Anket Miras Nasıl Bölünmelidir ? 💸💶💰

Miras Nasıl Bölünmelidir ?

• Erkeğe 2 Kıza 1

Kullanılan: 6 60.0%
  • Yaşasın erkek kardeşim yok

Kullanılan: 1 10.0%
  • Eşit bölünmelidir

Kullanılan: 2 20.0%
  • Miras olarak borç ödedik

Kullanılan: 0 0.0%
  • Amcam ortalığı karıştırıyor asla rahat durmuyor

• Hiç sorun yaşamadık sanırım biz türk değiliz

• Tek çocuğum 😎

Kullanılan: 0 0.0%
  • Nerde yedin dolarları söylee

• Yokki neyi bölüşücez.. yiyip içip gezmişler

• Biz Norveçliler miras kavgası etmeyiz

• Kullanılan toplam oy
    10

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,705
59,679
Bence Günümüz şartlarındaki bölünme daha doğru olanı.. buna ilave olarak şartlar kardeşlerin durumlarına göre,kardeşler Kur'an hükmüne göre uygulasınlar mesela.. o zaman daha samimi olur sanki.
Kuranıkerim de hükümler belli asla değişmez Allah böyle emretti,, Kuranıkerim her çağa seslenen ve kıyamete kadar seslenecek bir rehberdir,,
Öyle her insanın kafasına göre şöyle, böyle olsun ile iş olmaz,,
Biri der ki ben öyle kural istemiyorum öteki farklı der bunun önüne geçilmez,,

Kardeşim şu açık ve bariz Rabbimiz anne baba yaşarken mülkü erkeklere fazla verin diye bir hüküm yoktur, anne baba vefat edince Rabbimiz bölüyor mülkü insanlar bu önemli detayı kaçırıyor,,

Burada Kuranıkerim'e değil anne babaya iş düşüyor yaşarken mal paylaşımı hakkıyla yaparsa vefat edince istenilmeyen nahoş durumlar ortaya çıkmaz,,,

O yüzden eğer mülk varsa mümkün olduğunca anne baba yaşarken mal paylaşımı yapsın,,,

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,721
67,792
An itibariyle teneffüs saatimiz sona ermiştir. Gözünden kaçan kısım miras - hak - hukuk...
Devamını gece anca yazabilirim.
Dersten sonra bağlama kursu, kurstan sonra akşam dersim var.😃🙈
Gün içinde fırsat buldukça uğrarım ama tafsilata girecek vaktim olmaz.
Hepimize kolay gelsin ❤
E ben aksini mi dedim 🤔
Anlamadim ki :bilmyrm:
Security muhalif olmak icin yaziyo bu kadin :D

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,705
59,679
Gunumuz sartlarina uyarlamak cok tehlikeli degilmi ?
Hükmü degistiriyosun..
Konuyla alakasi yok ama bu is Erdoganla Nureddin Yildizi. tartismasina donecek.. kadinla erkek ayni asansore binebilir miyim olayinu sen bu zamana uyarlayamazin.. (sen derken sahsin degil)
Dogru tektir ... Uygularsin veya uygulamazsin orasi ayri ama bu hakikati dogru olani degistirmez..
Başka konu ama.. Burada Nureddin Yıldız hoca kafasından uydurmadı Kuranıkerim de açık, bariz Rabbimiz kimlerin karam olduğunu beyan etti,,
İşine gelmeyen acımasızca eleştirmek kolay,,
Ki..
Nureddin Yıldız hocanın anlatmak istediği asansör olayı oldu maalesef ve çok tacizler oldu,
Bu da gösteriyor ki her zaman dikkat etmek lazım seçmek lazım en güvenilir yolu,,,

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,522
87,460
Kuranıkerim de hükümler belli asla değişmez Allah böyle emretti,, Kuranıkerim her çağa seslenen ve kıyamete kadar seslenecek bir rehberdir,,
Öyle her insanın kafasına göre şöyle, böyle olsun ile iş olmaz,,
Biri der ki ben öyle kural istemiyorum öteki farklı der bunun önüne geçilmez,,

Kardeşim şu açık ve bariz Rabbimiz anne baba yaşarken mülkü erkeklere fazla verin diye bir hüküm yoktur, anne baba vefat edince Rabbimiz bölüyor mülkü insanlar bu önemli detayı kaçırıyor,,

Burada Kuranıkerim'e değil anne babaya iş düşüyor yaşarken mal paylaşımı hakkıyla yaparsa vefat edince istenilmeyen nahoş durumlar ortaya çıkmaz,,,

O yüzden eğer mülk varsa mümkün olduğunca anne baba yaşarken mal paylaşımı yapsın,,,
Tafsilata gerek kalmadı 😃

EzEL

Sp Kullanıcı
13 Haz 2022
1,782
7,983
Tamam anne baba yaşarken paylaşımı erkeğe 2 kıza 1 yaptık diyelim. Burdan çıkacak sonuçta oluşacak küskünlükler olursa nasıl gidereceğiz. Onuda sen düşün hüküm böye cevabı mı gelecek ? :) Yanlış anlasımasın hükme karşı değilim ama şartlar her zaman değişebilir bence.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,705
59,679
Tamam anne baba yaşarken paylaşımı erkeğe 2 kıza 1 yaptık diyelim. Burdan çıkacak sonuçta oluşacak küskünlükler olursa nasıl gidereceğiz. Onuda sen düşün hüküm böye cevabı mı gelecek ? :) Yanlış anlasımasın hükme karşı değilim ama şartlar her zaman değişebilir bence.
Kardeşim tamamen yanlış okumuşsun yazdıklarımızı, yazıların hiç birinde anne baba yaşarken erkeğe 2 pay kıza 1 pay verilir yazmadık,,,
İstersen dikkatli oku yazılanları,,,

Şöyle dedik...

