Sohbet Memleketinin en ilginç yemeği

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,864
68,442
image (1).jpg

Hanimlar Beyler Merhaba :D

Memleketin dört bir yanindan toplaştik :D elbette herkesin memleketi kendisi icin özeldir ama bence gercekleri itiraf etmenin zamani geldi 🤭😃
Sizin Memleketinizde yediginiz en ilginc yemek neydi ? 🤔

Ben basliyorum efem :D
Aslinda Yozgat Bölgesine ait deniliyor ama Kochisarda da yapilir :)
Yemegimizin ismi Omaç :D
Biz ekmegi ekmekle yiyoruz 😂
Hemen bir görselle duruma aciklik getiricem :D
Orta boy dogranmis yufka ekmekler tavada yumurta ile piser kavrulur artik her ne derseniz :D
Sonra bu pisen karisim yufka ekmegin icine konulup dürüm yapilir 😃

Dürüm yapma kismini yapmasaniz aslinda lezzetlide 🤭😂

images (1).jpeg

Eveet simdi sira sizde :D
Lütfen dürüst olun aksi halde didik didik eder gercekleri bulurum hzhz

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,704
88,202
@-Hira- başlığı okuduktan sonra benim kafamda hemen bizim yörenin en ilginç yemeği canlandı. Daha sonra senin paylaşımı görünce demek ki bizden daha ilginç olanları da varmış diye düşündüm.
Bizim yörede KELEDOŞ diye bir şey var. Her ne kadar yemek niyetine yenilsede ben yemek diyemiyorum. Bana göre yemek ocakta veya fırında pişirilen şeylere denir 😃
Keledoş bizde şöyle yapılır. Tandır ekmeği küçük küçük doğranır. Üzerine hafif sulandırılmış süzme yoğurt onun üstüne de pul biberli yağ dökülür.
Geçen gün yaptığın Van tanıtım paylaşımında dikkatimi çekti. Van ilinin ana yemeği diye geçiyordu. Bizimkinden farkı var mı onu da @Mizgin_TuRabii açıklasın...

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,929
Ekli dosyayı görüntüle 34227

Memleketin dört bir yanindan toplaştik :D elbette herkesin memleketi kendisi icin özeldir ama bence gercekleri itiraf etmenin zamani geldi 🤭😃

Orta boy dogranmis yufka ekmekler tavada yumurta ile piser kavrulur artik her ne derseniz :D

Ekli dosyayı görüntüle 34228

Biliyorum bunu ben 😍
Makarnayı ekmekle yiyenleri garipserim ama yufka ekmeğinin aradına yufka sarıp yemek gayet normal 🤣🤣
Ama tereyağı bol olcak bide yakıcaksın o yağı ayrıca köy yumurtası olmazsa kabulum değil 😂offf😋

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,462
@-Hira- başlığı okuduktan sonra benim kafamda hemen bizim yörenin en ilginç yemeği canlandı. Daha sonra senin paylaşımı görünce demek ki bizden daha ilginç olanları da varmış diye düşündüm.
Bizim yörede KELEDOŞ diye bir şey var. Her ne kadar yemek niyetine yenilsede ben yemek diyemiyorum. Bana göre yemek ocakta veya fırında pişirilen şeylere denir 😃
Keledoş bizde şöyle yapılır. Tandır ekmeği küçük küçük doğranır. Üzerine hafif sulandırılmış süzme yoğurt onun üstüne de pul biberli yağ dökülür.
Geçen gün yaptığın Van tanıtım paylaşımında dikkatimi çekti. Van ilinin ana yemeği diye geçiyordu. Bizimkinden farkı var mı onu da @Mizgin_TuRabii açıklasın...
Sizde ki keledoş değil asıl keledos bizim bölgemize ait dir.😁

Yaz aylarında yayla ve dağların eteklerinden toplanan akpancar, kırmızı et, nohut, yeşil mercimek, patates, soğan, sarımsak, aşurelik buğday, salça, tereyağı, çökeleğin güneşte kurutulmasıyla elde edilen "kurut" ve baharat karışımlarıyla genelde tandırda hazırlanır ,

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,704
88,202
Sizde ki keledoş değil asıl keledos bizim bölgemize ait dir.😁

Yaz aylarında yayla ve dağların eteklerinden toplanan akpancar, kırmızı et, nohut, yeşil mercimek, patates, soğan, sarımsak, aşurelik buğday, salça, tereyağı, çökeleğin güneşte kurutulmasıyla elde edilen "kurut" ve baharat karışımlarıyla genelde tandırda hazırlanır ,
Bunu bilmiyordum. Sadece ismine bakınca aşağı yukarı aynı şeydir diye düşünmüştüm. Van yöresinin KELEDOŞ yemeğine ayrıntılı bir şekilde bakıcam inşallah...

EzEL

Sp Kullanıcı
13 Haz 2022
1,825
8,135
Ekli dosyayı görüntüle 34227

Ekli dosyayı görüntüle 34228

Yozgatta böyle yemek yemedim daha 🤔 :))

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
61K