Özgün Konu Dinde Sorgulama Yoktur

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
İslam'da sorgulamak yasak mı?
Dinde sorgulama yoktur diye bir kural var mı?

1. Dinde sorgulama vardır. Sorgulanabilir sorgulamak da gerekir.

2. Yoktur çünkü dinler dogmatik olduğu için sorgulamaya kapalıdır.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Dinde Sorgulama Yoktur
Eline saglik bu konu icin tesekkür ederim Denizkizi kardesim.

Din insan mi ki sorgulansin ona sormak ile nereye gidilir ve amac ne ola ki ve farz edelim buda sorgulanin bir sey olsaydi o insan neyi elde ederdi.

Buna dair sözümü kisa keseyim ve ilk önce sunu diyeyim din kimin vede kimden geliyor dini sorgulamakta yüce rabbin gönderdigini veya baska ifade ile bizlere vermis oldugunu sorgulamak manasinada gelmiyor mu.

Yani senin anlayacagin o dilden de yazayim ve böyle bir seyde senin o muhatabin kim Allahu Teala´dir.

Son düzenleme:

Eymen

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
27 Ocak 2020
2,744
16,727
Bursa
Tamamen kalbin mutmain olması, zandan uzak kalmak için sorgulamak sorguladıkça öğrenmek gerekiyor.
Buradaki sorgu hesap sormak manasında değildir. Araştırmak ve irdelemek. Hakikatini ögrenmek içindir.
Allah Kuranda aklımızı kullanmamız gerektiğini vurguluyor.

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,639
44
BOLU
Ucu açık bir soru olmuş.Din sorgulanabilir mi derken kasıt dinin tümden sorgulanmasımıdır yoksa belirli konular da bazı içeriklerin sorgulanmasımıdır?
İlkçağlardan beri felsefe adı verilen öğretiler ve daha sonraki yüzyıllar da Avrupa da ortaya çıkan rönesans aydınlanma dönemlerinde din hep sorgulanmıştır.Bunun kaynağı dine karşı geliştirilen felsefi ve ideolojik düşünceler olmuştur.
Bilim ve aklı öne çıkaran bu öğretiler dinin hemen hemen her konu da insanların düşüncelerine pranga vuran bir tür yasaklayıcı etmen olduğunu ileri sürmüşlerdir.Felsefenin temeli sorgulamak olduğuna göre bu açıdan bakınca normaldir.Aydınlanma dönemi denilen dönemde yetişen filozoflar ve düşünürler de aynı şeyi düşünmüşlerdir genel olarak.Bunda Hrıstiyanlık dininin özellikle kilisenin toplum yaşamında meydan getirdiği baskın rolün etkisi varmıdır elbette vardır.Ama bu düşünce sistemlerinde ki dine karşı olma salt Hristiyanlık ile sınırlı bir düşünce değildir.
Bugün bilimi esas alan bilimadamları dinsel hiçbir metine öğretiye şans tanımazlar.
Mesela dinsizlik öğretisinin temel ayaklarından birisi olan Darwinizm hala bilimsel bir teori olarak sunulmakta okutulmaktadır.Türlerin evrim geçirerek meydana geldiğini savunan bu sözde bilimsel düşünce iddiasını kanıtlayacak bir delil bulamamasına rağmen gerçekmiş gibi kabul edilmektedir.Bilim de bizim kitabımızda yer alan insanı Allah yarattı gibi bir düşünceye asla yer verilmez.Din Bilim çatışması bu temel gerekçelerle her demde var omuştur olmaya devam edecektir.

Kişisel olarak din sorgulanabilirmi.Evet din değil ama din adına yapılan söylenenler sorgulanabilir.Kuranı Kerimde yer alan bir hükmü sorgulamak bir müslüman açısından sorunlu bir durumdur.İlahi hüküm olarak gördüğümüz kitapta sorgulamaya girişirsek kitabın İlahi olmasının manası ve bizim o kitaba olan inancımızın anlamı bir probleme dönüşür.Örnek faiz haramdır hükmü sorgulanamaz bir hükümdür Müslüman buna şartsız inanmıştır inanmalıdır.Ama din ile ilgili olarak yapılan yorumlamalar,açıklamalar,görüşler,meseleler hakkında ortaya konulan cevap mahiyetindeki söylemler sorgulanabilir sorgulanmaktadır.Burada yapılan çeşitli fikir mütalaaları bile bu sorgulamanın neticesidir.Sorgulama babında araştırmaya yönelen herkes kendince doğru bulduğunu kabul etmektedir.

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
Anlayamadım ? dinin D sini bilmeyen bu suale karşı derken ?
Canımı acıtan
Burnumu sızlatan iki kelidir

Biri ; Dine “ doğma “ yani insanların uydurması demek,
Diyeri ; Din için “ sorgulama “ tabirlerini kullanmak.

Maksadı ifa eden tanelerce kelimeler varken neden bu iki kelime kullanılır ?

Kullanan olacak elbet
Ama kimin kullandığı çok önemli.

( Şahsınızı tenzih ederim )
Bu iki kelimeyi genelde Ya din düşmanları kullanır, yada dini tam kavramayalar.
Ondan dolayı susma yolunu seçtim. Çünkü sizi dini bütün biliyorum.
☕

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
İslam'da sorgulamak yasak mı?
Dinde sorgulama yoktur diye bir kural var mı?

1. Dinde sorgulama vardır. Sorgulanabilir sorgulamak da gerekir.

2. Yoktur çünkü dinler dogmatik olduğu için sorgulamaya kapalıdır.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Burada şunu da söylemek durumundayız. "Sorgulama" durumunda olan insanların muhatapları olarak sizler, sorgulayan insanlara karşı, ilmi, akli, fenni ve daha birçok "somut" şeyleri delil alarak sunsanız da...

İman'ın "gaybi" olduğu ilkesini asla aşamazsınız...

Çünkü Sevgili Peygamberimiz de... Ve bütün Peygamberler de... Gönderilen vahiy eksenli muhataplarına bu şekilde yaklaştıkları malumdur...

İşin tam burasında "gayb" ilkesi aşılamadığından... Ki aşmak mümkün değildir...

Ne kadar doğrudur bilemiyorum... Konuya atfen yazıyorum, "sorgulayan insanlar" Peygamberlerine dönerek:

"Biz gözlerimizle Allah'ı görmedikçe O'na - asla - inananlar değiliz..." dediler...

Böyle bir bilgiyi de paylaşayım dedim...

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Anlayamadım?dinin D sini bilmeyen bu suale karşı derken?
Düneyin yazacaktim ve yazamadan forumdan ciktim ve sende meseleyi anlamissin ve makul bir tutum sergilemissin.

Bunun icin tesekkür ederim ve var olup daim olman dilegiyle Denizkizi kardesim.

O mutevazi kendini ve haddinide bilen bir kardesim yüce rabbim onun ilmini arttirsin vede onu ilmi ile amil ve daim kilmasi dilegiyle.

• Beğen
Tepkiler: Karaton

Son mesajlar