Neden tartışamıyoruz?

Sükût-u Hayâl

Yıldırım çarpmış
Sp Kullanıcı
8 Tem 2018
2,649
13,248
Hala aynıyız...
Çünkü hâlâ kafalar aynı.
Yorum yapmak ilim sahibi olmayı gerektirmez de ondan tartışamıyoruz.
Kendi aklına uygun görüleni dosdoğru sanan toplumuz da ondan tartıışamıyoruz.
Üç beş kitap okuyunca her şeye vakıf olduğumuzu düşünen bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz. (Üç beş ile otuz elli arasında fark yok)
Çünkü biz, Allah'ın verdiği aklı hakkıyla, yüzde yüz kullandığımızı düşünen bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.
Çünkü biz, bilmediklerimizi bildiklerimizin zekatı kadar zanneden bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.
Çünkü biz, bilgiyi bizim aklımızın aldığından ibaret zanneden bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.
Çünkü biz, bildiğini kabul ettiğimiz birinin yanlışını kabullenmeyen bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.
Çünkü biz, bilmesek de düşünerek doğsdoğru hükümler ortaya koyabilecek akla sahip olduğumuzu düşünen bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.

Çünkü biz, cehaletimizi feraset zanneden zavallı bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.

Çünkü biz, süslü cümlelerle doğru olduğumuzu zanneden, süslü cümleler kuran herkesi dosdoğru zanneden zavallı bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.
Çünkü biz, küfrü kıyamete kadar baki olan şeytanın ağzımıza çaldığı zehri bal zanneden akılsız bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.
Çünkü biz, doğruyu kabullenmeyi düşünmeyen, düşündüğümüz şeyin doğru olduğunu zanneden zavallı bir toplumuz da ondan tartışamıyoruz.

Çünkü biz;
Hâlâ cinsiyet bakımından kelimenin iki kısmı olduğunu zanneden şeylerle tartışmak zorunda kalıyoruz.
Çünkü biz;
Hâlâ mahallesindeki, cemaatindeki hocalık vasfıyla müsemma şahısların yanlış yapabileceğini kabullenmeyen şeylerle tartışmak zorunda kalıyoruz.

Hâlâ aynıyız evet. Maalesef kıyamete kadar da aynı kalacağız.
Siz yine de umudunuzu kaybetmeyin. Zira tekrar bulması neredeyse imkansız gibi.

*Şüheda*

*Şehadete sevdalı*
Sp Kullanıcı
30 Mar 2021
583
2,809
Çünkü soran kişi, cevaplayan kişiden, kendi ilminin küçüklüğüne göre cevap istiyor olmayınca iş büyüyor..😄
Çünkü bazılarının ilmi okyanus gibiyken bazılarının çeşme havuzu gibidir. Yani okyanus ilmine sahip olan, çeşme havuzu kadar ilme sahip olandan okyanusu Anla diyor.. Buda bazen imkansız ve başlasın hır görler..
Zaten küçük havuz ilmi gibi ilmi olan okyanusu hemen anlasaydı ona soru sormazdı😄..
okyanus ilmine sahip olan kişilerde ilimleri kadar sabırlarıda büyük olursa sıkıntı biter.. Emin olun herkes kendini Alim veli vs zannetmiyor... Kör kuyular çoğaldıkça insanlar çıkmaza sürükleniyor .. Ve çok büyük arayışlara girebiliyor. Buda elinde değil. ÇÜNKÜ O BIR INSAN....

Okyanus ve havuz birer örnektir. Bundanda birsey çıkmasında. hzhz

*Şüheda*

*Şehadete sevdalı*
Sp Kullanıcı
30 Mar 2021
583
2,809
Hala aynıyız...
İnsan hayretler içinde izleyebiliyor toplumumuzun insanlarını,,,

Belki bir gün layıkıyla tartışmayı öğreniriz, 🙄
Umut ediyoruz inşallah diyelim,,, 🙃

@*Şüheda* teşekkürler konuyu tekrar görmeme vesile oldun,, 🌹🤗
Rica ederim ne demek❤..
Ben çok önceleri olmadığım için yeni konulardan daha çok eski konularda ne vardı diye merak ediyorum❤🌹

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Neden tartışamıyoruz?
Eline saglik bu konu icin tesekkür ederim sukutu ezber.

Bu arada senin yazmis olduklarinada katiliyorum ve sende bu konu basliginin altindaki ilk demis olduklarinda haklisin ve var olup daim olman dilegiyle.

ilk önce konu basligina dair bir sey degineyim Neden tartisamiyoruz seviyeler ayni olabilir veya insanlari yapisindan dolayi degisiklik arz edebiliyor ve birde kimi insanlar uzak mesafeli veya sen buna soguk diyebilirsin iste bunun yaninda cok bilmislikte var ve bilgin gecinen o kimse gibi vede az okumus olupta cok konusan veyahut agzi iyi laf yapabiliyor.

Son söz ve not olarak hakki kabul etmeme veya dogru denilen bir seyi almama gibi iste bunlardan dolayi tartisamiyoruz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sükutu-ezber

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
10,958
53,341
Aynı dili konuşup birbirimizi anlamadığımız için
Yada anlatılmak istenileni istedigimiz gibi anladığımız için
Yada kendi fikrimizde diretip doğru olan benim fikrim düşüncesinde olduğumuz, zıt düşüncelere kapalı olduğumuz için

Yada keyfimiz istediği için 😏

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Yada kendi fikrimizde diretip doğru olan benim fikrim düşüncesinde olduğumuz,zıt düşüncelere kapalı olduğumuz için
Simdi diyelim öyle kendi fikrimizde direltiyorsak onun gercekten dogru olduguna dair elimizde ne var ve bunu bir de söyle diyeyim diyelim bu öyle ve peki bizim o delilimiz ne veyahut o kaynak ne vede neye binaen bizde bunda diretiyoruz.

Mesele sadece zit düsence mi ve yoksa o dogru bir sey mi olmasi gerekir bizim düsüncemiz bundan ibaret ise bu o zaman öyle kuvvetli bir sey olmuyor.

Bir seyi ha ben demisim hada sen demissin o hak ise onu birilerinin demesiyle degisir mi ve baska ifade ile bir sey dogruysa bunu kim derse desin o güne dogrudur.

Denilen sey dogruysa bunda diretme olmaz veya baska söz ile denilen bir hak ise o bundan dolayida onun icinde diretmek güne olmuyor.

Buna birde su acidan bakilsa iyi olur ve malesef insanda nefs var ve ister istemez cok kere onun isine gelmiyor ve bunun icinde ona agir geldigi icinde kabul etmiyor ve bazende durduk yerde direltiyor bir örnek olarak bunuda zikir ettim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Çimen

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K