Anne baba yaşarken mal paylaşımını istediği gibi paylaşım yapabilir,,
İsterse mülkün hepsini kızına tabu edebilir, isterse erkek çocuğuna, isterse yarı yarıya mülkünü bölebilir, anne babaya kalmış bir şey,,,

Kuranıkerim'in hükmü baba vefat ettikten sonra gelir,,,
Çünkü babanın mal üzerinde hükmü kalmadı konuşabilir mi hayır o zaman Rabbimiz diyor ki...
Miras olarak erkek çocuğa 2 kıza 1 pay düşer,bu kadar açık ve net,,,

Aslında anne baba vefat etmeden önce mal paylaşımı yaparsa herkese adil şekilde bölerse çok sorun olmaz,,,

Anlaşılmıştır umarım,,,

Şu tabloya bakar mısın eğer İslama göre mal verilirse kız evlatları karlı çıkıyor,,
İslam kadına, kıza değer veriyor,,
Değer vermeyen biz insanlarız neden İslama göre hüküm verilmiyor,,,,
images.jpeg
@EzEL yukarıda ki tabloda haksızlık görüyor musun?
Çünkü orada ayetler hüküm vermiş,,,

EzEL

Sp Kullanıcı
13 Haz 2022
1,782
7,983
Kardeşim tamamen yanlış okumuşsun yazdıklarımızı, yazıların hiç birinde anne baba yaşarken erkeğe 2 pay kıza 1 pay verilir yazmadık,,,
İstersen dikkatli oku yazılanları,,,

Şöyle dedik...

Anne baba yaşarken mal paylaşımını istediği gibi paylaşım yapabilir,,
İsterse mülkün hepsini kızına tabu edebilir, isterse erkek çocuğuna, isterse yarı yarıya mülkünü bölebilir, anne babaya kalmış bir şey,,,

Kuranıkerim'in hükmü baba vefat ettikten sonra gelir,,,
Çünkü babanın mal üzerinde hükmü kalmadı konuşabilir mi hayır o zaman Rabbimiz diyor ki...
Miras olarak erkek çocuğa 2 kıza 1 pay düşer,bu kadar açık ve net,,,

Aslında anne baba vefat etmeden önce mal paylaşımı yaparsa herkese adil şekilde bölerse çok sorun olmaz,,,

Anlaşılmıştır umarım,,,

Şu tabloya bakar mısın eğer İslama göre mal verilirse kız evlatları karlı çıkıyor,,
İslam kadına, kıza değer veriyor,,
Değer vermeyen biz insanlarız neden İslama göre hüküm verilmiyor,,,,
Ekli dosyayı görüntüle 34198
@EzEL yukarıda ki tabloda haksızlık görüyor musun?
Çünkü orada ayetler hüküm vermiş,,,
Dikkat ettim aslında ama sonuçta ben kadının tarafındayım zaten 🙂o zaman şartlarına göre biçilmiş değerler. Güncel durumda 1/1 mantıklı geliyor 🤔

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,705
59,679
Dikkat ettim aslında ama sonuçta ben kadının tarafındayım zaten 🙂o zaman şartlarına göre biçilmiş değerler. Güncel durumda 1/1 mantıklı geliyor 🤔
Tabloda ki paylaşım İslama göre Allah'ın bizlerden istediği,,
Ama erkek çocuklar mümkünse kız kardeşlere hiç bir şekilde mal paylaşım olmasın yönünde,,,

Şunu da açıklıyayım

Erkeğe neden 2 pay düşüyor anne babaya baksın Diye çünkü kızlar anne babaya bakmakla yükümlü değil ama erkekler yükümlüdür sebebi o dur,,
Tabii erkek çocuklar bakarsa,,,

EzEL

Sp Kullanıcı
13 Haz 2022
1,782
7,983
Tabloda ki paylaşım İslama göre Allah'ın bizlerden istediği,,
Ama erkek çocuklar mümkünse kız kardeşlere hiç bir şekilde mal paylaşım olmasın yönünde,,,

Şunu da açıklıyayım

Erkeğe neden 2 pay düşüyor anne babaya baksın Diye çünkü kızlar anne babaya bakmakla yükümlü değil ama erkekler yükümlüdür sebebi o dur,,
Tabii erkek çocuklar bakarsa,,,
Ben sizi anlıyorum hükümde gayet açık.ama görüyorsunuzki. Yaparsa,bakarsa, vs vs ..bu nedenle güncel zamanda en doğrusu 1/1 olmalı ve herkes aileden sorumlu artık ana babadan

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,705
59,679
Ben sizi anlıyorum hükümde gayet açık.ama görüyorsunuzki. Yaparsa,bakarsa, vs vs ..bu nedenle güncel zamanda en doğrusu 1/1 olmalı ve herkes aileden sorumlu artık ana babadan
Allah'ın hükümlerinde ama olmaz,,,
Sadece biz insanların işine gelmez,,
O zaman çocuklar anne, baba mirasını bu kadar almaya niye meraklı,, gitsin çalışsın kazansın,,,

Zaten Allah'ın hükümleri uysa insanlar fesatlık yapmasa sorun olmaz, yoksa her devirde insanların maddiyata ihtiyacı oldu, ilk insan oldu olalı ve kıyamet kopuncaya kadar olacak,,,
Diyor vesselam diyorum,,, 🙃

Son mesajlar