İslam Kur’an-ı Kerim’de kaç âyet bulunmaktadır?

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,464
Eline saglik konu icin tesekkür ederim.

Baslik neden böyle islam sözü ile basliyor ve aslinda direk böyle olsa Kur´an-i Kerim´de kac ayet var.
Ali kardeş, konu zaten dediğin gibi: "Kur'an'da kaç ayet var?" şeklinde...

İslam kelimesi, konunun nerede açıldığının ismi... İslam bölümünde manasında... Ben o teknik işlerden fazla anlamıyorum, özür, anladınız mı beni..?

Tatlı Cadı

🌼🌼🌼
Editör
9 Nis 2020
8,597
42,871
@ab_i_abisteni bence siz bugün çok alıngansınız:)
benim sorum size deilki ki ortayaydı :)
Hepsinide okudum bu arada :)
Ben severim böle ortamlarıda size zarar boş yere sinir yapıyosunuz 😃

• Beğen
Tepkiler: Alperen61

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,464
@ab_i_abisteni bence siz bugün çok alıngansınız:)
benim sorum size deilki ki ortayaydı :)
Hepsinide okudum bu arada :)
Ben severim böle ortamlarıda size zarar boş yere sinir yapıyosunuz 😃

Tavsiyeniz için teşekkürler. Ram olacağım inşallah şüpheniz olmasın. Sağolasınız.

İnsanoğlu böyle bir şey sizleri kastetmiyorum. "Kur'an'da ne kadar ayet var?"ın karşılığı önemli de değildir yerine göre de önemlidir... Adam illaki soruyor ve bizden bir bilgi istiyor... Biz de doğrusunu söylüyoruz... Doğrusu 6236 imiş...

Bu işin bir tarafı... Bir diğer tarafı da şudur:

Madem sayı önemli değil, öyle ya da böyle o sayıyı geçince, sayının önemli olmadığını ifade eden:

"Hayrola neden 6666 ayeti nakıs olarak zikrettiniz?" sualani neden soruyor... madem önemli değil transit geçsin bekleme yapmasın...

Hem önemsiz görülüp ve hem de bekleme yapılırsa ve üstüne üstlük muhatap yargılanırsa,

Demek "Önemsiz değildir" diyen koskaca bir yalancı... Demek önemliymiş...

Madem o önemsedi, biz de bekleme yapılan yerde, "cevabı verdik hadi şimdi bas gaza, sağdan git belki - nasip - bir cüzdan bulursun" dedik... Bu kadar...

6236 sayısının önemsiz olduğunu söyleyen birisi, akşamdan daha bugüne konuyu "bitirmez" kılmaz demek ki önemliymiş...

Önemliyse yazıyoruz:

Farklı sayılar da söylense Kur'an'da kaç ayet olduğu, Kur'an'da 6236 ayet vardır... Doğrusu budur...

NOT

6666 saıyısında "icma" yoktur, Zamahşeri kolaylık kabilinden böyle bir sayıyı zikretmiştir... La arif olana da duyururum...

NOT

Ben biraz dinleneyim o zaman...

Hepinize iyi ömürler dileriz... Sağlıcakla kalınız...

• Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Bu üslup sizi bitirir arkadaşlar, hem kendi sayginliginizi bitirir hemde kelaminizin etkisini bitirir...bir süre sonra karanlığa yumruk sallamaya başlarsınız ki hiç gerek yok.
Ne İslam'ın nede ruhunuzun zerafetini estitigini bu kadar hoyrat kullanmayın..keza toplum olarakta kaybettiğimiz bu hasletlere ziyadesiyle ihtiyaç olduğunu unutmayın..okuyan kişiler üzerinde bu şekilde daha etkili olabiliceginizde aklınızda bulunsun..yoksa kayıkçı kavganizin kimseye bir faydası olmaz..

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,416
5,252
Kuranı Kerim’in ayet adetleri hakkında farklı görüşler olmuştur ulema mabeynin de.
Bu farklı görüşler farz ve vacip kabilinde dokunulmazlıklar deyildir.

Kimi ulema besmeleye 1 ayet derken
Kimisi 114 ayet der.
Kimi ulema bazı surelerin başlarındaki hurufu mukattaları birer ayet sayarken,
Kimisi bunları ayet olarak saymamaktadır.

Bu ilmi farklılıktan dolayı mükafat ve mücazat yoktur.
Buraya kadar güzel ve hoş.

Ancaakk !!!
Her müslümanın bu farklılığı Kuran’ın bütünlüğü, ve her türlü tahriften korunduğu bilmesi gerekir.
Bir Müslüman Ayetlerin sayı farklılıklarından dolayı Bazı şaşkınların ellerine içi boş malzeme verirse onlar da kalkar “ falan ayet Allah kelamı olamaz “ der.
Böylelikle hem dalalete düşer hem düşürür.
İlahiyat fakültelerinde bunların örneklerine şahit olanlarınız vardır. Bilmeyenler de benden bilsin.
Böyle bir hastalık her şuurlu müslüman bunu tedaviye çalışmalı,
Kuran’ın tahrifini bu yolla sağlamak İstiyen kişileri tepelemeli! Tekmelemeli...

