Dini Sorular Salyangoz Yemek Caiz mi?

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli

Salyangoz yemek caiz mi?

Balık suretinde olmak şartıyla daima suda yaşayıp karada yaşaması mümkün olmayan hayvanların hepsi mubahtır. Diğerleri mubah değildir. Binaenaleyh, su aygırı ve deniz aslanı gibi hayvanlar balık suretinde olmadıkları için haramdır. Midye, istiridye, istakoz ve salyangoz da haramdır. Maalesef birçok kimse aldırış etmeden haram mı, helâl mı sormadan yerler.Şafiî mezhebine göre yalnız suda yaşayıp karada yaşaması mümkün olmayan deniz hayvanı balık suretinde olmasa da helâldir.

Halil GÜNENÇ

Eymen

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
27 Ocak 2020
2,744
16,727
Bursa
De ki: "Bana vahyedilende, murdar et (meyte) veya akıtılmış kan yahut domuz eti -ki pisliğin kendisidir- ya da günah işlenerek Allah’tan başkası adına kesilmiş bir hayvandan başka, yiyecek kimse için yasaklanmış bir şey bulamıyorum. Başkasına zarar vermemek ve sınırı aşmamak şartıyla, kim (yasaklananlardan) yemek zorunda kalırsa, bilsin ki rabbin bağışlayan ve esirgeyendir."
En'âm Suresi - 145 .

Etinin yenilmesinin haram olan hayvanları Kuran-ı Kerim açıkça belirtmiş.

Eymen

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
27 Ocak 2020
2,744
16,727
Bursa
Mezhepler buna ek olarak birçok şeyin helal ya da haram olduğunu söylüyor
Yani Kuran-ı Kerime ek olarak demiş oluyorsun. Peki Kuran'da bununla ilgili neler yazıyor. Çok kısa diyanetin 2 ayet mealini paylaşacağım.

Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi sizin gibi topluluklardır. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp rablerinin huzuruna getirileceklerdir.
En'âm Suresi - 38

Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak üzere kuluna apaçık âyetler indiren O’dur. Kuşkusuz Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.
Hadîd Suresi - 9

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
Yani Kuran-ı Kerime ek olarak demiş oluyorsun. Peki Kuran'da bununla ilgili neler yazıyor. Çok kısa diyanetin 2 ayet mealini paylaşacağım.

Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi sizin gibi topluluklardır. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp rablerinin huzuruna getirileceklerdir.
En'âm Suresi - 38

Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak üzere kuluna apaçık âyetler indiren O’dur. Kuşkusuz Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.
Hadîd Suresi - 9
Hayvanlar da bizim gibi topluluk yani onlar da bir halk ayrı ayrı baktığımızda :)
(onlarda Allah'ın huzuruna çıkacak sanırım ben öyle anladım yanlışsa düzelt lütfen..)
ama yemek olarak kullanmak helal çok ilginç
İkinci ayette Kuşkusuz Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir. Diyor siz den kasıt tüm varlık alemi mi yoksa sadece insanlar mi eğer bütün varlıklar ise neden insanın hayvanı öldürmesi yasak ya da haram değil hayvanlar merhamet kapsamı dışında mı

Umarım beni yargılamazsın böyle şeyler sorduğum için :)?

Eymen

Co-Admin
Yönetici
Co-Admin
27 Ocak 2020
2,744
16,727
Bursa
Hayvanlar da bizim gibi topluluk yani onlar da bir halk ayrı ayrı baktığımızda :)
(onlarda Allah'ın huzuruna çıkacak sanırım ben öyle anladım yanlışsa düzelt lütfen..)
İkinci ayette Kuşkusuz Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir. Diyor siz den kasıt tüm varlık alemi mi yoksa sadece insanlar mi eğer bütün varlıklar ise neden insanın hayvanı öldürmesi yasak ya da haram değil hayvanlar merhamet kapsamı dışında mı

Yargılamak mı? ne haddime @Nil :)
Ben bu ayetlerde kitabın apaçık eksiksiz olduğunu vurgulamak için yazmıştım.
Bu konularda kimsenin kafasını karıştırmak istemem. Kuran-ı kerim dışında hadise bağlı hüküm konulabilir mi konulamaz mı? Kuranda yazılanın dışında bir şeye haram denilebilir mi? Hadis ve ayet ilişkisi. Hadis ayeti nesh eder mi?

Senin yorumuna gelirsek evet hayvanlar alemininde bir topluluk olduğunu belirtiyor.

Kainatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah'ı tesbih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin. Fakat siz onların bu tesbihlerini, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz."
İsra, 17/44

Hayvanlara karşı merhamet - İslam ile çelişir mi?
Buraya link bırakıyorum.
Daha önce araştırıp yazmışlar. Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum.

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
Yargılamak mı? ne haddime @Nil :)
Ben bu ayetlerde kitabın apaçık eksiksiz olduğunu vurgulamak için yazmıştım.
Bu konularda kimsenin kafasını karıştırmak istemem. Kuran-ı kerim dışında hadise bağlı hüküm konulabilir mi konulamaz mı? Kuranda yazılanın dışında bir şeye haram denilebilir mi? Hadis ve ayet ilişkisi. Hadis ayeti nesh eder mi?

Senin yorumuna gelirsek evet hayvanlar alemininde bir topluluk olduğunu belirtiyor.

Kainatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah'ı tesbih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin. Fakat siz onların bu tesbihlerini, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz."
İsra, 17/44

Hayvanlara karşı merhamet - İslam ile çelişir mi?
Buraya link bırakıyorum.
Daha önce araştırıp yazmışlar. Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum.
Çok Teşekkür ederim :)

Son düzenleme:

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511

Evet doğru Rabbimiz yeryüzünde kimseye hiç bir canlıya eziyet etme hakkını vermemiş,,,

Bir de şu var
Kevser sûresinde şöyle diyor Rabbimiz,,,
1. Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. 2. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
Bu emirdir Rabbimizden vaciptir ama kurban keserken de adaba gmre6, hayvana hiç bir eziyet etmemek şartıyla, usulüne uygun kesmek gerekiyor,,

Bir de helal olmayan hayvanlar var onların eti yenmez, tek şu şart var, diyelim yiyecek hiç bir şey yok, zor durumda kalmış insan sadece doymak şartıyla haram olan hayvanlar yeniyor abartmadan

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
Evet doğru Rabbimiz yeryüzünde kimseye hiç bir canlıya eziyet etme hakkını vermemiş,,,

Bir de şu var
Kevser sûresinde şöyle diyor Rabbimiz,,,
1. Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. 2. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
Bu emirdir Rabbimizden vaciptir ama kurban keserken de adaba gmre6, hayvana hiç bir eziyet etmemek şartıyla, usulüne uygun kesmek gerekiyor,,

Bir de helal olmayan hayvanlar var onların eti yenmez, tek şu şart var, diyelim yiyecek hiç bir şey yok, zor durumda kalmış insan sadece doymak şartıyla haram olan hayvanlar yeniyor abartmadan
Eziyet etmeden öldürmek ne demek ?
Canını yakmadan öldürün o zaman helal
Öldürmek zaten eziyet değil mi

Son mesajlar