İPhone'deki İşte o özeLLik..

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
8 Mar 2017
2,167
545

Neredeyse ilk iPhone’lardan bu yana kulaklık çıkışının yanında minik bir delik yer alıyor. Milyonlarca kullanıcının gözünden kaçan bu “minik detay” esasında çok önemli bir görevi yerine getiriyor. İşte kulaklık çıkışının hemen sağ tarafında yer alan minik deliğin asıl işlevi…

Apple, birkaç yılda bir iPhone’ların tasarımında önemli yenilikler gerçekleştirse de bazı detaylar tamamen aynı kalıyor. Neredeyse ilk iPhone’lardan bu yana asla değişmeyen ve yerini kaybetmeyen kulaklık çıkışının yanındaki minik delik gibi…

Yıllardır iPhone kullanan kişilerin dahi gözünden kaçabilen bu detay, bazı kişiler tarafından da “reset düğmesi” şeklinde biliniyor ama bu doğru değil. Kulaklık çıkışının yanındaki bu minik delik aslında çok önemli bir görevi üstlenen ikinci bir mikrofon.

iPhone’lardaki bu ikinci mikrofon, gürültü engelleyici görevini üstleniyor. Gürültü engelleyici mikrofonlar çevredeki seslerin azaltılmasını ve görüşme yapan kişinin sesinin karşı tarafa daha net iletilmesini sağlıyor.

iPhone’larda kulaklık çıkışının hemen yanında bulunan aktif gürültü engellemeli mikrofonu aktif etmek için küçük bir ayar yapmak yeterli. Bunun için öncelikle Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümüne geçiş yapmak gerekiyor. Akabinde “İşitme” seçenekleri altında yer alan “Telefon Gürültüsünü Gider” seçeneğini aktif etmek yeterli.

Telefon Gürültüsünü Gider seçeneğinin hemen altında “gürültü giderme, alıcıyı kulağınıza doğru tutarken telefon görüşmelerindeki çevre gürültüsünü azaltır.” açıklaması da yer alıyor. Hepsi bu kadar. Bu işlemi gerçekleştirerek telefon görüşmelerinde arka plandaki gürültülerin karşı tarafa daha az gitmesi sağlanabiliyor.

.......
Anektod : Bahsi geçen özeLLik " İPhone 6 ve 6S lerde geçerli .."

Strong

Sp Kullanıcı
1 Mar 2018
259
27
Bilgi için teşekkür ederim abla
bir iphone kullanıcısı olarak aydınlattın beni :)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Teşekkür ederiz EfuL!m Bir iphone kullanıcısı olmasam da bende aydınlandım :)

İklil

"Hissedilen her şeye cümle kurulamıyor."
Sp Kullanıcı
20 Şub 2017
8,320
29,328
İPhone olunca bilmiş olarak kullanacağım inşaAllah :)

İ

İsrâ

Hiç iphone kullanmadım ama bunu biliyordum.
Ama nasıl öğrendiğimi bilmiyorum hhhz

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Aynı sensör Xperia Z dede var :)
Yerli farklı olabilir ama var :)

Sevgi Platformu

Son mesajlar

Cevaplar
2K