Dua nedir?

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,639
44
BOLU
Dua yer ve zaman kavramıyla sınırlandırılmamış.Duaların kabul olduğu veya kabul olunacağına inanılan anlar vardır.
Müslüman olarak bir çok konuda yaptığımız gibi dua konusunda da yanlış bilgi sahibiyiz.Her dua kabul olmaz mesela.Dua kabul olmuyorsa bunun eksikliği dua edilende değil dua edendedir.
Dua bilerek veya bilmeyerek hayatımız da yer alıyor.Gayrı ihtiyari şekilde gelişen bazı durumlarda dil alışkanlığı ile de dua ederiz.
Dua etmenin zamanı yok ama insanlar genelde namazlardan sonra mübarek gün ve gecelerde birde yatarken dua ederler.Bunun dışında olan yokmudur elbette vardır hayatının her anına dua sığdıran dua eder gibi konuşan nice insanlar var.

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Benim dua'dan anladığım şudur:

Allahü Teala'ya zaman zaman "iyiliklerimizi" ve "kötülüklerimizi" arzettiğimiz niyazımızdır...
İyiliklerimizi arzeder ve arkasından da, "Rabb'im! İyiliklerimi (ibadet/sadaka/zekat vs) kabul buyur" şeklinde dua ederiz...
Kötülüklerimizi de arzeder utanarak, "Rabb'im! İşlemiş olduğum şu kötülüklerimi de (haram/hata/yanlış) affeyle ve beni bağışla" şeklinde duamızı ifade ederiz...
Bir de genel dualarımız vardır, ümmet ve toplum adına vs...

Tabi burada dua'lardan çok "fiil/amel" ziyade önemlidir. Çünkü Allahü Teala, sözle yapılan duanın kabulünü, fiil ve amel bazında tamamen terkedilmesine bağlar ki, birçok Müslüman bundan habersizdir... Bence işin burası ziyade önemlidir... Her gün işlediği günahını akşam Allah'a arzeden bir kardeşimiz günü selamlayınca aynı günaha gene devam ediyor ve akşam gene o günahı için duasını arzediyor. Bu duanın kabul edilmeyeceği ayette açıktır... Günah tamamen terkedilir ve ardında da dua edilir samimi bir şekilde ve bu duada ölünceye dek devam eder, kabulü ya da reddi Allah'a kalmıştır. Lakin duaya icabet edeceğini de ifade etmiştir burası da unutulmamalıdır...

İyiliklerimiz için de fiil önemlidir... Kıldığımız namazın kıyamı kıyama, rükusu rükuya, secdesi secdeye, kıraati de kıraate benzemelidir... Ki bu iyiliğimiz için yaptığımız fiili ve ameli, Rabb'im kabul buyursun... Diğerleri için de aynı şeyi ifade edebiliriz... Oruç, zekat, sadaka vs... Fiillerimizle, bu iyilikler nasıl ikame edilmesi gerekiyorsa öylece ikame edilmelidir...

Bir de şu vardır: Dua, kişinin kalbinden doğal bir şekilde gelen cümlelerle Allahü Teala'ya niyazı olmalıdır... Ezberleme... Belli bir duayı monotonlanma… Falanın duasını kopyalama falan çok doğru değildir...

Ki, böyle olunca zaten, oradan buradan, TV'lerden, prroğramlardan ha bire reklam yapılıyor: "Falanca hoca bu akşam şurada, kadir gecesi duası yapacak, daha bilmem ne duası yapacak" şeklinde...

Halbuki o hocanın da yapacağı dua, normal bizim bildiğimiz genel bir duadır... İnsanlar kendi kalplerinin doğal halleriyle kalmazlarsa birileri tarafından kullanılmaya da amadedirler... Dikkat edilmelidirler..

NOT

Biri bana geliyor. "Zengin olma duası var mı?" diyor. Ben de "var" diyorum. Heyacanlı heyacanlı, "Nasıl!!!???" Söylesene" diyor... Ben de: "Allah'ım beni helalinden zengin eyle. Bir de o güzelliği yaşayayım, ümmete faideli olayım..." Bu kadar... Adam bu sefer başı önde: "Sadece bu kadar mı?" diyor... Ben de: "Evet sadece bu kadar..."

Benden okus pokus bekliyor... Şişeden tavşan çıkarmamı ya da cin çıkarmamı bekliyor...

Yani dikkat edelim, zengin olma duasıymış, hastalıktan kurtulma duasıymış, hastalık bulaşmama duasıymış vs. özel ve tüzel dualar yok anlayacağınız... Sizin ağzınızdan bu konular eksenli tabi ve doğal Rabb'iniz'e lütfeceğiniz ve size ait olan kelimelerle niyazınız vardır...

