İslam Kadının Tek Başına Hacca Gitmesi

Muallem.

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,039
4,024
Bu videoları ve konuları biliyorum 🙂
Namaz konusunda ki Fatiha ve benzeri konuları kast etmiyorum
Ben dinin haram ve helalleri belli iken, helal olan birşeyin mezheplere göre haram olarak vasıflandırılmasını anlamıyorum. İslam dini haram olan şeyleri bile zaruret durumunda helal sayarken, helal olan bir şeyin bir mezhepte helal, diğerinde haram olmasının mantığını anlatır mısınız? Artık dünya küçüldü. Kolaylık diye sunduğunuz şeyin zorluk olduğunun farkında değil misiniz?

Zaruri durumlardaki cevaz kolaylıktır. Ama siz dinin emrini aynı bölgede yaşayanlardan birine helal birine haram derseniz olayın boyutu değişir.
Ahirette ''halin vaktin yerindeydi. Sen niye hacca gitmedin" diye sorulduğunda "ben Hanefi mezhebine mensuptum. Benim tek başıma gitmem haramdı" mı diyecegiz. "Öyle mi? O zaman sen muafsın!" mı denilecek.
Ahmet ile Mehmet Eminönü' nde midye yemek istiyor. Ahmet'e helal, Mehmet' e haram... Sebep??? Mehmet'i korumaya çalıştığımız husus ne ise Ahmet'i de korumaya çalışmamız gerek miyor mu?
Ya cidden ahirette bunların hesabını düşünsenize... Mehmet nefsine hakim olamayıp o gün Ahmet ile aynı şeyi yediğinde haram yemiş oluyor.
İkna olmadım sayın @Muallem. 🙂
Ah be kardeşim.
Şu bilmişliklerin deyilmi zaten seni tek başına hacca gönderen, yanımda midye yediren, çıkmaza sokup ilme kapalı kılan. :)

Yorumlarınızdan belli ki Videoları gazete okur gibi dinlemişsiniz.
Zira suallerinizin ilmi izahlarını işliyor. Ziyanı yok. Her ne kadar sizi ilmen ikna etme gibi bir gayem olmasa da belki dimağınızda soru işareti bırakır sadedinde yazmaya devam edeyim.

Ahmet ve mehmedin Eminönü’nde beraber midye yemelerine kimse ZORAKİ engel olmuyor. Birisinin yememesi gerekiyor. Çünkü bidesi bulanır, başı döner , denize düşme ihtimali var. Şeker hastası olan birisine siz baklava ismarlamayı, ısrarla tüm porsiyonu bitirtmeyi iyilik mi zannediyorsunuz ?
Aynı gemide,
Aynı arabada,
Aynı trende beraber yolculuk yaptığınız arkadaşınız bulantı geçiriyorsa ona bulantı geçirici hap vermek neden diyerine zülüm olsun? Burdaki mantığınızı anlamak çok garip.

Heh
Hep azameti ihtiyar etme üzeri olan düşünceniz de , fıtraten ruhsat ile amel etmeye muhtaç olan bit müslümanı azamet ile ibadete davet etmenizde zorluk ve cebir yokmu ? Yaşlı hanım hem hasta, hem tembel, hem merdümgiriz, hem gelecek korkusuyla mala düşkün, hem korkak, hem panikatak, hem, hem , hem’lerle örülü kişiye hac yolunda ruhsatı şeriyeyi göstermek , onun hac farizasında ruhsat ile amel etmesine sebep olmak zorluk mu ? Kolaylık mı ? Kolay olan şeyleri zorlaştırma bu mu ?

Hem siz tüm insanları aynı mektebin aynı sınıfında okuyor zannediyorsunuz.
Ne zaman tüm insanları aynı akılda, aynı his ve düşünce de, aynı mizaçta, aynı kabiliyet ve istidatta, aynı dili konuşur, aynı kitabı okur, aynı tadı sever, aynı şeylerden nefret eder halde görürseniz o zaman düşünceniz de bi doğruluk payı olur. Yoksa düşünceniz tümden doğrulardan ırak olur.

Hem siz her kadın müslümanı hacca gitmek için can attığını mı zannediyorsunuz ? Onlar hac etme aşkıyla yanarken mezhep engelini aşamadıklarını düşünüyorsunuz ?
Bu düşüncenin doğruluk payı binde bir’i kepimizi havaya attırır.
Kolayı zorlaştıran siz mi ? Biz mi ?
Heyhat ! Şaşıyorum aklına...

Hem kanamalı yara ile namaz kılamazsınız düşüncesini nerden çıkardınız ?
Elbette yara iyileşene , zaruret ortadan Kalkan’a kadar namazını kılar .
Hangi ilmihali okuyorsunuz diye sormak içimden geçmiyor deyil.

Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberin ( asv ) farklı uygulamalarında iştihad farkları vardır. Tek uygulamalarında iştihad farkı yoktur. Bunu nassı ayet ile söyledik. Siz ikna olmadım diyorsunuz. Ayeti önünüze koymak bizden, ikna olmak veya olmamak nasipten.

Muallem.

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,039
4,024
Hamr’ın haram olduğu tüm mezheplerin ittifakıdır. Çünkü ayettin nassı ile sabittir.
Nas olan ayetlerde içtihat yoktur.

Kolonya’da ki alkol “ hamr “ mıdır ? haramı’dır ?
Ona pür dikkat kesilelim. Çünkü bu mesele benzer meselelerin anlaşılmasında yardımcı olacaktır.