Özgün Konu Pandemi süreci ve sonrası

Araf

Kendi Dünyasında
Sp Kullanıcı
12 Nis 2017
1,026
2,755
Bugün toprağın üstü her an altı
Ülkemizin sağlık konusunda diğer ülkelere nazaran üstün olduğu gerçeğini bu süreçte öğrendik belkide.
Bu durum pandemi öncesi anlatılsa çoğu insan inanmazdı diye düşünüyorum.
Bunların hepsi gelip geçecek üstadım. Bu hastalık zenginlere bir uyarı diye düşünüyorum. Anlasınlarki kimse bedeninden başka birşey goturemiyor gerçek dünyaya o yüzden bu zaman iyilik yardımseverlik zamanı tabi anlayana

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Çok şükür ufak pürüzler dışında süreç iyi yönetiliyor gibi, ekonomik çöküntü illaki olacak çünkü resmen ‘durdu’. Bu arada yerli solunum cihazı üretimi hatta ihracatı gerçekleşti ki krizi fırsata çevirmek budur.
keşke ölüm oranı daha düşük olsaydı .

Son düzenleme:

Evşen

Sp Kullanıcı
27 Şub 2017
673
1,431
Pandeminin tam ortasında konuşulmuş bu konu,peki ya şimdi durum nedir ?
Mesela hergün açıklanan verilere ne derece inanıyoruz,etrafimizda durum nedir ?
Normalleşme süreci ne kadar iyi yönetildi ?

Bu günlerde ikinci dalga gelir mı diye konuşuyoruz ya,maalesef henüz birinci dalgayı atlatamadık ,gün geçtikçe vaka sayısı artıyor.
Şahsi fikrim ,hükümet için aynı şeyi düşünmesem de sağlık bakanlığı mükemmel çalıştı,hala çalışıyor ,insanlar yasak demedikçe maske takmıyor,sosyal mesafe zaten yok,bütün yük sağlıkçıların sırtında.
Bakanlık ve hükümet aynı şey demeyin !!

Yurtdışına çıkışta test zorunluyken girişte zorunlu değil,tatil yöreleri erken açıldı,elbette neden ekonomik ,eleştirecek değilim .
Ya düğünler ,mevlütler ?

Bitmek üzereyken elbirliğiyle hortlattık yani ..

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,437
66,717
Bugün neredeyse gün boyu pandemi konustuk..
ülkemize 11 martta giris yapmıstı yanılmıyorsam :)
Avrupaya biraz daha önce..
sonucta tüm dünya için beklenmedik ve ani gelişen bi olaydı..
birkez daha planlı hareket etmenin, disiplinin farkını gördüm..
ÜlkemiZde okulların acılmasına cok az kaldı.. halen bir muamma ne olacak ne bitecek..
basta güzel karsılamıs olsakta biryerden sonra ipin ucunu kacırdık ve işler sarpa sardı gibi Görünüyor..
normallesme sürecinde hayata yavas yavas karısmak yerine deyim yerindeyse balıklama atladık..
yeğenlerim korona sürecinde bir kısmı almanyada online egitim aldı.. bir kısmı okula devam etti.. (evet almanyada bu sürecte devam edildi)
Sınıf yarıya bölündü 15 şer kisilik sınıflar halinde devam edildi derslere.. okulların ana giris kapısı kapatıldı acil cıkıs kapılardan belli bir hızada giris yapıldı.. koridor baslarında maskeli ögretmenler ögrencileri uyarmak icin.. olası bi mesafe ihlali yahut maskesiz durum icin.. derhal ilgili makam aranıp para cezası icin..
okullarda yerlere seritler cekildi o istikamette gidip o koridordan geri dönemezsin.. bircok seye göz yumarak görmezden gelerek disiplin saglayamıyoruz Maalesef..
ülkemizde 60 kısılık sınıflar var evet biliyorum..
bu 10 sene öncede böyleydi.. 10 sene sonrada degisecege benzemiyo...
alisveris desen .. marketlere alısveris arabalariyla girmek zorunlu gibi biseydi.. (1,5 metre kuralı daha uygulanabilir oldugu icin arabayla) vesaire vesaire..

Şuan Daha rahatlar bicok seyi gevsettiler..
ha ikinci dalgadır gelir.. daha vahim duruma düser avrupa bilemem... ama bizde niye bi plansizlık vAr ya...

