Haftanın Konusu: İsraf

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Konu israf ama yardıma döndü,sana bir soru sormak istiyorum ablacım;aynı iyiliği,yardımı gayrimüslim birine de yapar mısın ya da yardım edeceğin kişileri bu bağlamda seçer misin?
İyilik evrensel mıdır?

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Konu israf ama yardıma döndü,sana bir soru sormak istiyorum ablacım;aynı iyiliği,yardımı gayrimüslim birine de yapar mısın ya da yardım edeceğin kişileri bu bağlamda seçer misin?
İyilik evrensel mıdır?
Aslında yardım ve israf birbiriyle iç içe iki konu...
Mazlumun dinide, dilide, ırkıda sorulmaz...
Eğer soruyorsak bizim din anlayışımızda bir sorun var demektir...

Örneğin Mali de ve Somalide yardım ettiğim kişikerin çoğu Hırisyiyandı...

Ben hiç sormadım, onların namazıma şahit olmaları akabinde kendileri.dile getirdi...

Rabbimiz fakire, mazluma, yetime, muhtaca el uzatın derken sizden olana demiyor...

Temel ilkem bu ablam.

Ayrıca bu şekilde bakmayanlarla hiç.bir yardım faaliyetinde bulunmuyorum...

Sevgi Platformu

Beste

Sp Kullanıcı
10 Şub 2017
1,574
493
Çok kötü vicdan yaptım : ( Sayın [MENTION=31]Qasem[/MENTION]

Ben onları hep kullandım artık kimse kullanılmış istemiyorum ama şuna söz veririm 10 tane alacağıma 2 tane alırım artik senede yok 6 ayda bir 121).gif

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Çok kötü vicdan yaptım : (

Ben onları hep kullandım artık kimse kullanılmış istemiyorum ama şuna söz veririm 10 tane alacağıma 2 tane alırım artik senede yok 6 ayda bir 121).gif
Ozaman bende sana söz veriyorum, Sattığım arabamın yerine Bu sene yenisini almayacağım. Ona yapacağım ödemeyi düzenli İHH ya aktaracağım.

Güzel ve hayr içeren israftan uzak tutan bir anlaşmaydı. Allah razı olsun...
[MENTION=60]NoktA[/MENTION] bizim araba yine hayal oldu...
Şala değiştik :) Karlı bir ticaretti :)
Zarar etmedik Nokta, bundan emin olabilirsin...

Sevgi Platformu

Beste

Sp Kullanıcı
10 Şub 2017
1,574
493
Ozaman bende sana söz veriyorum, Sattığım arabamın yerine Bu sene yenisini almayacağım. Ona yapacağım ödemeyi düzenli İHH ya aktaracağım.

Güzel ve hayr içeren israftan uzak tutan bir anlaşmaydı. Allah razı olsun...
[MENTION=60]NoktA[/MENTION] bizim araba yine hayal oldu...
Şala değiştik :) Karlı bir ticaretti :)
Zarar etmedik Nokta, bundan emin olabilirsin...

Sevgi Platformu
Tamam bu söz herzaman kalbimde olacak bu sene istanbula geldimde gözüm kapalı gezeceğim çarşıları.

Allah kabul etsin inşallah : ) Ahirette inşallah en güzel araba sizin olur.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Tamam bu söz herzaman kalbimde olacak bu sene istanbula geldimde gözüm kapalı gezeceğim çarşıları.

Allah kabul etsin inşallah : ) Ahirette inşallah en güzel araba sizin olur.
Yok ben Ahirette bişey istemiyorum...
Bu dünyada Mazlumların gördüğü zulüm bitsin yeter bana... :)

Bu bana en büyük hediye olur...

Sevgi Platformu

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Haftanın konusu: israf
Eline saglik tesekkür ederim Qasem kardesim.

Konu ehemiyetine binaen üstünde durulup islenmesi gereken ilk meselelerden olur.

Eskiden bu zamana kadar ve bir misal olarak ta bugün malesef insanlar ve bizlerde cok seyde israf yapiyormuyuz yoksa yapmiyormusuz ilk önce kendi nefsime soruyorum.

Sonra israf denilen sey ister istemez cok seyide icine alip barindiriyor ve 1 kac tane misal olarak esya olsun ve zaman, cöpe atilan yemek ve gereksiz yere harcanan o para ilk zikir edecegim seyler olur.

Son mesajlar