Dua nedir?

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
Cevap vereyim demek kabul etmek anlamına gelmez mi?
Gelmez ablası.
Kul
- Ey Rabbim der,
Rabb
- buyur kulum ( cevap verir ) der.
Kul
- mal mülk ver. der.
( her duaya cevap var kısmı burda biter )
Kabul kısmı bu kalbi iletişimden sonra başlar.

Duanın kabulü üç şekil ile olur

1- Ya kulun istediğini aynen verir.
2- Ya daha iyisini verir.
3- Ya da dünyada vermeyip ahireti için saklar.

Mesela ;
Liya derki Ey Rabbim bana Erkek bir evlat ver.
Liya nın Rabbim ona Hz Meryem gibi bir kız evlad verir.

Liya diyebilir mi
Allah cc duamı kabul etmedi.
Hayır.
Belki
“Allah cc duamı daha güzel bir surette kabul etti “ demeli...

LiyA

Sp Kullanıcı
8 Kas 2017
845
5,228
33
Gelmez ablası.
Kul
- Ey Rabbim der,
Rabb
- buyur kulum ( cevap verir ) der.
Kul
- mal mülk ver. der.
( her duaya cevap var kısmı burda biter )
Kabul kısmı bu kalbi iletişimden sonra başlar.

Duanın kabulü üç şekil ile olur

1- Ya kulun istediğini aynen verir.
2- Ya daha iyisini verir.
3- Ya da dünyada vermeyip ahireti için saklar.

Mesela ;
Liya derki Ey Rabbim bana Erkek bir evlat ver.
Liya nın Rabbim ona Hz Meryem gibi bir kız evlad verir.

Liya diyebilir mi
Allah cc duamı kabul etmedi.
Hayır.
Belki
“Allah cc duamı daha güzel bir surette kabul etti “ demeli...
Dünya malı dünya da kalır. Helalinden olsun
Rabbim ne verirse hayrlısını versin.
Verdiğinde bir hayr vermediğinde bin hayr görürüm ben :)
Evladın kızı erkeği olmaz hayrlısı olsun inşaallah 😊

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Mümin Suresi ayet 60'da geçen "Estecib" kelimesini, nice mealciler "icabet (isteğe uyma, onu kabul etme)" anlamında kullanmışlar, nice mealciler de "duanızı kabul edeyim" anlamında kullanmışlar, bir kısım mealciler de "cevap" anlamında kullanmışlardır...

Allahü Teala başka bir ayetinde, günahların affedilmesini de, dua edenin o günahları "tamamen terketmesine" bağlamaktadır...

Şunu diyeceğim: Allahü Teala ayetinde açık açık "dualarınızı kabul edeyim" de buyursa, bizler hiçbir zaman Allahü Teala'nın katında, dualarımızın kabul edilip edilmediğini "somut" olarak bilemeyiz.

Mesela, bir kardeşimiz, ticaretinde yalan konuştuğunu varsayalım. Günün birinde bu kardeşimiz, günahı için tövbe etti ve ölünceye kadar da asla ticaretinde yalan konuşmadı. Ve üstüne üslük, o yalan konuşmayla, ne elde etmişse haksız olarak, onları da bulduysa sahiplerine bulmadıysa onlar adına fakirlere dağıttı fazla fazla diyelim...

Böyle biri de, duasının Allahü Teala'nın katında kesin olarak kabul edildiğini bilemez... Yani, bizler, Kur'an'ın anlattığı ve tarif ettiği veçhile kulluğumuzu icra ederiz (namaz, oruç, cihat, dua vs) lakin bu yapmış olduğumuz kulluğun Allahü Teala'nın katında,
Derecesini,
Ecrini,
Mükafatını,
Kabul edilip edilmediğini vs...
Hiçbir zaman bilemeyiz... Bilmemiz de mümkün değildir...

Lakin kalbimizde geçen de şudur ki, bunda da bir sıkıntı yoktur:

Allahü Teala bana (bize) nasıl öğretmişse, ben kulluğumu ve dualarımı aynen O'nun öğrettiği veçhile ikmal ettim... Rabb'im en güzeliyle kulluğumu ve dualarımı kabul edecektir ümididir...

Yukarıdaki ayette geçen "estecib" kelimesini "Duaları kabul ederim" şeklinde anlamış olsak da, "cevap verir" şeklinde anlamış olsak da,

Allahü Teala katında duamızın mertebesi (kabulü veya değilliği vs) nedir onu asla bilemeyiz...

Bizler kulluğumuzu ve duamızı öğretildiği şekliyle ikmal eder,

Kulluğumuzun da dualarımızın da Allahü Teala katında kabul edileceği ümidini ve arzusunu her daim yaşar ve yaşatırız...

