İslam Kur'an'ın Hatalı Tercümeleri

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,368
26,738
Evet, aynen öyle. Elmalılı Hamdi Yazır YANILAMAZ MI? HATA EDEMEZ Mİ? KENDİSİ ALLAH MI?

"ÖZDEMİR'İN ANA DİLİ ARAPÇA'DIR" YAZIYOR YAZIDA KOCA KOCA. En azından kendisinde böyle bir artı var. Eğitim seviyesinin de GEÇEN YÜZYILDA yaşamış bir adamdan DAHA YÜKSEK olduğunu belirtmeme gerek olmamalı. OKUMADAN YORUM YAPMAYIN.

KUR'AN BAHANE EDİLEREK 36 KADINLA EVLENİLİYOR, ÇOCUKLAR GELİN EDİLİYOR, KADINLAR HOR GÖRÜLÜYOR DİYORUZ! BUNLARI YAPANLAR KUR'AN'I ARKALARINA ALABİLİYORLAR RAHAT RAHAT! BU HATALI TERCÜMENİN KESİN KANITIDIR! DAHA SÖYLENECEK SÖZ MÜ KALMIŞ? OKUMADAN YORUM YAPMAYIN! HESABINI VERİRSİNİZ YOKSA ÖBÜR TARAFTA.

ONUN HÜKMÜNÜ VERMEK SİZE DÜŞMÜYOR. KİMSE KUR'AN'A İNANMAK ZORUNDA BİLE DEĞİLKEN, YABANCILARI VE GENÇLERİ İSLAM'DAN İĞRENDİREN TERCÜMELER GÜVENİLİR FALAN OLAMAZ.

Tekrar kopyalıyorum, laftan anlamıyorsanız:

KUR'AN BAHANE EDİLEREK 36 KADINLA EVLENİLİYOR, ÇOCUKLAR GELİN EDİLİYOR, KADINLAR HOR GÖRÜLÜYOR DİYORUZ! BUNLARI YAPANLAR KUR'AN'I ARKALARINA ALABİLİYORLAR RAHAT RAHAT! BU HATALI TERCÜMENİN KESİN KANITIDIR! DAHA SÖYLENECEK SÖZ MÜ KALMIŞ? OKUMADAN YORUM YAPMAYIN! HESABINI VERİRSİNİZ YOKSA ÖBÜR TARAFTA.

Bu uslup biraz sert gibi. Bu tonda konuşursanız ikna yeteneğinizi kaybedersinz. Dost ça Bi uyarı..

Konu için bilgim kısıtlı. Biz araştırıp sorgulayan Bi toplum değiliz. O yuzden fikirlere açık olmamamız lazım. Forumlar alıntı konularla değil paylaşılan fikirlerle büyür. Kim ne kadar ehil görücez :)

sevin

Sp Kullanıcı
23 Eyl 2019
64
47
Üzgünüm ama konuya sadece şu noktada düzeltme getirmek istiyorum.
Nice İslam alimleri gelip geçmiştir bu dünyadan, kaldı ki bırakın geçen yüzyılı yüzyıllar önce hatta binlerce yıl önceki eğitim sistemiyle yetişen alimlerden birkaçının eğitimi bile, günümüzün Profesörlerinin teknoloji yardımıyla aldığı eğitimler bile bu Alimlerin eğitim seviyesiyle ölçülebilecek seviyede değildir.
Burda bunları uzun uzun anlatarak konuyu dağıtmak istemiyorum.
Bence eğitim seviyesi üzerinden konuyu yönlendirmek yanlış fikirdi.
Elmalılı Hamdi Yazır o alimlerin devrinde YAŞAMADI ve o alimlerden biri DEĞİLDİ. O devir çok eskide kaldı. Kendisi, gayet sıradanlaşmış bir devirde, üstüne üstlük GÜNÜMÜZLE KARŞILAŞTIRAMAYACAĞIMIZ KADAR KISITLI eğitim olanakları içinde yetişti. (İnternet bile yoktu dememe gerek var mı?) Konumuz da Elmalılı Hamdi Yazır. Geçmişin mistik devirlerindeki aydınlanmış ermişler, alimler DEĞİL.

Bu uslup biraz sert gibi. Bu tonda konuşursanız ikna yeteneğinizi kaybedersinz. Dost ça Bi uyarı..

