"Hayırlısı demeyin"...

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,828
60,212
Alıntı

“Dedem "Hayırlısı demeyin" derdi, "Hayırlısı diyen kişi, hayırlı olan demek buymuş diye düşünüp başına geleni kalbine basmalı. Hayırlısı demek, bir anlamda Allah'tan gelen her şeye razı olma makamıdır. Başına gelen bela da olsa, sevinç de olsa aynı minnetle karşılamayı gerektirir."

"Peki dede ne demeliyiz?" diye sorduğumda, "Allah'ım, bana hayırlı olanı ver ve vereceğin her şeyin içinde sakladığın hayrı görmeyi nasip et, deyin" diye nasihat etmişti…🌿

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,684
"Hayırlısı demeyin"
Eline saglik ve yapmis oldugun bu hos paylasim icin tesekkür ederim Sukutu ezber kardesim.

Türkiye bir söz olarak bunada aliskanlik deniliyor ve bazi kimseler böyle söz kollanmislar bir sey duyduktan ve onu dinledikten sonra Hayirlisi veya Hayirlisi olsun deniyor.

Aslinda bu dua´yi demek ve istemek gerekir"Allah'ım,bana hayırlı olanı ver ve vereceğin her şeyin içinde sakladığın hayrı görmeyi nasip et,deyin".

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,096
8,701
Hayırlısı demek yuvarlama bir dua oluyor aslında. Bize tavsiye edilen duada net olmak. Ayrıntılı dua etmek.

Hayırlısını ver diyoruz ama neye göre kime göre.
"Allahım bana( falanca konuda) senin katında hayırlı olan ne ise onu kolaylaştırarak ver " demek daha uygun olur diye düşünüyorum.

Bir yerde okumuştum
Allah'tan zenginlik istediniz ve eklediniz hayırlısı neyse diye.
Zenginlik sizin için hayırlı değildi çünkü Rabbinizden uzaklaştıracaktı zekat vermeyecektiniz gibi. Sizin duanızla önünüze gelen fırsatlar olumsuzlukla sonuçlandı.
Dua ederken Rabbim senden zenginlik istiyorum,onu benim için hayırlı kıl denirse hem zenginlik hem hayr birlikte gelir .
Şeklinde açıklanmıştı bu durum.

Rabbimizin hazinesi geniş istemekten kaçınmayalım detay verelim .

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,096
8,701
Aklıma gelmişken yine dilimizde olan eksik bir dua.
Allah iyilerle karşılaştırsın.
Karşılaşırız elbet, belki bir markette belki yolda herhangi bir yerde . Bize bir faydası olmaz.
Karşılaştırsın ve kaynaştırsın diye tamamladığımızda o kişi hayatımıza dahil olur geçip gitmez öylece.

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
19,166
90,459
“Dedem "Hayırlısı demeyin" derdi, "Hayırlısı diyen kişi, hayırlı olan demek buymuş diye düşünüp başına geleni kalbine basmalı. Hayırlısı demek, bir anlamda Allah'tan gelen her şeye razı olma makamıdır. Başına gelen bela da olsa, sevinç de olsa aynı minnetle karşılamayı gerektirir."
"Peki dede ne demeliyiz?" diye sorduğumda, "Allah'ım, bana hayırlı olanı ver ve vereceğin her şeyin içinde sakladığın hayrı görmeyi nasip et, deyin" diye nasihat etmişti…🌿
İki dua arasındaki sır şu bence ;
Her ikisinde de hayırlısını diliyorsun. Ama ilk duada başına ne gelirse gelsin bir kabulleniş var. Bu rıza makamına ermek, bu teslimiyet her zaman herkese nasip olmaz.
İkincisinde ise nasip olunan şeyin içindeki hayrı görmek, hikmetini bilmek arzusu var.
Mesela kalbinde erkek çocuğu arzusu vardır. Ama lisanen "Allah'ım bana hayırlı evlat ver" der. Allah ona bir kız çocuğu nasip ettiğinde bunun içindeki hayrı, hikmeti göremezse şayet, bu durum kiminde isyana sebep olur, kiminde Yaratıcıya karşı kalp kırıklığı, kiminde ise eşine, çocuğuna karşı kırıklık olarak kalır...

Ben şahsen kalbimdeki arzularımı dilimde çok fazla detaylandırmsm. Hakkımda hayırlı olanı nasip et derim, hayırlısı olsun derim... 🤲

Son mesajlar