Tərs Analiz

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,593
67,320
IMG_20240401_090841.jpg

DÜN NE OLDU?

Birçok kişiye göre Akparti ve Erdoğan büyük bir hezimet yaşadı.
Benim baktığım yerden, okuduğum yerden gördüklerime göre ise; siyasete büyük (ama geçici) bir reset atılıp sıfırlama yapıldı.
Yani evet muhafazakar seçmen sandığa gitmeyerek bir mesaj verdi fakat Akparti ve Erdoğan da bu mesajı seçimden önce aldı zaten yoklamalarla ve seçim için yeterince hazırlık ve tanıtım yapmadı, büyükşehirlere ise bilerek yanlış adayları yerleştirdi.
Yani; eğer yanılmıyorsam , bu biraz da taktiksel bir mağlubiyet. Öyle ki; CHP bile büyük şaşkınlık yaşıyor dünden beri, beklemedikleri yerleri bile aldılar.

Peki Neden?
Önümüzde belediye seçimlerinden daha önemli meseleler var. Devlet, patlayacak büyük SAVAŞA hazırlanıyor. Denizde hazırlığını bitirdi. Karada eksikler tamamlanıyor.
Devletin büyük geliri, savunma sanayine aktarıldı. Bu durum da piyasaya ve halka yansıdı. Tabii belediyelerin ödenekleri de kısıldı bu süreçte.
Önümüzdeki 4 yıl boyunca boş kasa ile muhalefet ne yapabilir? Ekonomik krizi bahane ederek belediyelerin ödeneklerini olabildiğince kısarak faturayı muhalefete yıkmak istedi Erdoğan.
Muhalefet belediyelelerinde hizmet aksamaya başladığında halk faturayı CHP'ye kesecek. Erdoğanın önünde ciddî bir 5 yıl var. Bu dönemde Erdoğan ya gerekeni yapacak, ya da bunu yapacak olan yeni Başkan adayının ve kadrolarının gelişine zemin hazırlayacak.
Önümüzdeki dönemde "Anayasa Değişikliği" , " Sınırlarımızda patlak verme ihtimali olan savaşlar" gibi ciddi olaylar yaşanacak görünüyor Allahu âlem...

Siz ne dersiniz?

-alıntı-
 

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,895

Seçim sonuçlarını doğru okumak lazım...Ne suçu emeklilere yıkmak..Nede ipi muhalefetin göğüslediğine inanmak saçma bir tahlil olur...

Görünen o ki Devletin kasası yeni hizmetler getirecek kadar güçlü değil... Depremler seller doğal afetler, pandemi, dünya çapındaki ekonomik çalkantılar felan derken kasa boşaldı...Ülke dışındaki egemen güçlere boyun eymediğimiz içinde musluklar kapandı...

Eğerki yeniden Türkiye genelini ve büyük şehirleri Akparti kazanmış olsaydı, hizmetler devam etmek zorunda kalacaktı.. Türkiye kapı kapı dolaşıp, borç aramak zorunda kalacaktı..Çünkü yeni hizmetler için yüklüce bütçe gerekliydi... Dolayısıyla devlet hizmetlerine dört yıl arayla bir es koymak zorunda kaldı.. Bunun içinde “emekli maaşlarının düşük olması hikayesini kullandı..Ve belediyeleri muhalefetin omuzlarına yıktı... Böylece halktan gelecek olan çatlak sesleride kesmiş oldu...

Evet...Bundan sonraki süreçte hizmetler ya yavaşlayacak yada duracak.. belediyeler devletin elinde olmadığı için de, kimsenin hizmet beklemek gibi bir lüksü olmayacak..Herkes kaderine razı gelecek..Kimsenin aklına devlet gelmeyecek.Böylece devlet,bu zor süreçte daha fazla yıpranmamış olacak...
Bu zor süreç diyorum...Çünkü dünyadaki çalkantılar artarak devam edecek gibi görünüyor...