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
Dua iki çeşittir.
Biri; kavli,
Biri; fiili.

Kavli Dua ;
Kul’un İlahi dergaha yönelip rahmet yönüne ( Sema’ya ) el açıp istek ve arzularını, ihtiyaç ve noksanlıklarını dil ile istemesi’dir. Hacatını lisan ile dillendirmesi’dir, Tazarru ve niyaz ile rahmet kapısını çalmasıdır, Bişe İsteyecek yüzüm yok ama başka ilahım da yok, ben geldim Rabbim! deyip aczini ve fakrını ilan etmektir.

O Kadiül hacat ( istekleri veren ) kulun yakarışlarına, duasına cevap verir, kulun sahibi olan O Kerim zat ( cc ) kulun istedikleri kul için hayırlı ise istediğini aynen veya daha evlasını verir. deyilse dünyada vermez, ahirette daha güzel bir şekilde verir.

( Bunun için Kul “ duam neden kabul olmadı dememeli, duamın vakti kaza olmadı” demeli. )

Hemen hemen her müslüman bu duayı namazlardan sonra yapar, ruhen kendisinde bir hafiflik hisseder.

Fiili Dua ise ;
Adı üstünde. İstediğini ihtiyaçlarını fiilen istemektir.

Kavli dua da duanın ihlasli haline göz yaşı eşlik ederken,
Fiili dua’da ise çalışmaktan kaynaklı bedende akan sicim sicim akan alın teri eşlik eder...

Bedenen çalışmak, yorulmak,
Zihin çatlatmak, geceyi gündüze katmak bu çeşit duanın ihlasıdır.

Çift sürmek,
Ders çalışmak,
Yerleri süpürmek,
Şirket yönetmek,
Sitelerde huzuru sağlamak ve faideli kılmak adına kurallar koymak ve uymak, uyumu sağlamak,
Aç hayvanın barınaktan çıkıp yiyecek araması ve bulması fiili duaya birer örnektir. Buna delilim “ İnnel insane illa ma sea “ dır. ( insana ancak çalıştığı kadar vardır )

Bu çeşit dua genel itibar ile red edilmez, dergah-ı ilahide kabul görür.
Çalıştığı işin hakkını tam veren’in muvaffak olması,
İşin hakkını vermeyen’in muvaffak olamaması
Fiili duanın kabul edilip edilmediğini zahiri olarak görmek mümkün.

Dünya dar-ul hikmet olması sebebi ile hikmetli yol alan maksadına ulaşır. Hikmet düsturlarına riayet edenin din, dil, cins gibi farklılıklar olmaksızın bu dua sahiplerinin ettikleri fiili dualar makbul olur.

Çalışırsan sınıfı geçmek, çalışmazsan sınıf geçememek akli bir kaidedir.
Yani fiili duanın kabulünü çalışma şartına bağlamış Yüce Yaratan.

Asrın bedi’si ;
“estecip “ kelimesini kabul deyil, “ cevap vermek” olarak tefsir eder. Bana “ beli Seyda “ demek düşerken, sana düşene (öze dokunmaman şartıyla ) karışmam.
Buna dair söz hakkı müfessirlerindir, onlara sormak lazım. Mealcilerin işi deyil.

Allah cc Fiili ve kavli ettiğimiz edeceğimiz dualarımızı dergahı izzetinde kabul etsin.
Amin.

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
İhtilafın olduğunu söyledim...

İcabet etmek
Duaların kabul olunması
Cevap

Kelimeyi, hangi anlamda ele alırsak alalım, hiçbir Müslüman dualarının Allah katında kabul olup olmadığına "somut" olarak şahit olamayacaktır...

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
"(Ve) Ey insanlar!, bir kere Kerem Sahibi mabudunuzun kulları hakkında rahmetini, lütfunu düşününüz. Sizi selâmete ve saadete erdirmek için (Rab'biniz buyurdu ki: Bana dua ediniz) bana yalvarınız, bana ibâdet ve itaatte bulununuz (sizin için icabet edeyim) dualarınızı, ibâdetlerinizi kabul ederek sizi mükâfatlara nail buyurayım...."

Merhum Ömer Nasuhi BİLMEN Tefsiri

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
"Bana yalvarın size karşılık vereyim" şöyle demek de olur: Çağırın bana ki size cevap vereyim. Bu şöyle demek olur: Benden beni talep edin size icabet ederim, beni bulursunuz, beni bulan da her şeyi bulmuş olur."

Meşhur Müfessir Elmalılı da, "cevab"ı zikreder mealde, tefsirinde de, "cevab"ı, "icabet ederim" anlamında yorumlar ve açıklar (tefsir eder..)

Son mesajlar