Arkadaşım hep not dersin.
Maşallah not dediğin nerdeyse konu kadar uzun. Not kısa olur, uzun olmaz.

Notuna Not düşeyim !

Not ; Seni yada başkasını Kuranı tahrif etmekle itham etmedim etmem.
Zira Kuran’ın bütünlüğüne inanır ve bilirsin.
“ İnna nehnu nezzelna ...” ayetini sana gönderdiğimde
“ Rabbim bizleri böyle bir gafletten muhafaza etsin “ demek yerine
Batırdın dokunduğun yerleri.

Bana göre azizim.
Ben garibuzzamanım. Katılmayabilirsin. Belki katılamazsın...

Bak rüzgarına kapıldım,
Kısa Not’u uzatarak takıldım.

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,464
Netice:

Kur'an-ı Kerim'de ne kadar ayet olduğu tartışılmıştır. Ve bu tartışmaların hiçbirisi "Şaşkınların eline malzeme verelim" şeklinde yapılmamıştır... ----))))))) -----)))))) ----))))))) Ne okudum, ne duydum, ne de bildim... ---)))))) Bu forumun güzide üyelerinin aklından ve kalplerinden de böyle bir şey asla geçmemiştir... Zaten böyle bir şey akıllarına da gelmemiştir... Yazılanları okuyunca: "Ne alaka??" diyenlerimiz de çoktur muhakkak... Ve hayret de ediyorlardır...

"Şaşkınların eline malzeme verme" ifadesi, zorda kalanların tutundukları boş bir mazeretten öteye giden bir şey değildir... Yani,acizlik sendromu ya da psikozu...

Bizler kendi kulvarımızda her sene yazılı sınava tabi tutuluyoruz... Mülakatlarımız oluyor, sınavlarımız oluyor, görevde yükselme vs... Sınavlarda bu tür sorular da gelmekte ve mesela: Zamahşeri'ye göre, Kur'an'da kaç ayet vardır, Mekkelilere göre ya da Şamlılara göre vs Kur'an'da kaç ayet vardır falan şeklinde sorular geliyor... Gene açıklama yapmak zorundayım. Bu sorular bizim bilgilerimizi ölçmek için yapılıyor, doğrudur yanlıştır orası ayrı bir konu ama, kimsenin aklına: "Şaşkınlara boş malzeme verelim..." gelmiyor gelmez de... Kalplerimiz normal... Beyinlerimiz normal... Bedenlerimiz normal... Bünyemizin gelen durumu "normal" çalışıyor... Dolayısıyla, hayata da sorulara ve birbirimize de "normal" bakıyoruz... Kalplerimizde, beyinlerimizde, sinelerimizde bir hastalık yok çok şükür... Kimse kimseye "fitne" gözüyle bakmıyor... Hoş bu forumda da bendenizi: "Kur'an'da 6236 ayet vardır, doğrusu da budur denmiştir" dediğimden ötürü, "Bak bak, şu insana bak, nasıl da falana filana malzeme veriyor" şeklinde tek bir üyenin aklına böyle bir şey gelmemiştir... Çünkü, bünyeleri sağlıklı... Allahü Teala sağlıklarını daim eylesin, duacıyız...

Gelelim sadede ve bitirelim:

Medinelilerim imamı İmam nafi'ye göre Kur'an'da geçen ayet sayısı: 6217

Medinelilerden Şeybe İbn Nisah’a göre 6.214, Ebû Cafer’e göre 6.210 ayettir.

Ayet sayısı Mekkelilere göre 6.219 veya 6.220'dir...

Şamlılara göre 6.220,

Basralılara göre 6.205,

Kûfelilere göre de 6.236 ayettir..

Zamahşeri'ye göre 6666 ayettir... (Daha çok kolaylık olsun kabilinden böyle bir sayıyı verdiği söylenir Allahü alem)

Fakat İslam âleminde en yaygın olan ve şu an elimizde bulunan mushaflar, Kûfe usulüne göredir ve o da herkesin kolaylıkla hesap edebileceği gibi 6.236 ayetten ibarettir. Hulefâ-i Râşidîn’den Ali b. Ebî Tâlib’in de bu görüşte olduğu rivayet edilmiştir...

6236 ayet üzerinde İslam alimleri ittifak etmiştir...

Ben bu bilgileri ders notumdan aldım buraya yazdım...

NOT

Bu bilgileri sadece paylaşıyorum... Bu bilgileri falanla ya da filanla güreşmek için yazmıyorum...Yenmek yenilmek hesabı yapmıyorum... Sadece paylaşıyorum...

Kabul etmek zorunda değilsiniz... İstediğiniz gibi hareket edebilirsiniz... Sıkıntı yoktur...

Selamlar...

