöl’ün kuzey dibinde bulunan cami 1736 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Rakka Valisi Rıdvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış.

Balıklıgöl’ün kuzey dibinde bulunan cami 1736 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Rakka Valisi Rıdvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış.

Yapının en ilgi çeken özellikleri yeşillikler içindeki Balıklıgöl’e olan avlusu ve giriş kapısı.

Yapının en ilgi çeken özellikleri yeşillikler içindeki Balıklıgöl’e olan avlusu ve giriş kapısı.

Ahşaptan yapılan giriş kapısı çivi kullanılmadan geçme ve kakma tekniğiyle birleştirilmiş.

Ahşaptan yapılan giriş kapısı çivi kullanılmadan geçme ve kakma tekniğiyle birleştirilmiş.Daha fazlası için
https://www.instagram.com/jetsetterphoto/
 
Üst