Özgün Konu Hür İrade Hakkında

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,377
87,002
  • Bakara Suresi, 217. ayet: Sana haram olan ayı, onda savaşmayı sorarlar. De ki: "Onda savaşmak büyük (bir günahtır). Ancak Allah Katında, Allah'ın yolundan alıkoymak, onu inkar etmek, Mescid-i Haram'a engel olmak ve halkını oradan çıkarmak daha büyük (bir günahtır). Fitne, katilden beterdir. Eğer güç yetirirlerse, sizi dininizden geri çevirinceye kadar sizinle savaşmayı sürdürürler; sizden kim dininden geri döner ve kafir olarak ölürse, artık onların bütün işledikleri (amelleri) dünyada da, ahirette de boşa çıkmıştır ve onlar ateşin halkıdır, onda süresiz kalacaklardır.

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,200
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Siz bana Kafir kimdir, kimlere denir anlatın. Bende size hükümleri yazayım.
Burada kafir olduğunu söylediğiniz müslümanın hükmünü merak ediyorum. Merted e kadar yolu var sanırım
Linkleri iyi okursanız namazı niçin kılıp kılmadığı hakkındaki hükmü değiştiriyor.
Namazı tembellik ettiği için mi kılmıyor, yoksa inkar mı ediyor.
Allah'ın herhangi bir emrini inkar eden kafirdir. Kafirler ile ilgili hüküm de bellidir
Kafirin tanımını yapmışsın zaten hükmünü de söylersen üzerine konuşabiliriz

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,377
87,002
Burada kafir olduğunu söylediğiniz müslümanın hükmünü merak ediyorum.
Merted e kadar yolu var sanırım

Hangi cümlemde kafir Müslüman ibaresi var. Bir insan ya kafirdir, ya da Müslüman. Namaz kılmayan kişi ile ilgili söyledigim şeyi kast ediyorsanız
Namazı inkar eden kafirdir.
Tembellik eden kafirdir demedim

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,377
87,002
"Onlar suçlulara sorarlar: Sizi Sakar cehennemine sürükleyen nedir? Suçlular şöyle cevap verirler: 'Biz namaz kılanlardan değildik.'" (el-Müddessir, 74/40-43).

"Onlardan sonra öyle bir nesil geldi ki, namazı terkettiler, heva ve heveslerine uydular. Onlar bu taşkınlıklarının cezasını yakında göreceklerdir. Fakat tövbe edip, iman eden ve salih amel işleyen bunun dışındadır." (Meryem, 19/59, 60).

"Vay o namaz kılanların haline ki, onlar kıldıkları namazdan habersizdirler." (el-Mâûn, 107/4-5).
Bu ayetleri tekrar okurmusunuz?

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,200
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Bu ayetleri tekrar okurmusunuz?
O ayetlerin konumuzla bir alakası yok ki..
Onlar Allahın vereceği cezalar.allah tabiki dinin sahibi olarak zaten açık açık söylemiş..
Ama ayetlere dikkat et hep cezayı kendisinin vereceğini belirtmiş.

Bizim konumuz insanların öngördüğü cezalar..
Mezheblerin öngördüğü ceza inkar edeni hapse atıyor tövbeye çağırıyor olmadı ölümü hak oluyor bunu soruyorum ben.

Bu zorlama değil mi diyorum?

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,377
87,002
O ayetlerin konumuzla bir alakası yok ki..
Onlar Allahın vereceği cezalar.allah tabiki dinin sahibi olarak zaten açık açık söylemiş..
Ama ayetlere dikkat et hep cezayı kendisinin vereceğini belirtmiş.

Bizim konumuz insanların öngördüğü cezalar..
Mezheblerin öngördüğü ceza inkar edeni hapse atıyor tövbeye çağırıyor olmadı ölümü hak oluyor bunu soruyorum ben.

Bu zorlama değil mi diyorum?
sizin gönderdiğiniz linkte mi bu ibareler var. Bir daha okuyalım

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
O gün bir sey yazdim ve iste dikkat edilmesi gereken budur imam veya mezheb sahibi kisinin ictihadi direk ayet-i kerimeye dayaniyorsa veya bizzat ayet-i kerime ise ve baska ifade ile hadis-i serif e dayaniyorsa veya ondan cikip geliyorsa buna özen göstermek gerekir ve iste böyle bir sey inkar etmek veya redd edip kabul etmemekte sorun olur.

Bunu bilmek güne nakil ile veya ilimle bilinebilir bizler cok seyleri okur veya duyup geceriz ve daha dogrusu üstünde durmayiz.

Her ne kadar muctehid birisinin görüsü redd edilse veya inkar edilse ve sunu dikkat etmek gerekir o ayet-i kerime den mi geliyor veya bizzat ayet´i kerime mi yada hadis den mi geliyor ve yoksa bizzat bu konuda hadis mi var gibi Allahu alem.

Olur ya birisi bir imamin veya mezheb sahibi birisinin sözünü inkar eder veya redd etmekle ayet-i veya hadis i inkar veya redd gibi durum da mümkün ve bizler o ulema gibi ilim sahibi degiliz ve ilmi meseleler de onlar gibi bizzat onun o kaynaginada inemiyoruz.

Bizlerin bilmis oldugu herhangi bir muctehid imam ictihad ederken ve normalde veya daha cok kere ictihad ederken ayet-i kerimeye veya hadis-i serif´e basvurur ve ondan bir konuda hüküm cikarir.

Bildigim kadariyla hic bir muctehid digerini tekfir etmemis veya normal hali karda birbirini tenkid de etmemis ve sayet ictihad ettigi konuda hata da yapmissa bunuda mümkün olarak karsilamistir.

Son düzenleme:

Son mesajlar