Böyle dönemlerde içine kapanmak iyidir... Şöyle tasavvur edin... Bir evde maddi sıkıntı var...Ve bu maddi sıkıntı geçene kadar o eve yeni bir ev eşyası alınmayacak...

Olay bu...Üzülmeyin...sıkılmayın... öyle bir kaybedeceğizki, bu ülkede herkes kazanacak...Biz çadır devleti değiliz...2000 yıllık bir imparatorluğun bakiyesiyiz... Yeryüzünde yeni kurulacak olan düzenin lokomotifiyiz...Devlet yönetimi farklıdır...Devlet kendi bekası için bazen sağ elini bazen sol elini kullanır...az daha sabır...Güzel bakalım güzel olsun...

Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler...

Alıntı
 

EzEL

Sp Kullanıcı
13 Haz 2022
1,717
7,783
Cebimde para vardıda öyle kraldım .. yoksa bende de bir şey yok gibi analiz olmuş..

Bilemediğimiz o kadar şeyler vardırki arka planda ben tek bildiğim Türkiyede siyaset ve oyuncular dışarıya göre belirleniyor.. buda bir oyum kurma diyelim..

Benim hissetiğim her zaman hâlâ Ekrem imamoğlu ve Tayyip Erdoğanı aynı kişilerin kontrol ettiği.. buna ister derin devlet ister dış güçler diyelim ..
 

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,636
44
BOLU
1- Erdoğan EYT ile hata yapıp bunun sonucunda ülke ekonomisinin gittiği sıkıntılı sürecin sonunda emeklilere zam veya seçim kaybetme tercihi arasında kalıp seçim kaybetmeyi tercih etmiştir ki bence doğru bir tercihtir.
Belediyeleri Chp ye vererek topu rakibe vermiştir artık bundan sonrası CHP'nin elinde olan bir süreçtir.

2-Bunun böyle olacağını sokaktaki vatandaş bilirken Erdoğanı'ın bilmemesi mümkün olmayan bir durum iken uzun vadede bunun sonuçları ne olacaktır birlikte göreceğiz.

3- Erdoğan uzun vadede ekonomiyi toparlayıp vatandaşın gönlünü kazanma gibi bir strateji izlemeyi hedeflemektedir ki bu mümkünmüdür zaman gösterecek.

4- Erdoğan son viraja girerken sırtında kambur olan yozlaşmış Belediyeler'i sırtından atarak kendisini rahatlatıp sadece genel siyasete odaklanmak adına hereket etmeye mecbur kalmış olabilir ki bu kamburlar tek değildir teşkilat yapısı elden geçirilmelidir.

5- 17 Seçim kazanıp 18. seçimde kaybetmek normal olan bir durum iken başarısızlığa veya başarıya aşırı tepki veren iktidar ve muhalefet yanlısı herkes daha sağduyulu ve ayakları yere basan bir düşünce içerisinde olmalıdır.

6- CHP artık İmamoğlu tarafından tamamen ele geçirilmiştir.Kılıçdaroğlu'nun hayalleri tükenmiştir.Özgür Özel artık tamamen orada bir emanetçi durumuna düşmüştür.

7- Erken seçim istemek artık muhalefetin en doğal hakkı haline gelmiştir ama burada Erdoğan seçim kararı almayacağına göre seçim kararı almak Meclise kalmıştır yeterli çoğunluk elinde olmayan Muhalefet ne yapacaktır ki yarın Erdoğan erken seçime karar verip muhalefete Mecliste karar almada destek verse bu defa yasal olarak Erdoğan'ın aday olma yolunun açılması gibi bir durum ortadadır.

8- Hangi fikirde olduğu beli olmayan İmamoğlu fikir olarak zaten sorun yaşayan CHP yi tamamen fikirsiz ve ilkesiz bir duruma getirmiştir.