Özetle avrupa bizden 1 ay önce yakalanmıs olsun Covide bizde 1 ay sonra..
1 ayda uçurum derecesinde fark yasamak zorundamıyız.. hatayı biz mi yapıyoruz.. yoksa bizleri yönlendirenler mi.. ?
yahut sistem mi..

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,071
Milletimiz son haftalarda çok umursamaz oldu maalesef sokaklarda neredeyse yarı yarıya takmıyor yazık gerçekten yazık,,,
Ve 30 lu yaşlarda bir doktor daha öldü hala devam ediyor bunun vebalini kim çekecek
Düşünmek lazım
Bir asansör düğmesinden 71 kişiye bulaşmış çok gevşek davranılıyor, düşüncesizlik
İlla sokağa çıkma yasağı mı olsun zaten ülkemiz ve ülkeler ekonomik açıdan zor durumda iyice çıkmaza girmez inşallah,,,

Bu durum daha bitmedi 2.dalga bekleniyor dünyada yavaş yavaş bazı yerlerde var maalesef amerikada öğretmenler protesto ediyorlar okulların açılmasını akşam haberinde gördüm

Bitmiyor bu hastalık gün geçmiyor ki ölümler azalmıyor vakalar hep var arada çoğalıyor

Bilmiyoruz daha neler olacak inşallah hayırlı şeyler olsun,,,,

HayLaz61

Ah Mine-l Aşk
Yarışma Birincisi
9 Mar 2017
1,956
12,713
Madde madde yazalım.
Çin de başladı ( mers ,sars gibi ) - ( Çin wuhan da 4. Seviye virus araştırma merkezi var ) bazi kisilerin cabalarina ragmen Çin gizledi - ekonomik ve küresel denge çabası

Yavas yavas derken butun ulkelere yayildi
Başlangıç aşamasında ulkeler ekonomik acidan olaya kesici bir darbe vuramadi ( tayland - singapur gibi bir kac ulke hariç)
Yayilmaya başladıkça kontrol edilemedi.
Ingiltere serbest yayilim politikası ile müdahale etmek istedi avrupa kati müdahaleler bizim ulkemiz ise daha yumusak ve ilk etapta halkin iradesine bırakılan bir politika izledi
Bu sureclerde olenler iyilesenler hasta sayisi milyonlari asti

Dönüp dolasip ulkelerin her biri ekonomik kriz ortami olusturmamak adina bi nevi denetimli serbestlik politikasina dönüş yapti
Yani demek istedigim şu
Toplumsal bağışıklık kazandirilmaya çalışıyor. Çünkü bu hastalık hicbir zaman 0 noktasina ulaşmayacak. Tıpkı grip gibi cesitli formlarla yeniden ortaya çıkacak ( önceki senelerdeki domuz gribi gibi )

Virüsün yagli dis yuzey yapisi sicak ortam ve kuru ortamlar nedeniyle cabuk bozularak canlı kalma özelliğini uzun sure tutamadigi icinde ozellikle haziran aylari beklendiğini düşünüyorum.
Bir cok fikrim ve arastirmalarim var ama baya bi uzuyor boyle seyler işte

Sirf duyarsiz insanlar yazin tatil yapabilsin diye kendimizi 5 aydir yırttıgim hissi var hepsi boşa gidiyor sanki yazık sorumsuzluklar yüzünden ne canlar gidiyor

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,174
86,136
Pandemi hakkında ve geçirdiğimiz süreç ile ilgili yazılması gereken herşey yazılıp çizilmiş. Ben sadece şunu söylemek istiyorum. Virüsün kimler tarafından ve niçin piyasaya sürüldüğü hepimiz tarafından malum. Siz inanıyor musunuz ki bütün ülkeler en azami tedbiri almış olsaydı ve en az hasarla bu süreç atlatılmış olsaydı bu virüsü piyasaya sunanlar emellerine kısmende olsa ulaşmamış olsaydı ikinci dalga çoktan gelmemiş olsun du . Ülkeler istedikleri kadar tedbir alsın hedefe ulaşılmadam bu virüs ortadan kalkmayacak. Hedefleri ne bununla ilgili çok güzel bir video izlemiştim. Onu buraya göndereyim. Doğru veya değil orası tartışılır. Ben anlatılanların doğruluğuna inanıyorum ve sadece Allah'ın inayetine sığınıyorum. Rabbim zalimlere fırsat vermesin.

• Beğen
Tepkiler: SiyahSancaktaR

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K