Sohbet Memleketinin en ilginç yemeği

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,864
68,437
Sizde ki keledoş değil asıl keledos bizim bölgemize ait dir.😁

Yaz aylarında yayla ve dağların eteklerinden toplanan akpancar, kırmızı et, nohut, yeşil mercimek, patates, soğan, sarımsak, aşurelik buğday, salça, tereyağı, çökeleğin güneşte kurutulmasıyla elde edilen "kurut" ve baharat karışımlarıyla genelde tandırda hazırlanır ,
Abi eylül hep sizin yemeklere konmaya calisio farkindamisin 😃:ıslık:

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,864
68,437
@-Hira- başlığı okuduktan sonra benim kafamda hemen bizim yörenin en ilginç yemeği canlandı. Daha sonra senin paylaşımı görünce demek ki bizden daha ilginç olanları da varmış diye düşündüm.
Bizim yörede KELEDOŞ diye bir şey var. Her ne kadar yemek niyetine yenilsede ben yemek diyemiyorum. Bana göre yemek ocakta veya fırında pişirilen şeylere denir 😃
Keledoş bizde şöyle yapılır. Tandır ekmeği küçük küçük doğranır. Üzerine hafif sulandırılmış süzme yoğurt onun üstüne de pul biberli yağ dökülür.
Geçen gün yaptığın Van tanıtım paylaşımında dikkatimi çekti. Van ilinin ana yemeği diye geçiyordu. Bizimkinden farkı var mı onu da @Mizgin_TuRabii açıklasın...
Kolaymis bu :D ama yiyesim gelmedi :D
Mizgin abinin dedigi zormus yaw 🤭😃

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,758
59,866
@-Hira- bizim yörede fasulye turşusu mutlaka soğanla kavrularak yenir,,
Ki öyle yenmesi daha güzel, kavurmadan olmaz,, 🙃
Hatta bazen beyaz lahana turşusu da kavururuz bol soğanlı içine pul biber, sarımsak koy biii güzel kavur yanına çay miss yani,, 🤭🤭

Şimdi düşündüm tuhaf yemeğimiz ne diye şimdilik bulamadım,,
Bizler de genelde sebzeler ile işimiz olur,, 🙃

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,703
88,202
Hatta bazen beyaz lahana turşusu da kavururuz bol soğanlı içine pul biber, sarımsak koy biii güzel kavur yanına çay miss yani,, 🤭🤭

İkisini de çok ama çok severim 😋

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,864
68,437

İkisinide sevmem 🙈
Tursu tursu olarak yenir :D
Karadeniz bölgesinde envai cesit ot soganla kavrulur menü olarak masaya gelir 🤭😃

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
61K