9- Siyasete proje olarak giren ve sonrasında ne yapmak istediğini kimsenin anlamadığı İYİ Parti artık yolun sonuna gelmiştir.

10- İmamoğlu hem Kılıçdaroğlu'nu hem Akşener'i harcayarak muhalefet cephesinde tek ve rakipsiz hale gelmiştir.

11- Seçmen Erdoğan'ı hala lider olarak görmekle birlikte Partisinin elinden Belediyeleri alarak güçlü bir uyarı ortaya koymuştur.
 

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,636
44
BOLU
Allahım bizlere CHP'nin "oylar çalındı" söyleminin olmadığı bir seçim yaşattı çok şükür.
🙂

3 E etkisi ile Ak parti seçim kaybetmiştir Erdoğan ise ayaktadır.
Ekonomi
Emekli
Embesiller sürüsü ki Ak parti içerisinde haylice var.
 

EzEL

Sp Kullanıcı
13 Haz 2022
1,717
7,783
Allahım bizlere CHP'nin "oylar çalındı" söyleminin olmadığı bir seçim yaşattı çok şükür.
🙂

3 E etkisi ile Ak parti seçim kaybetmiştir Erdoğan ise ayaktadır.
Ekonomi
Emekli
Embesiller sürüsü ki Ak parti içerisinde haylice var.
Hocam bence burada en büyük yük Erdoğanda iken, asıl suçlu Erdoğan harici tüm parti üst yönetimi ve burdan geçinen medyatik zengin yada artık kibirinden boğulmuş Ak parti prtili vekil belediye başkanlarının suçu değilmi bu kayıp ve erime.. Erdoğanı ayrı bir yere koyarsak sizzce de bu partiden tüm geçinenler hesap vermesi gerekmezmi
 

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,636
44
BOLU
Hocam bence burada en büyük yük Erdoğanda iken, asıl suçlu Erdoğan harici tüm parti üst yönetimi ve burdan geçinen medyatik zengin yada artık kibirinden boğulmuş Ak parti prtili vekil belediye başkanlarının suçu değilmi bu kayıp ve erime.. Erdoğanı ayrı bir yere koyarsak sizzce de bu partiden tüm geçinenler hesap vermesi gerekmezmi
Kesinlikle embesiller sürüsü dediğim tam olarak budur aslında.
 

Sükût-u Hayâl

Yıldırım çarpmış
Sp Kullanıcı
8 Tem 2018
2,723
13,480
Tele1di galiba. İmamoğluna kumpas kuruldu diyordu 😄
Harbi doğru söyledi. Biz o kadar konut yapacaktık, hadi sen yap,, biz metro yapacaktık, hadi sen yap...
Bombayı kucağına bıraktılar muhalefetin.
 

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
IMG_20240401_193019.jpg
Soldaki yasli teyze dün aksam kutlama umuduyla gittigi meydandandan aksayan ayağiyla tek basina evine dönerken...

Sagdaki ise ak parti afyon bb adayi

Uzun sureseli iktidarlarin genel sorunu kendi siniflarini,kendi jakobenlerini yaratip,halktan kopmaya baslamaliridir.bu ne yazikki kacinilmaz bir dongu ve sonuctur..

Ak parti ezilen,otelenen,hor gorulen,halk kesimlerinin destegi ile goreve geldi..zaman icinde guce paraya mulke makama kavustu..kendi elitizmini yaratti ve kendini kemirmeye basladi...ak parti zamanla eski chp ye benzerken chp eski ak partiye donusmeye basladi..

Resimde nasuh mahrukiye cevap yazan kisi chp istanbul il baskani.

Screenshot_2024-04-01-17-15-46-39_0b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg

Ez cümle. Tayyip erdoğanin şahsi olarak, halk nezdinde yüksek bir kredisi oldugu muhakkak..bu secim sonuclarinin ak parti icin cok hayirli oldugunu dusunuyorum..
 

Son mesajlar