İslam Herşeyin Hayırlısı

Kenshi

Hafız'ı Kur'an
Sp Kullanıcı
24 Şub 2018
3,281
18,900
BaşkenT..
HERŞEYİN HAYIRLISI…

Nafakasını sırtında ağır yük taşıyarak kazanan hamalın biri namazlarında daima “Ya Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa hayırlısından ihsan eyle” diye dua ediyormuş. Adamın hep aynı duayı tekrarlaması yanındakilerin dikkatini çekmiş. Nihayet biri, bir gün sormadan edememiş:
Kardeşim, sen her namazdan sonra duada “Ya Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa yine hayırlısından ihsan eyle” diye yalvarıyorsun. Ekmeğin hayırsızı da mı olur ki?
Hamal “Birader, benim başıma geleni bir bilsen sen de aynı duayı tekrarlarsın.” Yanındakiler iyice meraklanmışlar “Neymiş başına gelen, biz de duyalım.” deyince hamal başlamış anlatmaya;
“Ben ekmeğini, sırtımdaki ağır yüklerin altında inleyerek kazanan bir insanım. Bir gün yine bir yokuş yukarı sırtımda yükle çıkarken fena hâlde yorulduğumdan yükü yere indirdim. Alnımdan damlayan terleri silerken içimden bir feryat koptu ve dedim ki; “Hey ya Rabbi, yediğim ekmeği bana ne kadar da zor veriyorsun. Ne olur, bu bir ekmeği şöyle ‘oturduğum yerden’ kazanmayı ihsan eylesen de, böyle kan ter içinde kalmasam.”
Tam bu dua ağzımdan çıkar çıkmaz, birden karşımda iki kişinin sille tokat dövüştüklerini gördüm. Dayanamadım, aralarına girip ayırırken birinden yediğim bir yumrukla yüzüm kan revan içinde kaldı, işte o sırada gelen polisler, beni de kavgacılardan biri zannederek doğruca hapse attılar!
Mahkemeye çıkıncaya kadar yattığım hapiste her gün bana ekmek veriliyordu. Sırtüstü yattığım yerde ayağıma gelen bu ekmeği sıkıntı ve üzüntüden yiyemiyordum... Kendi kendime diyordum ki, işte ne sırtında yük taşıyorsun, ne de alnından öyle soğuk terler akıyor. Sana oturduğun yerde bedavadan gelen ekmek. Zevkle yesen ya...
Ne var ki, dışarıda çalışarak alın teriyle kazandığım o ekmek, hapiste ‘ayağıma gelen bu bedava ekmekten’ çok daha huzur verici ve lezzetliydi... O zaman anladım ki, ben yanlış dua etmişim. Oturduğum yerden bir ekmek ver demişim, ama hayırlısından ver dememişim. İşte o günden bu yana dualarımda isteğimi değiştirdim. Rabb’imden ‘zahmetli de olsa hayırlısını, huzurlusunu’ vermesini niyaz ediyorum.

IMG_20231129_205043.jpg

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,321
18,205
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Dua ederken hayırlısı yerine başka şekilde dua edin diyorlar, çünkü hayırlısını ve sabır dilemek evliyalarin, biz insanlar o kadar beklemeye sabırlı değiliz diyorlar ,aklıma takıldı;
Hayırlısını güzelliklerle kolaylaştırmasi için dua ediyorum, yanlışmış dua ediyorum acaba @Kenshi Hocam
Evliyalar insan değilmiymiş🤔

Herseyin hayirlisini istemenin beklemekle nasil bi baglantisi var onuda anlamadim..yani 40 yasini gectim normalde beynimin enformasyon ve baglantisallik orani zirveye cikmisken bile bu bağlantiyi kuramadim ben..

Olaya söyle bak bence..bugun basina gelen iyi oldugunu düsündüğün birseyin,yada kötü oldugunu dusundugun birseyin.bir tercihinin,yada bir vazgeçisinin,yada sectigin yolun vs..ilerdeki hayatini nasil etkileyecegini bilemezsin..

Yani bir bilinmezin icindeyiz kendimizce iyi guzel biseyler yapiyoruz yada yapmaya calisiyoruz ama bunlarin gelecekteki hayatimiza etkisi nasil olacak onlari bilmiyoruz ve bilenden hayirlisi olmasini diliyoruz

Hayat çok zor be kelebek,boyle ilmik ilmik islemek lazim 😂

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,699
88,136
Dua ederken hayırlısı yerine başka şekilde dua edin diyorlar, çünkü hayırlısını ve sabır dilemek evliyalarin, biz insanlar o kadar beklemeye sabırlı değiliz diyorlar ,aklıma takıldı;
Hayırlısını güzelliklerle kolaylaştırmasi için dua ediyorum, yanlışmış dua ediyorum acaba @Kenshi Hocam
Benim hakkımda neyin hayırlı neyin hayırsız olduğunu Rabbim benden daha iyi bilir. Ben bütün dualarımı bu şekilde ederim. Ya Rab hakkımda herşeyin hayırlısını nasip et. Amin. İsteğimin, duamın içeriğini dillendirmiyorum. Rabbim kalbimdekileri, en gizlileri bile bilendir. Ne istediğimi biliyor. Bana düşen istediğim şeyin hayırlı ise nasip olması yönünde dua etmek...

Sükût-u Hayâl

Yıldırım çarpmış
Sp Kullanıcı
8 Tem 2018
2,797
13,690
Sen de evliya ol, çok mu zor 🤔

Son mesajlar