Neden Eleştirmeliyiz?

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Bir kaptanın seyir defterinde ilk bir kaç yazıma eleştiri kültürü üzerine değinilerde bulunarak yazmak istedim. Yazılarımı kısa, konu sayısını fazla tutmamın ana nedeni forum kullanıcılarının yüzde doksanının kitap okuru olmamasından kaynaklı olarak uzun yazıları okumamasındandır...

Peki hayata, olay ve olgulara neden eleştirel bir dille yaklaşmalıyız? ;

Çünkü doğruyu bulma çabamız olduğu için...
Çünkü iyiyi hakim kılma derdimiz olduğu için...
Çünkü iyilikte öncü olma ve onu yayma endişemiz olduğu için...
Çünkü yaşadığımız hayatı daha anlamlı ve değerli kılma adına yürüyüşlerimiz olduğu için...
Çünkü eleştirilerimiz ; dünyaya dair, olaylara dair ve insana dair ele alacağımız konularda daha iyi bir dünya için, illeriye taşıyan, geliştirici bir fonksiyon içerdiği için...
Hayata daha farklı pencerelerden bakmayı sağlamak için...
Daha farklı perspektifkerle, paradigmaları yeniden oluşturmak için...
Yaptığımız işlerde en iyiyi bulma çabası için...
Yapılan işi daha anlamlı kılma, onu dahada geliştirme ve yarınlara taşıma derdimiz olduğu için...
Yıkıcı değil yapıcı olmak için..
Uyarılarda bulunmak, sorumluluk bilinci yüklenmek için...
Güne ve gündeme dair söyleyeceklerimiz olduğu için...

Yapılan iş, konuşulan söz, takınılan tavır, edinilegelen hareket, yazılan yazı, edinilen bilgi vede hayatın içindeki her şeye dair söyleyeceklerimizin olması gerektiğini, ama bununda bir yeri, zamanı ve uslubunun olduğunu düşünüyorum...

Eleştiri kültürü üzerine yazılarımıza böylece bir giriş yapmış olalım...

Konuya dair sizlerinde katkısını alarak yola devam edelim.

Sizce eleştirmelimiyiz, neden?

Qasem

ANE-LX2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,284
İstanbul..
Eleştiri olmazsa doğru hedefin varlığından doğru yolda ilerlediğinden bi haber olunur..

En başta BEN cilik kavramının önüne geçilmiş olur...

Fatih

Mizahşör
Sp Kullanıcı
20 Nis 2020
244
96
istanbul
eleştiriye açığım diyipte kendi kendine hallenen triplere giren insan çok ama
benim düşüncem yoruma açık her yer neresi olursa olsun her paylaşımın yorumlanması
iyi veya kötü yapılır.. tabi bir paylaşım varsa ve yoruma açıksa paylaşan kişinin niye yorumladın laffı bence cezalandırımalı.
unutmayalımki paylaşım yapan yaptıgı paylaşımdan sorumludur kimse kişisel depo olarak kullanamaz
yetkin varsa yoruma kapatırsın paylaşırsın e buda mümkün değil tabi..
kendi adıma konuşuyorum mesela ben herşeyi eleştiririm begenmem ki zorunlulugum yok
belki hatırlarsın bir yerde başıma gelmişti. begenmediğimi ifade ettim bir triplere girmişti
hani popüler kültürlük olsun diye emeğine sağlık diyip geçersem.. kendisini rütbelenmiş sanar birden iner aşşagıya
o yüzden iyilik yapmışta oluyorum..

işin özeti eleştiri her zaman baş taçıdır.
eleştirmeyi bilmeyen insan paylaşım yaparken
kendisini geliştiremez.
.

Son mesajlar