Özgün Konu İnancın Tarihi

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
Her inanç kendi içinde sağlam temellere dayanır. Oysa 13.800.000.000 yıllık evrende, dünya üzerinde 3.000.000.000 yıldır canlı yaşamı var. Bu canlılığın 50.000 yılında bildiğimiz anlamda insanlar yaşıyor. Ve sadece son 15.000 yıllık dönemde tanrı inanışına dair izler mevcut. İslam ise 1.400 yıllık geçmişe sahip.
Peki geriye kalan milyarlarca yıl...?

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,920
İnsan yaratılmadan önce de kainat vardı. Bunu Bakara suresi 30.ayetten anlıyoruz.

Hani rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Biz seni eksiksiz bilirken ve durmadan övgü ile tenzih ederken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. Allah “Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu.

Yukarda ki milyar yılları hesaplayan insanoğluna yazık olmuş. Önemli olan insanın kendi dünyası. Doğduğun an başlar ve ölünce biter

HayLaz61

Ah Mine-l Aşk
Yarışma Birincisi
9 Mar 2017
1,956
12,713
güzel konu teşekkürler nil

benim deli sorularımdan ( düşündüren sorular 2 ve düşündüren sorular 3 ) ortaklaşa açıklaması olur bu konu
cevapları takip edeceğim

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
"50.000 yılında bildiğimiz insanlar yaşıyor" denmiştir... Delil..? Delil varsa, "hangi insan" ve "O'nun ümmeti kastediliyor..?" bilgi var mı..?

Arkasından denmiş ki, "15.000 yıllık dönemde ancak Tanrı inanışına dair izler vardır..."

Geriye doğru gittiğimizde 35.000 yıllık döneme dair tek bir Tanrı inancı yoktur... Bilgilerden o anlaşılıyor...

Lissede, elime bir Tarih dersi kitabı vermişlerdi... Açtım kitabı, insanlığın tarihini ilk insanlar olarak, "Yontma Taş Devri" insanlarından başlatıyordu... ---))))))

Yeryüzünün "ilk insan"ı nerede..? O yok... Sanırım yukarıda da aynı garabet vardır...

Kur'an çok çok açık ifade eder:

Yeryüzünün ilk insanı, Odur... Ve bir de hanımıdır... Tanrı inancı da başlamıştır... Gerisi hikayedir... Aslı astarı yoktur... Zaten, modern tarih ilmi, Kur'an'ı kaynak almadığı gibi... Ona da düşmandır... Onun için modern tarih ilmi "ilim"den ziyade "sallama"ya dayanır...

Bu kadar...

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
Her inanç kendi içinde sağlam temellere dayanır. Oysa 13.800.000.000 yıllık evrende, dünya üzerinde 3.000.000.000 yıldır canlı yaşamı var. Bu canlılığın 50.000 yılında bildiğimiz anlamda insanlar yaşıyor. Ve sadece son 15.000 yıllık dönemde tanrı inanışına dair izler mevcut. İslam ise 1.400 yıllık geçmişe sahip.
Peki geriye kalan milyarlarca yıl...?
Bana göre rakamlar afaki. Varsayım ve hipotezler üzerinden takribi / yaklaşık olarak düşünülen tarihsel rakamlar.
Rakamların değeri büyük yada küçük olması esasında bizce çok önemli deyildir.
Önemli olan Allah’ın cc mülkünün çok geniş olduğudur. Bu genişlik kelimesi dahi dar kalıyor mülkün genişliğini ifade de. Başka bir tabir bulunmadığı için “ geniş” diyoruz sadece. Hafızamız bu kadar.

Allah’ın cc mülkünün genişliğine şöyle bir Örnek verilebilir;
“ Yer yüzündeki kum tanelerinden çoktur
Gökyüzündeki yıldızlar gezegenler “.
Bunun hesabını yapacak beyinler İnancın tarihinden haber verebilirler.

Sayısı ve özellikleri ( bir kaçı hariç ) insanlığın meçhulü olan her bir yıldız ve gezegende yaşayan mahlukat vardır. Biz buna “ mrlaiket” diyoruz. Bunların şekil ve şemalleri yaşadıkları Yıldız’ın özellikleri ile uyumludur.
Nasılki insanlık dünyasında yaşam için hava şart ise , bazı yıldızlarda yaşam için ateş şattır. Ve hakeza...
Sayıları ve ömürleri meçhulumuz olan yıldız ve galaksilerde yaşayan melaikeletin ömürleri ile inanç vardır. Nerden mi biliyoruz ?
Kuran melaikeler için öyle “ bel ibaduhum mukremun “ ( onlar görevlerini / ibadetlerini eksiksiz yaparlar ) der.
İşte varlığın İnanç tarihçesi.

Kastınız İnsanlık İnancı ise ;
Yine Kurana bakıcaz.
Kuran “ Halekel insane min nefsi vahide “ ( İnsanları tek nefisten yarattık ) der Rabbimiz.
Bu da Hz Adem’in yaratılması ve dünyaya gönderilme serüveni ile başlar. Tarihi ise “ la yealemu ğaybe illallah “ kaydımızı koyduktan sonra Nurlu eserlerde takribi olarak dünyanın ömr 6 milyar yıl olarak işaret ve karineler ile işaretler edilmiş.

Hz Adem as ın yer yüzüne gönderilmeden önce dünyanın keyfiyeti nasıldı ? Sakinler kimlerdi ? derseni o ayrı bir macera.
Melaikelerin Halife-i zemin ile ilgili söyledikleri bu devirdeki hayat sahipleri ile ilgili işaretleri var.
O meseleleri şimdilik pas geçmekle yetiniyorum.

Son mesajlar