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Eline saglik böyle hos bir konu icin tesekkür ederim sukutu ezber.

Dua nedir bir yakaris veya dilenmek baska ifade ile yalvarmak yüce yaratantan bir sey istemek olur.

Bu ayet-i kerimede dua denilen seyi o kiymetini ortaya koyuyur ve böyle olunca gerekli oldugu bilinmis olunuyor.

Nasil dua edilmeli samimi bir kalb ile ve adabina makul olarak dua ettim de duam olmadi olmayabilir ve duayi alip kabul edecekte bizzat yüce yaratan ve duayi kabul edip etmemek kendisine kalmis derim.

Dua ömrü bereketli kildi diye biliyoruz ve sonra belaya mani olduguda deniyor dua yapmak veya bunu yapip yerine getirmek getirmemekten ise hos bir sey olur.

Dua etmek icin zaman gözetmem ve bu asil degil o asil ise dua ya gerek duyma ve insan sIkistimi veya bir ihtiyaci oldu mu dua eder ki bir kapi veya o bulundugu hal üstünden gitsin diye.

Son düzenleme:

baysinan82

Sp Kullanıcı
3 Ocak 2021
161
532
Türkiye
Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Allahü teâlâ, edilen duayı üç şekilde kabul eder:
1- Hemen, yani peşin kabul eder.
2- Kabul eder; ama hemen vermez, yani veresiye kabul eder. Biz istediğimiz kadar yalvaralım, gözyaşı dökelim, Allah diyelim… Peki, ne zaman verir? Ölürken verir, kabirde verir, mahşerde verir, mizanda verir, sırat köprüsünde verir yahut en son, Cennette verir. Yani mutlaka verir.
3- Ne dünyada verir, ne de ahirette. Peki, ama Allahü teâlâ, ben duaları kabul ederim buyuruyor. Evet, kabul ediyor; ama o istenileni vermiyor, onun yerine başka şey veriyor. Belki de istediğimizden daha kıymetlisini veriyor. Ne kadar derdimiz, hastalığımız, başımıza gelecek bela varsa, o duaya karşılık olarak hepsini alıyor.
Selam ve dua ile.
Allaha emanet olun.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
Dua etmek Allah katında değeri daha çok artar bir insanın, bilirsin Aciz olduğunu
Bilirsin tek Rabbin işitir seni
Bilirsin sonsuz kere kapısına gitsen buyur kulum der,,,

Dua aciz olduğunun farkında olup seni var eden Allah'ın huzuruna gidip bıkmadan usanmadan hüzün ile yalvarmaktır,,,

En büyük dua namazdır...
Rabbimiz sabır ve namaz ile dua edin diyor yani ömür boyunca bana dua edin diyor ra. Rabbimiz,,,

Öyle ya ey büyük dua aslında namazdır ayet ayet okuyup tek Rabbine eğiliyorsun, Secdelere varıyorsun
Rabbine Kulum en yakın olduğu an secde anıdır,,
Düşünün melekler bile aracı olmuyor bunu bilerek insan aslında en çok secde anında bol bol dua etmeli,,

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Dua namazdır da diyebiliriz ama... Dua, bir isteğin ifadesidir de ve biraz da bu yönüyle dua öne çıkar... Belki, şunu demeye çalışıyorsanız, onu anlayabiliriz... Allahü Teala'nın "sözlü dualarımıza" icabet etmesi de fiil ve amellerimizle alakalı bir durumdur.... Bize yüklenen kulluk görevlerimizi ikmal etmek... Haramlardan fiilen kaçınmak... Bunlar da birer fiili duadır... Falan öğrencinin imtihanına çalışması... Fiili bir duadır... Asıl dua da bunlardır denebilir... Belki de bunu demeye çalıştınız... Lakin gene de insan, sözü ve kavliyle, fiili bütün bu güzelliğini, sözüyle Allah arzediyor… Arzeder… Arzetmeden duramaz... Dahası... Ölenlerimiz var... Dünyadaki Müslümanlar var... Yani fiillerimizin akabinde sözlü dualarımız kaçınılmazdır ki, Allahü Teala Kur'an'ında nice Peygamberlerin sözlü dualarına yer veriyor sık sık...

Ama şurası kesin...

Fiil ve amelle duanın örtüşmesi elzemdir... Dahası duanın kabulü için şarttır...

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
Üd-uni estecip leküm. “ ( dua edin cevap vereyim ) der Rabbimiz.

Burda ince bir nükte var. Dikkat şart.
Kabul etmek ayrı, cevab vermek ayrıdır.
Ayette “cevap vereyim” der. Biz bazan bunu kabul ile kariştirıyoruz.

Son mesajlar