Dertleşme-1

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,062
Dertleşme-1

Sahabenin tek gündemi, Cahiliyyenin putları ve söylemleri olsaydı, örneğin, Ebu Leheb ile karısının zehirli dillerinden çıkan cümleleri ve Kâbe'nin etrafında çıplak tavaf eden müşriklerin hallerini konuşup dursalardı, birbirlerine gösterip dursalardı nasıl olurdu? Düşünmesi bile garip geliyor aslına bakarsanız. Durum hiç de öyle değil çünkü.

Onlar kendi gündemlerinin peşindeydiler!

Bazen en olmadık bir görüntüyü ya da söylemi paylaşıveriyoruz. Bir necaset, bizim elimizle dolaşıma giriyor ve binlerce müslümanın avucundaki ekranlara düşüyor...

Bu küfürle mücadele etmek değil, olsa olsa şeytanın hayal edip de yapamayacağı bir şerri büyütmektir. Yok saymayı, görmemeyi ama ihmal etmemeyi öğrenmek zorundayız !

Ali ibni Ebû Tâlib r.anh şöyle dedi: "Çirkin lâf edenle onu yayan, günah işlemekte eşittir."

Yaşadığım çağda, gördüğüm her günaha ve küfre tepkimi yazdığım yazılarla gösteriyorum. Alnına iki okey taşı yapıştıran tesettürlü bir kızın resmi 15 bin beğeni alırken, yazdığım konuların pek ilgi görmüyor olması anormal değil. Yazma becerim iyi olsaydı, Allah'a inanma sorumluluğunu daha doğru anlatabilseydim yazdıklarım da ilgi görebilirdi belki...

Zaten alıştık artık birbirimize değil mi? Yazdıklarıma ben de siz de alıştınız! Belki de bıkkınlık geldi, belki de "anladık be kardeşim hüzün en iyi katık, da hayat başka türlü akıyo" diyoruz içimizden... Ne yapayım bildiğim tek bir hakikati başka başka libaslarla süsleyip imanımı kurtarmaya çalışıyorum...

Yine de Şeytan ve dostlarının gündemlerini değil, kendi ruh dünyama ait gündemleri kovalıyorum. Aptalca yaşam tarzlarından, yaşadığımız buhranlardan ve zulümlerden kurtuluşumuzun îmâni bir olgunluğa erişmekle, islami bir bilinçle mümkün olacağına inanıyorum.

Namaz kılanın bu kadar az, söz söyleyenin bu kadar çok olduğu bir toplumda, bir şeylerin değişmesini nasıl bekleyebiliriz! Müslümanca tepkinin nasıl yapılmayacağına dair örneklerle kuşatılmış durumdayız...

Allah Resûlüne telefonunuzu uzatıp, paylaşımlarınızı gösterebilir misiniz ve onları savunabilir misiniz?

Halil İbrahim

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K