Tembel işi tarifler 😀

Nur

Sp Kullanıcı
10 Mar 2022
744
2,397
İstanbul
Tembel İşi Kolay Börek Tarifi'nin Malzemeleri
4 Adet Hazır Yufka
1 Su Bardağı Süt
1 Su Bardağı Sıvıyağ
1 Adet Yumurta
Peynir
Üzeri İçin :

1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
Susam Çörek Otu
Tembel İşi Kolay Börek Tarifi'nin Yapılışı
Borcamımızı güzelce yağlıyoruz ya da yağlı kağıt seriyoruz. İlk yufkamızı koyup yumurta sıvı yağ süt karışımından gezdiriyoruz. İkinci yufkayı da yerleştirdikten sonra peynirimizi koyuyoruz. Üçüncü yufkaya da aynı şekilde karışımdan sürüyoruz. Son kata da bir yumurta ve yoğurt karışımını güzelce sürüyoruz. Çörek otu ve susamları serpiyoruz. 200° fırında 20-25 dk pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Not: Piştikten sonra üzerini bi bezle kapatıp dinlendiriyoruz. Yumuşacık oluyor. ☺

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
11,450
55,353
IMG20221103200716.jpg

Öhhöö öhhöö yoğun istek üzerine tarifimi yazayım ama şunu belirteyim bu börek hamuru kendi uydurmamdir ve çıtır çıtır oluyor 😊

1 çay bardağı yoğurt
1cay bardağı süt

1 yumurta
1 kabartma tozu ve tuz
Un
İç malzeme

Tereyağ ve biraz sıvıyağ
Valla öyle göz kararı kıyma ve pırasa kullandım :zynp:
Siz neli istiyorsanız onu koyun onuda ben soylemiycem😏

Yapılışı
Bütün malzemeleri yogrma kabına koyup elimle karıştırip unu yavaş yavaş ekleyip kulak memesi kıvamında yoğurdum
Hamur dinlenirken pırasayı temizledim , doğradım yıkadım kiymayla kavurdum tuzunu ekledim
Hamuru yumurtadan küçük bezeler halinde eşit böldüm
Tekkkk tekkk incecik tül gibi açtım erittigim yağı yufkamim üzerine serpiştirip heryerine dağıttım
Uc kısmına hazırladığım içten serip yuvarlayarak rulo yaptım yuvarlak şekilde kıvırıp tepsiye koydum üzerine yumurta sarısı sürüp 200 derece fırında pişirdim afiyetle yedim 😏

Ya doğru şekilde anlatmışimdir sanırım anlamadığıniz yer olursa sorun napim 😀

Son düzenleme:

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
19,167
90,459
Ekli dosyayı görüntüle 34345

Öhhöö öhhöö yoğun istek üzerine tarifimi yazayım ama şunu belirteyim bu börek hamuru kendi uydurmamdir ve çıtır çıtır oluyor 😊

1 çay bardağı yoğurt
1cay bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta
1 kabartma tozu ve tuz
Un
İç malzeme

Tereyağ ve biraz sıvıyağ
Valla öyle göz kararı kıyma ve pırasa kullandım :zynp:
Siz neli istiyorsanız onu koyun onuda ben soylemiycem😏

Yapılışı
Bütün malzemeleri yogrma kabına koyup elimle karıştırip unu yavaş yavaş ekleyip kulak memesi kıvamında yoğurdum
Hamur dinlenirken pırasayı temizledim , doğradım yıkadım kiymayla kavurdum tuzunu ekledim
Hamuru yumurtadan küçük bezeler halinde eşit böldüm
Tekkkk tekkk incecik tül gibi açtım erittigim yağı yufkamim üzerine serpiştirip heryerine dağıttım
Uc kısmına hazırladığım içten serip yuvarlayarak rulo yaptım yuvarlak şekilde kıvırıp tepsiye koydum üzerine yumurta sarısı sürüp 200 derece fırında pişirdim afiyetle yedim 😏

Ya doğru şekilde anlatmışimdir sanırım anlamadığıniz yer olursa sorun napim 😀

Çok güzel anlatmışsın. Eline, emeğine sağlık gülüm. Çok teşekkür ederim ❤

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,096
8,701
Ooo senesi gelmiş yeni tarif bekleriz 🤭
Elmalı çook basit bir tarif getirecem
Bu arada soslu Elmalı kek favorimdir çok güzel oluyor
Yarın onu da mı yapsam 🤭

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,096
8,701

Malzemeler ⤵
  • Kullandigim ölçü:250 ml su bardagi 26 cm kalip kullandim (borcamda olur)

• 🔹️1 su bardagi Un🔹️1 su bardagi Şeker 🔹️1 su bardagi İrmik 🔹️1 paket Kabartmatozu 🔹️1 paket Vanilya şekeri 🔹️5 adet Elma 🔹️1 tatli kasigi Tarcin 🔹️125 gr Yumuşak Tereyağ Pisme Suresi : 🔹️Önceden ısınmış alt üst ayar 180°Fırında yaklaşık 40/50 dakika pisicek (her firin farklidir pisme Suresi değişebilir) Kolay gelsin 🥀

Son mesajlar