Sağlık Saç Dökülmesini Azaltmanın Yolları

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,190
86,189
SAÇ DÖKÜLMESİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Saç dökülmesi, dünya çapında nüfusun üçte birini etkileyen en yaygın sorunlardan biridir. Herkes her gün 100-150 saç telini kaybeder. Bu doğal bir fenomendir ve bu yüzden birkaç folikülün düşmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
Diyet, mineral eksikliği, ilaçlar, stres, kirlilik ve genetik gibi saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Erkeklerde bere, şapka veya kask takmak da başka bir neden olabilir.

Saç Dökülmesini Azaltabilecek İpuçları
Saç dökülmesini azaltmaya veya bununla başa çıkmaya yardımcı olacak çözüm listemize gelin birlikte bakalım. Başlayalım...

1-) Dökülme Sorunları İçin Vitamin Kullanın
Vitaminler sadece genel sağlık için önemli değil aynı zamanda saçınız için de faydalıdır. A Vitamini, saç derisinde sağlıklı sebum üretimini teşvik eder, E vitamini saç köklerinin üretken kalmasına yardımcı olmak için saç derisindeki dolaşımı artırır. B vitamini saçın sağlıklı rengini korumasına yardımcı olur.

2-) Saçınızı Düzenli Olarak Hafif Bir Şampuanla Yıkayın
Düzenli saç yıkama, saçı ve saç derisini temiz tutarak saç dökülmesini önlemenin bir parçasıdır. Bunu yaparak, saç kırılmasına veya dökülmesine neden olabilecek enfeksiyon ve kepek riskini azaltırsınız. Üstelik temiz saç daha fazla hacim izlenimi verir.
Procapil, Biotin ve Yeşil Çay gibi güçlü etkenler içeren Dermatech Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan saçları kökten uca besleyerek dökülme sorunlarınıza çözüm getiriyor...

3-) Diyetinizi Proteinle Zenginleştirin
Yağsız et, balık, soya veya diğer proteinleri yemek saç sağlığını destekler ve dolayısıyla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

4-) Uçucu Yağlarla Saç Derisi Masajı Yapın
Uzun süredir saç dökülmesi yaşayanların saç derisine uçucu yağ ile birkaç dakika masaj yapması gerekir. Saç köklerinizin aktif kalmasına yardımcı olur. Badem veya susam yağına lavanta ekleyebilirsiniz.

5-) Saçlarınızı Islakken Fırçalamayın
Saç ıslandığında en zayıf halindedir. Bu nedenle ıslak saçları fırçalamaktan kaçının çünkü saçın dökülme şansı artar. Ancak ıslak saçı taramanız gerekiyorsa, çok geniş dişli bir tarak kullanın. Ayrıca saçları çok sık fırçalamaktan kaçının, çünkü bu saça zarar verebilir ve dökülmeyi artırabilir. Dolaşmaları gidermek için tarak veya fırça yerine parmaklarınızı kullanın.

6-) Bol Bol Su Tüketmeye Çalışın
Saç gövdesi dörtte bir sudan oluşur ve sağlıklı saçların uzaması için önemlidir. Bu nedenle su tüketmeli ve günde en az dört ila sekiz bardak su içmenizde fayda vardır.

7-) Saçınıza Yeşil Çay Banyosu Yaptırın
Araştırmalar, yeşil çayı saça sürmenin saç dökülmesi sorununu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tek yapmanız gereken, bir bardak suda iki poşet yeşil çayı demlemek, soğumaya bırakmak ve ardından saçınıza uygulamak. Saçınızı bir saat sonra iyice durulayın. Sonuçları görmek için bunu bir hafta ila on gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

Saçınız İçin Neyin Kötü Olduğunu Bilin
Saçınızı sağlıklı tutmak istiyorsanız, onlara nasıl bakacağınızı bilmelisiniz. Saçınızı havluyla kurulamaktan kaçının. Bunun yerine saçın doğal olarak kurumasına izin verin.
Vitaminler ve Minerallerce Zengin İçeriği ile Dermatech Saç Dökülmesine Karşı Etkili Losyon Saçların Dökülmesini Önler...

9-) Sigara İçmekten Kaçının
Sigara içmek kafa derisine akan kan miktarını azaltır ve bu da saç büyümesinde azalmaya neden olur.

10-) Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin
Her gün fiziksel aktivite için zaman ayırın. Günde 30 dakika yürüyün, yüzün veya bisiklet sürün, hormonal seviyelerin dengelenmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltmanın yanı sıra stres seviyelerini de azaltır.

11-) Stresten Kaçınmaya Çalışın
Geçmişte yapılan araştırmalar, stresi saç dökülmesi ile ilişkilendiren tıbbi kanıtlar buldu. Stresinizi azaltın; bunu yapmanın yollarından biri meditasyon yapmaktır. Meditasyon ve yoga gibi alternatif terapiler sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hormonal dengeyi de yeniden sağlar.

12-) Çok Sık Maşa ve Kurutmadan Kaçının
Saçınızı sık, sürekli ısıtma ve kurutma prosedürlerine maruz bırakmayın. Isı zayıf saç proteinleri ve sürekli ısıtma ve kurutma, saç dökülmesine neden olan zayıflığa ve kırılganlığa yol açabilir.

13-) Terledikten Sonra Saçlarınızı Muhakkak Kurutun
Yağlı saçlı erkekler yaz aylarında terleme nedeniyle kepek yaşar ve saç dökülme şansı artar. Aloe Vera ve nem içeren şampuanların kullanılması kafayı serin tutabilir ve kepeklenmeyi önleyebilir. Ayrıca kask takan erkekler yaz aylarında büyük saç dökülmesi yaşarlar. Terin gözeneklerde birikmesi ve saç köklerini zayıflatması erkeklerde saç dökülmesine neden olur. Bu yüzden saçınızın üzerine bir eşarp bandana veya havlu kumaştan bir kafa bandı takmak saç dökülmesini önleyebilir.

14-) Saçı Çeken Şekillerden Kaçının
Son zamanlarda saçınızı kaybediyorsanız, saçınızı gevşetmelisiniz. At kuyruğu, örgüler ve yapay saç stilleri gibi saç stilleri saçı çeker veya saç köklerini çeker. Bunlarda saçların kopmasına ve sonunda kelliğe neden olabilir.

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
10,961
53,355
7-) Saçınıza Yeşil Çay Banyosu Yaptırın
Araştırmalar, yeşil çayı saça sürmenin saç dökülmesi sorununu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tek yapmanız gereken, bir bardak suda iki poşet yeşil çayı demlemek, soğumaya bırakmak ve ardından saçınıza uygulamak. Saçınızı bir saat sonra iyice durulayın. Sonuçları görmek için bunu bir hafta ila on gün boyunca düzenli olarak uygulayın.
Ben ısırgan duymuştum ve uygularım yeşil çayı ilk defa duydum iykkk hiçte sevmem 😀

• Haha
Tepkiler: Tatlı Cadı

Tatlı Cadı

🌼🌼🌼
Editör
9 Nis 2020
8,600
42,883
Bende bi ara bıddım sabunu kullandım azaltı ve gürleşti
Kendime deil bee benim yakında erkek saçına döncek ben kısa seviyorum 😃
Benim evdeki ergenosa kullandım :)

• Beğen