Kuranda Şirk

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
şirk nedir...

kuranda iki türlü şirkten bahseder allah..
birtanesi bazı varlıkların allaha denk tutulmasıdır ki. tarihte çok tanık olunan bir durum değildir.

asıl şirk kuranın da konusu olan 2. şirktir
buda bir insanın allaha inanması ve bununla birlikte allahın bazı sıfatlarını götürüp başka varlıklara isnad etmesi ve yalnız allaha yapması gereken ibadet ve davranışları allahın dışında bir varlığa vermesidir.

kehfr suresini tefsir ederken

KEHF 26/27 Allah hiçbir hükmünde kimseyi kendisine ortak kabul etmez.
Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.

bu ne demektir..o dönemde müşrik kimseler allahın hüküm koyabileceği ile birlikte onun dışında bir takım varlıklarında hüküm verebileceğine kanun koyabileceğine gaybtan haber verebileceğine inanıyorlardı

allah azze ve celle dediki hayır! ben nasılki yaratırken tekim hiçbir varlık bana yardımcı olmamıştır,ha keza ben kanun koyarkende tekim,hiçbir varlık kanun koyarken bana yardımcı olamaz olmamıştırda.

diğer bir ayette ise.cin 18. şüphesiz mescidler allahın evidir o halde onunla birlikte başka bir varlığa dua etmeyin. buyurmaktadır

niye çünkü dua bir ibadettir,ibadet sadece allaha yapılır sen allah benim rabbimdir der gidip duayı başka bir varlığa yaparsan allahın dışında bir varlığı cüz i olarak ilah edinmiş ve şirk koşmuş olursun

Son düzenleme:

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K