Analiz Nikah Akdi

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Nikah aslında bir akittir. Ve bu akit sadece kadının kocasını; kocanın da hanımını "kabulllenmesi"nden mütevellit değildir. Daha evlilik arafesindeki görüşmelerde kadının ve erkeğin karşılıklı şartlarını da içine alan bir akittir nikah akdi. Bunları kim biliyor, hiç kusura kalmayın kimse bilmiyor. Bilinsin ya da bilinmesin bizler zikretmek durumundayız. Lakin şu genel durum bilinir: Erkek "Ben falanın kızını zevcem olarak kabul ettim" demesinin karşılığı: "Ben evimin tüm giderlerini karşılayacağıma (gerektiğinde yemek, ev temizliği, bulaşıklar, çamaşırlar vs), eşimin ve çocuklarım olduğunda çocuklarımın tüm giderlerini karşılayacağıma, dahası annem ya da babam ya da hanımın annesi ya da babası bakıma muhtaç iseler onları - gerektiğinde - evime alıp evimde bakımlarını karşılayacağıma söz veriyorum" demektir. Bunları niçin söylüyorum, eşler yarın evliliklerinin bir bölümünde bu konular gündeme geldiğinde şaşırmayacaklar zaten akitle beraber neler yüklenmiş olduklarını da bildiklerinden hır gür çıkarmayacaklardır.
Demem o ki, evlilik arefesinde kadın ve erkek şartlarını açık açık zikredecekler ve şu şartlar altında "akitlerini" onayladıklarını dillendireceklerdir.
İleride - Allah korusun - talak gündeme geldiğinde bu şartlar müvacehesinde iyilikle birbirlerinden ayrılacaklardır.

NOT: Talak gündeme geldiğinde - genellikle - taraflar kavgalı olduklarından, akil düşünemediklerinden ve konuşamadıklarından dolayı "akitlerini" unutup yerine göre kadın kocasına yerine göre de koca hanımına zulüm yapmaktadır. Bu da manevi bir vebaldir.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
60K