Ruhsal Zeka

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,069
Hayatımızı canlandırıp harekete geçirecek en önemli iki duygu, sevgi ve şefkattir. Bu iki duygu hücrelerimize can ve şifa gibi sirayet eder. Bütün olumlu işler, yapıp etmeler, üretmeler, yardımlar ve iyilikler, ya sevgiden veya şefkatten doğar.

17 Ağustos 1999 gece saat 03.02’de Anadolu büyük ölçüde uykudaydı. Gölcük merkezli 7.5 şiddetindeki korkunç deprem Marmara bölgemizdeki 300 bin evi yıktı veya yaraladı. Gayriresmi verilere göre 50 bin insanımızı kaybettik;100 bin vatandaşımız yaralandı ve 600 bin insanımız evsiz kaldı.
O acı günlerin ürpertisini yüreğimizde hissettiğimiz o yılın soğuk bir kış günü Ankara’dan bir otobüs dolusu insan, yardım malzemelerimizi yüklenip bölgedeki insanları ziyarete gitmeye karar verdik. Yıkılan şehirlerden Düzce’ye akşama doğru vardığımızda manzara hâlâ hüzün vericiydi. Evleri yıkılan çok sayıda insan buz gibi soğukta ve açık alanlardaki çadırlarda yaşıyordu. Evleri yıkılmamış insanlar da artçı sarsıntıların korkutması nedeniyle bahçelerinde yaptıkları çadırlarda yaşıyordu.

Girdiğimiz bir mahallede insanlar bizi ihtiyacı olanlara yönlendirdi. Çoğu da kendisi ihtiyaç duyduğu hâlde yardımları komşusuna vermemizi istedi. Karşılaştığımız herkesin hâline ağladık. Buz gibi soğukta tek göz çadırın kapısı önünde, ailesine yedirdiği yemeğin bulaşıklarını yıkayan anneler gördüm. Çok zor bir duruma sabrediyorlardı.

Şaşırtıcı tarafı; insanların yüzünde, depremden korksalar da hüzün ve nefret yoktu. Sevgi vardı; şefkat, sabır ve tevekkül vardı. Onlarla öyle sohbet ettik ki kardeşimizle sohbet etmek ancak o kadar hoş olabilirdi. Dağıtımı bitirip ayrılırken öyle kucaklaştık ki yılların eskitemediği kadim dostlar gibiydik. Bizi asıl ağlatan insanların bize gösterdikleri sevgiydi, yüreklerindeki niyetin temizliğiydi ve o çile içerisindeki tevekkülleriydi.

Fildişi kulemize çekilip kaybolmayalım. Dışarıda, insanların veya hayvanların dünyasında akıp giden, yüreklerde sevgi ve şefkat tetikleyebilecek hayat hikâyeleri yaşanıyor.

Ruhsal Zeka
Dr. Muhammed Bozdağ

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K