Konu için bilgim kısıtlı. Biz araştırıp sorgulayan Bi toplum değiliz. O yuzden fikirlere açık olmamamız lazım. Forumlar alıntı konularla değil paylaşılan fikirlerle büyür. Kim ne kadar ehil görücez :)
Ortada "ton" ve "konuşma" yok. Zaten TAM DA O YÜZDEN, tüm şu okumadan yorum yapanların bu şekilde dikkatini çekmeye çalışıyorum. İkna edici olmama da gerek yok. Kalbi temiz olan zaten gerçeği görür.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sevin

Sp Kullanıcı
23 Eyl 2019
64
47
Haşa haşa elmalı Hamdi allahmi örneklemesi edebsizce hadsizce bir üsluptur...
Kendisinin Allah olmadığını bildiğimize göre, KENDİSİNİN HATA ETMEYE AÇIK OLDUĞUNU DA BİLİYORUZ DEMEKTİR. BU ANLATILIYOR ORADA! "SEN ALLAH MISIN Kİ HATA ETMEYECEKSİN?" İFADESİNİ ORTAYA ÇIKARAN BEN DEĞİLİM! DİLİMİZDE MEVCUTTUR BU İFADE!

ASIL EDEPSİZLİK VE HADSİZLİK, BU GAYET MASUM İFADEYİ ALIP, ÇEVİREREK, SIRT ÜSTE ÇIKMAK İÇİN BİR İNSANA "EDEPSİZ VE HADSİZ" DEMEKTİR!

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Haşa haşa elmalı Hamdi allahmi örneklemesi edebsizce hadsizce bir üsluptur...
Bu üslup çok edepli bir uslupmudur?

Arkadaşlar tartismasini bilmiyorsanız girmeyin bu tür konulara..banada rapor göndermeyin lütfen iki yorumdan sonra o hadsiz bu edepsiz o cahil diğeri bilmem ne diye birbirinizi suçlamaya başlayacaksınız bunun bir anlamı olmaz.birbirimizi yormaktan başka bir isede yaramaz..
Amacımız bilgiyi paylaşmaksa lütfen bunu üslubuna uygun yapalım.keza üslubuna uygun yapılmayan hiç bir bilgi paylasimi karşı tarafi bı yumuşama bir anlama gayreti içine sokmayacaktir.

Lütfen usluplarinizi yumusatarak meraminizi anlatmaya calisiniz

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Kur'an'ın Hatalı Tercümeleri
Eline saglik bu konu icin tesekkür ederim sevin.

Suanda bir konu ariyordum ve forumda arastirma yaparken karsima bu cikti ve bilmiyorum kim yazmis ve ele alip isleyecek olsam ve kendi acimdan kisa yazi yazmayacagimi diyebilirim.

ilk önce konu ne ve ele alip isledigi meseleler neler ve sonra yazi öyle bir yazilmis ki oraya buraya cekilmis ve diger acidan meselede karistirilmis veya baska ifade ile adeta bir saptirtilmis gibidir.

Yaziyi bastan sonuna kadar okuyup üstünde daha durmadim ve diger mesajlarindan da bunu bir cinpizlayabilirim kisacasi bundan ibarettir.

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Meallerde (tercüme değil) illaki hatalar olur lakin meallerde çok fazla hata olmaz. Çünkü, insan, Arapça ilmini (ana lisanı gibi olacak) konuşturarak sadece meallendiriyor Kur'an'ı Türkçe'ye. Yorum, fikir ve açıklama üzerinden bilgi sunmuyor. Tefsirlerde bu merkezde hatalar olabilir. O ayrı bir husus...

Şu kadarını söyliyeyim… Kur'an meali yapan ilim adamı da... Tefsir yapan ilim adamı da... Sahih bir imana sahip olup... İslami ilimlerde de inkişaf etmiş, kendisini ispatlamış bir konumda olmalıdır... Ve işini sadece Allah rızası için yamalı ve sadece "ilmin namusunu" ahlak edinmelidir...

Ne geleneğin etkisinde kalmalı... Ne de laikliğin... Demokrasinin falan etkisinde kalmalıdır...

NOT

Kur'an'ı tercüme (meal) etmeye niyetli her bir insan, Arapça'ya tamamen hakim olmalıdır... Tamamen...

NOT

Günümüzde nice meallere bir bakınız, biri diğerinin kopyası... Getirisi iyi... Cukkası iyi... Parası iyi... Kopyala yapıştır, ne oldu ben meal yazdım... Neden öyle yapılıyor? Arapça'ya vukufiyet yok da ondan... İhsan ELİAÇIK'ı tanırım, benim kadar Arapça'sı ya var ya da yok ama meali var.. ---)))) Bunun gibi...

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR... Ömer Nasuhi BİLMEN... Bunların meallerinde de tefsirlerinde de sıkıntı (hatasız demiyorum) yoktur...

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Prof.Gazi ÖZDEMİR'den meal eleştirisi de... Tefsir eleştirisi de... Öğrenilmez... Bu işlerden anlamaz... Anlasa da o da laikliğin ve demokrasinin değerleri üzerinden meal sunmaya çalışır ya da bu değerler (laik/demokrasi) üzerinden meal ve tefsir eleştirisi getirir... ---)))) Videosuna bakarsanız dediğimi de anlarsınız...

Son mesajlar