Bir insan hem cumhuriyetçi,hem İslamcı olabilir mi?

mûstahsen

Sp Kullanıcı
25 Mar 2018
448
2,323
Sukut sen de az degilsin ha..:)

Artık boyle tanımlamalar, 30 yil oncesin de kalmış olmali..milenyum cagında kısır cekişmelerin bir parcası olmamalıyız..

Konuya gelirsek..:D
Bence olsun,olur da..olsa da olur, olmasa da..once insan olsun da, ne olursa olsun..oldu mu sukut..evet olmadı..:trip:

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,688
88,113
Cumhuriyet bir yönetim biçimidir. Egemenliğin halkın elinde olduğu ve halkın seçtiği kişiler tarafından devletin idare edildiği bir yönetim biçimi. Cumhuriyet, Demokrasi gibi kavramlar belirli bir zümreye mal edildiği için İslâm ile bağdaştırılamıyor.
İslam dini monarşik sisteme karşı bir sistemdir ve özünde şura esastır. Ehil olan kişilerin bir araya gelip istişare etmesi ve ona göre karar vermesi esasıdır ki bunun en güzel örneği peygamber efendimizdir. Hiç bir konuda sırf peygamber olduğu için tek başına karar almamış, her konuda sahabeler ile istişare etmiştir.
Cumhuriyet sisteminde de halkın seçtiği kişiler aslında bir nevi istişare heyetidir.
Fakat aslına uygun hareket edilmediği için kavramlar maalesef sözde kalıyor. Cumhuriyet rejimi İslam'a uyarlanır, İslam dininin güzel esasları ile pekiştirilirse ortaya mükemmel bir yönetim biçimi çıkacağına inanıyorum.

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,321
18,205
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Eylul basak a katiliyorum...islam ortaya yönetimsel ilkeler koyar..

Devletin adi cumhuriyet olur imparatorluk yada krallik hiç farketmez..

Bir şeyin islami olabilmesi icin islamin ilkelerine ve esaslarina uygun olmasi gerekir..
Bizim ülkemizin ismi türkiye cumhuriyeti.
İraninki : İran islam cumhuriyeti..

Kiyaslamasini siz yapin artik

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,996
31,675
44
BOLU
Bizde Cumhuriyet ile İran’da ki Cumhuriyet arasında ki benzerlik şudur ikisi de göstermeliktir İran’ın bizden fazlalığı adında ki İslam da göstermeliktir.
Çin Halk Cumhuriyeti
İran İslam Cumhuriyeti
Türkiye Cumhuriyeti
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliği
Hep Cumhuriyet ama hepsi farklı göstermelik denek ki Cumhuriyet dediğimiz şey bizim bildiğimizin ötesinde bir şey.

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
744
Gerçeğin Ruhu
Bence daha doğru soru bir insan müslüman ve cumhuriyetçi olabilir mi? :D
Evet olur.
Beni kastediyorsanız bu soruda ben İslamcı değil, İslami olmayı tercih ederim.. :D

Çünkü İncil’i de baştan sona not çıkararak okumuş birisi olarak dinlerin ideolojiye dönüşünce nasıl felaketli bir şey olduğunu biliyorum. Düşmanını sev, sana hakaret edeme dua et diyen bir dindenden Haçlı Seferleri gibi İslam’ın o güzel memleketlerini talan eden Haçlı seferlerinde yapılan zulmleri de okudum.

Yani burada aslında hangi din olduğu da çok önemli değil sorun inançların hakikat kabul edilerek bir başkasına dayatılması.. Oysa inanç duygusal bir şeydir.. Düşünce gibi değildir.. İnanmak istediğimiz için inanırız..

En güzel sözler en iyi idealler bile kötü insanların elinde baskı ve zorbalık aracına dönebilir.. Burada kullandığınız aracın ne olduğunun hiçbir önemi de yok. O yüzden geldiğim noktayla itibari ile insanların inançlarına, düşüncelerine değilde ne yaptıklarına bakmaya başladım.

Evet, olabilir.. Bir insan hem müslüman, hem cumhuriyetçi, hem eşitlikçi hem de aydın olabilir.. Ben kendimi öyle tanımlıyorum.. Bir hatamız varsa da bunun hesabını sadece Allah’a veririz.. Oraya toplumculuğu da ekleyebilirsin. :)
Komünizmi sevmem o ideolojinin de nasıl şiddet oluşturduğunu biliyorum ama halka sırt dönen elitizmden tiksinirim. Bence iyi bir insanın topluma, emeğe insan haklarına dair söyleyecekleri ve yapacakları olmalıdır.. Kendine iyi olan insan en kötü insandır.. Aktif iyi olmak şarttır..

Cumhuriyeti gerçekten çok seviyorum. Cumhuriyet aslında çok eski bir fikirdir. Antik Roma’da bile vardır.. Mükemmel bir sistem değildir, ancak olanlar arasında görece en iyisidir.. Cumhuriyetin niteliği de çok önemli.. Eşitliği korumak lazım..

Türkiye Cumhuriyeti, bir hanedan tarafından yönetilecek bir devlet değildir.. Padişahın kulu değil, cumhuriyetin onurlu, eşit yurttaşlarıyız.

Laiklik konusunda ise insanların laik olabileceğine inanmıyorum. Çünkü bir insanın laik olması demek her dine eşit uzaklık demektir ki bu kabul edilemez. Bu ateizm olarak adlandırabilir. Ancak devletlerin niteliği olarak laiklik de konuşabilir.. Tartışılabilir.. Laiklik bence sadece din ve devlet işlerinin ayrılması değildir, bu tanım yetersizdir. Herhangi bir inancın insanlar arasında üstünlük aracı yapılmasına karşı olunmasıdır. Laiklik devleti dinden korumak için değil dindarın bir başkasına olan tassabundan korumak için vardır. Devletler cennete cehenneme gitmez. Devlet yapay bir kurumdur. O yüzden bir devletin laik olması-Türkiye’de ki yanlış uygulamaları kastetmiyorum- bence olabilir. Türkiye’de malesef yıllarca laik ve çağdaş olmayı çıplaklığa sarhoşluğa, ayyaşlığa indirgediler.. Bu yanlıştı.. Benim ideal devlet anlayışımda mesela tekel bayisi, genelevi, pavyon, kumarhane, uyuşturucu, içki, eşcinsellik, din istismarı falan olmaz. Bunlar en temelde doğa yasalarına aykırıdır.. İnsanı değersiz kılan bu tip şeylerin yasaklanması o topluma değer katar.. Bunların özgürlük kılıfı altında sunulması yanlıştır.. Yanlış her zaman yanlıştır.. Ama benim anlayışımda devlet inançları da tasnif etmez, kadın hakları korunur, eğitim hakkı sağlanır. Dinden tek kuruş para kazanılamaz. Herkes tamamen eşittir. Çünkü eşit olmayan onurlu olamaz. Devlet inançlara göre değil ortak akla göre yönetilir çünkü insan kadar inanç vardır..İnsanlar devlet ile maalesef insanın niteliğini karıştırıyorlar.. Devletin ussal olmak zorundadır.. Hiçkimseninde dokunulmazlığı olmamalıdır. İnsanlar da öz güvenli olarak yetiştirilmelidir. Ama hepsinden de öte önce insan kendisini sevmeli ve saygı duymalıdır kendisine, çünkü kendisine saygı duymayan sevmeyen birisi başkalarına da bu saygı ve sevgiyi duyamaz.. Etnik milliyetçilik ve mezhepçilik de bir devlette asla olamaz. Çünkü bölünme getirir.

Son mesajlar