Eleştiri ne değildir?

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Çoğu zaman bir şeyi tanımlarken onun ne olduğu, ne anlam ihtiva ettiğinden yola çıkarak ona tanımlamalar getirip o çerçevede konuşuruz.

Ben ise genelde olumsuz yargılardan yola çıkarak tanımlamalar yapmayı tercih ediyorum. Bu yüzden bu yazıda eleştirinin ne olmadığı üzerine konuşarak gerçekte eleştirinin ne olması gerektiğini anlamaya çalışacağım.

Eleştiri ; Yeryüzünün, bir bölge yada bir sistemin inşaası, dizaynı için düzen politikacılarınn çıkar ilişkilerine dayalı sürekli yaptıkları tartışma yada girdikleri polamikler değildir.

Eleştiri ; Kendi menfaatlerimiz için başkalarını toplumsal mühendislik potalarında erittiğimiz bir araç değildir.

Eleştiri ; Bizim gibi düşünmeyenleri karalamak, dezenfarmasyonlara girişmek, yalan ve iftiralar atmak değildir...

Eleştiri ; Kişilerin arkasından konuşmak, onların yanlış eylemlerinin düzeltilmesi amacından uzak, onları karalamaktan öteye gitmeyen ve bir tür laf gevezeliği olan gıybette değildir...

Eleştiri ; Keyfi çıkarımlar, varsayımlar, aşırı genellemeler yada, kutuplaşmış düşünceler yumağı değildir... Bunlar bir tür psikotik ruhsal bunalımın belirtisi olup bilişsel psikolojik sorunların kaynağını oluşturur...

Eleştiri ; Bir felaket telallığı yada bir zihin okuma olarak tezahür eden kendi doğrusundan başka doğru yokmuşçasına hareket etme, ele alma yada yorumlama değildir...

Eleştiri ; Her önüne geleni masaya yatırıp, bilip bilmeden, ihtisas sahibi olmadan bir buldozer yıkıcılığı ile, kahvehane kültürü içinde futbol pembe dizi vb tartışma ve polemiklerdeki edilegelen muhabbet değildir...

Bu konuda yazacak bir çok var...
Daha fazlasını da değerli yorumcu kardeşlerimize bırakarak bir soruyla konuya kapatayım...

Sizce eleştiri nedir?

10 Eylül 2019 / Qasem

ANE-LX2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,284
İstanbul..
Yıllar önceki forumdan tanıdığım ve hala görüştüğüm gazeteci bir muhterem var her huyunuz o kadar benziyor ve bu eleştiri yönününüz tıpatıp :)

Bir türlü getiremedim foruma bir başarsam çok güzel olacak :)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Yıllar önceki forumdan tanıdığım ve hala görüştüğüm gazeteci bir muhterem var her huyunuz o kadar benziyor ve bu eleştiri yönününüz tıpatıp :)

Bir türlü getiremedim foruma bir başarsam çok güzel olacak :)
Bende eski gazeteciyim ustad :)

Sevgi Platformu / Qasem

mansuri

Sp Kullanıcı
28 Ocak 2017
141
40
Yapıcı eleştiri vardır
Yıkıcı eleştiri vardır.

Yapıcı eleştiri, samimi ve gerçek dostların işidir
Yıkıcı eleştiri, bağnaz nobran ekabir nefsine yenik düşmüş insanların işidir.

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Hakaret küfür alay etmek
Bunları eleştiri sayıp entellektuel takınan bi kesim var
Ha işte ben onlara karşıyım

Son mesajlar