Çocuk yetiştirme

Lâ Tahzen'''

İnce Sızım
Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
504
2,474
Bugünün pek çok pedagoji kitabı biz annelere cocuk yetistirme ve davranış bozuklulukları karşısında "Çoçuğumun sorunu ne?" sorusunu sormaya ve cevap olarak ' çocuklarla baş etme' taktikleri vermeyi öneriyor.
Pek çok telkin ve pek çok teknik çocuklarımızın 'neyi neden yaptığını' anlamamızı sağlamak yerine, yaptıklarını baskılamaya ve onları korkutarak anı kurtarmaya yönelik.. Tablet telefon tv vs ile oyalayarak..
3 kız annesi olarak şunu söyleyim, zor meslek çocuk yetiştirmek, bir o kadar da kolay ve zevkli. Şimdi benim kararlarıma karşı çıkan, henüz 5 yaşında bir birey, duyar gibiyim toplumdan 'şimdiden başa çıkamıyorsun büyüyünce ne olacak?' Yanlış çocuklarımızla rakip değiliz ikna etmemiz gerek.. 'benimde kararlarım var anne sende benim kararlarıma saygı duymalısın ' diyo. Ama bu yaştaki çocuklarda kullanılan dil 'rica dili 'olmamalı bence mantık henüz aktif olmadığı için, ikna etmemiz gerek ve gerçekten ebeveynler birer sanatçıdırlar ve en güzel eserlerimiz, çocuklarımız..
Allah yardımcımız olsun. .

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,284
İstanbul..
Bugünün pek çok pedagoji kitabı biz annelere cocuk yetistirme ve davranış bozuklulukları karşısında "Çoçuğumun sorunu ne?" sorusunu sormaya ve cevap olarak ' çocuklarla baş etme' taktikleri vermeyi öneriyor.
Pek çok telkin ve pek çok teknik çocuklarımızın 'neyi neden yaptığını' anlamamızı sağlamak yerine, yaptıklarını baskılamaya ve onları korkutarak anı kurtarmaya yönelik.. Tablet telefon tv vs ile oyalayarak..
3 kız annesi olarak şunu söyleyim, zor meslek çocuk yetiştirmek, bir o kadar da kolay ve zevkli. Şimdi benim kararlarıma karşı çıkan, henüz 5 yaşında bir birey, duyar gibiyim toplumdan 'şimdiden başa çıkamıyorsun büyüyünce ne olacak?' Yanlış çocuklarımızla rakip değiliz ikna etmemiz gerek.. 'benimde kararlarım var anne sende benim kararlarıma saygı duymalısın ' diyo. Ama bu yaştaki çocuklarda kullanılan dil 'rica dili 'olmamalı bence mantık henüz aktif olmadığı için, ikna etmemiz gerek ve gerçekten ebeveynler birer sanatçıdırlar ve en güzel eserlerimiz, çocuklarımız..
Allah yardımcımız olsun. .
Âmin değerli muhterem varolasın..

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
Çocuklara ve çocuklarınıza en çok neyi öğretiyorsunuz ve neler öğretilmeli?
hayvana ve insana saygı duymayi ogretilmeliler sevip sevmemek tercihtir ama yaşam hakkına saygı duymak zorunluluktur benim çocuğum yok olmayacak belki de Allah bilir ama olsaydı ona bunu öğretmek için uğraşırdım :)

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
*çocukların beynine oku oku iyi iş edinirsin çabaları İslam için verildiğine inanıyor musunuz
İnanmıyorum artık öncelik iyi bir meslek
genellikle çocuğun iyi bir eğitim alması ve iş sahibi olması için anne babalar uğraşır durur
Dinini öğrenmesi için yaz tatilinde bir iki ay elinde elifba ile camiye gider gelir elifbanin son sayfasına gelince de okul başlar bir sonraki yıl çocuk her şeyi unutmuştur hadi bakalım baştan bir sonraki yıl yine aynı. ..

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
okul dönemi ebeveynler adeta yarış içine girmişler sizce aslında kendi egolarını mı tatmin etmek için o kadar çocuklara yükleniliyor?
narsist anne baba davranışı bu.
çocuklarını kendilerinin bir uzantısı gibi görüyorlar
Bu yüzden çocuk üzerinden kendilerini onaylama ihtiyacı duyuyorlar çocuklarını bir yarış içine sokuyorlar ve bu tip insanların sayıları hızla artıyor

Son mesajlar