Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır

NoktA

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,508
445
Cenazemiz vardı. Evde cenaze koşuşması olunca çocuklar fark edip soruyorlar. Eymen kimin öldüğü, yaşlı mı genç mi olduğu, nasıl vefat ettiği gibi sorular sordu. Hepsine tek tek cevap verdim. Baktım gözleri hala tedirgin, gelsene azıcık dedim, sana bişey göstereyim. Hatıra sandığımızı açıp ultrason fotoğraflarını çıkarttık. Bak, dedim, bu sensin. Anne karnındaki halin bu. O zamanlar tek bildiğin dünya benim karnımın içiydi:) Her yer karanlıktı, küçücük bir yerdi ama muhtemelen mutluydun. Çünkü dış dünyayı bilmiyordun. Sonra doğdun. Dünyayı gördün. Muhtemelen dedin ki; “Vay be dünya ne büyük, ne aydınlık, ne güzel bi yermiş.” İşte ölüm de öyle oğlum, dedim. Bu dünyayı ‘anne karnı’ gibi düşün. Ahiret dünyamızı bilmiyoruz, belki bu yüzden tedirginiz. Ama ben inanıyorum ki; dünyadan ahirete ‘doğduğumuzda’ vay be diyeceğiz, ne güzel, büyük, aydınlık bir yermiş burası. Şimdi, dedim, Merve teyzenin babası için dua etmeye ne dersin? Tüm ölmüşlerimizin ruhuna olsun....

Hatice Kübra Tongar

Çimen

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
15 Eki 2020
213
1,343
Güzel anlatım olmuş

Bize siz baş belasisiniz Allah boşuna almamış ananizi babanizi derdi ve bunu söylemek doğru değil biliyorum ama ozaman ki çocuk aklı ben kafamda annemi babamı alanla kavga edip kızardım üzgünüm.

• Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı

Ali

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
4,061
5,040
Bu zor bir durum neden cünkü insana bile anlatamiyorsun ve oda sözde akli basinda veya baska ifade ile olgun birisi ve iste yasini basini almis ona anlatmakta sorun suacidan ölmek nedir veya ölüm ile ne oluyor birisinin ölümünü ne ile anlatacaksin.

Cocuk ise akli tam degil ve ister istemez eksik veya söyle diyeyim daha o akli büyük bir insan gibi gelismemis oda zaman ile vede bir örnek olarak adeta bir olgun meyve gibi olup gelisir.

iste cocuk gibi birisine bunun icinde ölümü anlatmak zor ve farz edelim ki anlattin onun anlayip kavramasi da bir sorundur.

Söz söz olarak ve su aklimdakini de yazayim bir not düsmüs olalim bu arada.

Ve bu arada bir de kücük cocuga dogmus olmasini anlatmakta bunun gibi ve karsinda örnek olarak 1 kac yasinda cocuk var anne veya baba ben nasil dogdum ve ben nerden geldim,beni kim getirdi yada nasil ciki verdim diye bir soru sorsa insanin isi zor oluyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Çimen