Son düzenleme:

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,464
Bu üslup sizi bitirir arkadaşlar, hem kendi sayginliginizi bitirir hemde kelaminizin etkisini bitirir...bir süre sonra karanlığa yumruk sallamaya başlarsınız ki hiç gerek yok.
Ne İslam'ın nede ruhunuzun zerafetini estitigini bu kadar hoyrat kullanmayın..keza toplum olarakta kaybettiğimiz bu hasletlere ziyadesiyle ihtiyaç olduğunu unutmayın..okuyan kişiler üzerinde bu şekilde daha etkili olabiliceginizde aklınızda bulunsun..yoksa kayıkçı kavganizin kimseye bir faydası olmaz..

Teşekkürler dikkat ederiz inşallah... İkazınız için tekrar teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Karaton

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,416
5,252
Netice:

Kur'an-ı Kerim'de ne kadar ayet olduğu tartışılmıştır. Ve bu tartışmaların hiçbirisi "Şaşkınların eline malzeme verelim" şeklinde yapılmamıştır... ----))))))) -----)))))) ----))))))) Ne okudum, ne duydum, ne de bildim... ---)))))) Bu forumun güzide üyelerinin aklından ve kalplerinden de böyle bir şey asla geçmemiştir... Zaten böyle bir şey akıllarına da gelmemiştir... Yazılanları okuyunca: "Ne alaka??" diyenlerimiz de çoktur muhakkak... Ve hayret de ediyorlardır...

"Şaşkınların eline malzeme verme" ifadesi, zorda kalanların tutundukları boş bir mazeretten öteye giden bir şey değildir... Yani,acizlik sendromu ya da psikozu...

Bizler kendi kulvarımızda her sene yazılı sınava tabi tutuluyoruz... Mülakatlarımız oluyor, sınavlarımız oluyor, görevde yükselme vs... Sınavlarda bu tür sorular da gelmekte ve mesela: Zamahşeri'ye göre, Kur'an'da kaç ayet vardır, Mekkelilere göre ya da Şamlılara göre vs Kur'an'da kaç ayet vardır falan şeklinde sorular geliyor... Gene açıklama yapmak zorundayım. Bu sorular bizim bilgilerimizi ölçmek için yapılıyor, doğrudur yanlıştır orası ayrı bir konu ama, kimsenin aklına: "Şaşkınlara boş malzeme verelim..." gelmiyor gelmez de... Kalplerimiz normal... Beyinlerimiz normal... Bedenlerimiz normal... Bünyemizin gelen durumu "normal" çalışıyor... Dolayısıyla, hayata da sorulara ve birbirimize de "normal" bakıyoruz... Kalplerimizde, beyinlerimizde, sinelerimizde bir hastalık yok çok şükür... Kimse kimseye "fitne" gözüyle bakmıyor... Hoş bu forumda da bendenizi: "Kur'an'da 6236 ayet vardır, doğrusu da budur denmiştir" dediğimden ötürü, "Bak bak, şu insana bak, nasıl da falana filana malzeme veriyor" şeklinde tek bir üyenin aklına böyle bir şey gelmemiştir... Çünkü, bünyeleri sağlıklı... Allahü Teala sağlıklarını daim eylesin, duacıyız...

Gelelim sadede ve bitirelim:

Medinelilerim imamı İmam nafi'ye göre Kur'an'da geçen ayet sayısı: 6217

Medinelilerden Şeybe İbn Nisah’a göre 6.214, Ebû Cafer’e göre 6.210 ayettir.

Ayet sayısı Mekkelilere göre 6.219 veya 6.220'dir...

Şamlılara göre 6.220,

Basralılara göre 6.205,

Kûfelilere göre de 6.236 ayettir..

Zamahşeri'ye göre 6666 ayettir... (Daha çok kolaylık olsun kabilinden böyle bir sayıyı verdiği söylenir Allahü alem)

Fakat İslam âleminde en yaygın olan ve şu an elimizde bulunan mushaflar, Kûfe usulüne göredir ve o da herkesin kolaylıkla hesap edebileceği gibi 6.236 ayetten ibarettir. Hulefâ-i Râşidîn’den Ali b. Ebî Tâlib’in de bu görüşte olduğu rivayet edilmiştir...

6236 ayet üzerinde İslam alimleri ittifak etmiştir...

Ben bu bilgileri ders notumdan aldım buraya yazdım...

NOT

Bu bilgileri sadece paylaşıyorum... Bu bilgileri falanla ya da filanla güreşmek için yazmıyorum...Yenmek yenilmek hesabı yapmıyorum... Sadece paylaşıyorum...

Kabul etmek zorunda değilsiniz... İstediğiniz gibi hareket edebilirsiniz... Sıkıntı yoktur...

Selamlar...
Aleyke selam ‘da
Zor olsada Hakaret etmeden yazmayı denesen olmaz mı ?
Belki başarırsın. Umudum hala var.

Sana Ne deme
Hasletler bulaşıcıdır.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K